• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Novi pregovori i novi posrednik

Srpski premijer Vojislav Koštunica zatražio je u utorak uveče od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da odbaci Ahtisarijev predlog za Kosovo i Metohiju, da pokrene nov pregovarački proces sa novim posrednikom i da u Srbiju uputi monitoring misiju.

Srpski premijer Vojislav Koštunica zatražio je u utorak uveče od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da odbaci Ahtisarijev predlog za Kosovo i Metohiju, da pokrene nov pregovarački proces sa novim posrednikom i da u Srbiju uputi monitoring misiju.

Koštunica je u govoru na sednici SB izjavio da je Ahtisarijev predlog protivpravan i nelegitiman akt kojim se rasparčava država Srbija i zatražio da u fokusu novih pregovora bude predlog suštinske autonomije za pokrajinu.

"Do danas niko nije pokušao da ospori osnovni princip poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta medjunarodno priznatih država ili da prekrši princip nepovredivosti medjunarodno priznatih granica", rekao je on i naglasio da je to tako i bilo sve do predloga specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, koji u tom pogledu predstavlja istorijski presedan.

"Srbija je već jasno saopštila da je Ahtisari - suprotno načelima medjunarodnog prava, suprotno Povelji UN, suprotno Rezoluciji SB 1244, suprotno završnom helsinškom aktu, suprotno Ustavu Republike Srbije i suprotno elementarnoj pravdi - predložio da se otme 15 odsto teritorije Srbije", naglasio je Koštunica.

Ahtisarijev predlog, podsetio je on, predvidja da se jednostrano prekroje medjunarodno priznate granice Srbije i da na njenoj teritoriji albanska nacionalna manjina, u neposrednom susedstvu postojeće, stvori još jednu albansku državu. "Zato Srbija odlučno odbacuje Ahtisarijev predlog kao protivpravan i nelegitiman akt rasparčavanja države Srbije", obavestio je srpski premijer Savet bezbednosti.

On je dodao da nikada i niko nije specijalnom izaslaniku mogao dati mandat da prekrši princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta i da promeni državne granice Srbije.

Savet bezbednosti je pravo mesto, ocenio je Koštunica, da se Ahtisariju postavi pitanje na čemu zasniva svoj predlog da se prekrši princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta medjunarodno priznatih država i da se Srbiji, državi članici UN, na taj način otme značajan deo njene teritorije, kao i zašto nije delovao saglasno poverenom mandatu u vodjenju razgovora koji su se morali kretati u okviru Rezolucije 1244.

"Umesto da bude posrednik, Ahtisari je odlučio da napravi ultimativni predlog koji nema ni najmanje dodirne tačke sa stanovištem Beograda i koji je direktno suprotan svim važećim medjunarodnim normama".

Nema sumnje da je Ahtisari svesno stao na jednu, albansku stranu, i ponudio predlog koji zadovoljava interese samo albanske strane. Kao dokaz najbolje može da posluži činjenica da je Srbija ovaj plan bez ostatka odbacila, a albanska strana bezpogovorno prihvatila, primetio je Koštunica.

Prema njegovim rečima, Ahtisarijev predlog je u direktnoj suprotnosti sa Poveljom UN, zbog čega Srbija sa punim pravom insistira da Savet bezbednosti odbaci ovaj predlog kao protivpravan i nelegitiman.

On je, podsećajući da se sve češće čuju upozorenja da će albanski separatisti i teroristi, ukoliko Kosovo ne dobije nezavisnost, pribeći masovnom nasilju, zapitao može li SB da predje preko pretnji nasiljem i, više od toga, dozvoliti da pretnja nasiljem bude argument za stvaranje nove države na teritoriji Srbije.

Srbija je uverena da je moguće pronaći kompromisno i istorijski pravično rešenje, jer Srbi i Albanci vekovima žive zajedno i vekovima Kosovo i Metohija pripada Srbiji.

"Srbija ispoljava čvrstu i dobru volju da albanska nacionalna manjina saglasno Rezoluciji 1244 ostvari suštinsku autonomiju u pokrajini Kosovo i Metohija. To znači da bi, s jedne strane, bilo omogućeno Albancima da u pokrajini sami upravljaju svojom vlastitom budućnošću i ostvaruju svoje interese, a Srbija bi, saglasno Povelji UN, zadržala svoj suverenitet i teritorijalni integritet. Te dve stvari je apsolutno moguće pomiriti", ocenio je predsednik srpske vlade.

On je dodao da bi za Srbiju u tom slučaju bilo potpuno prihvatljivo da UN nadgledaju sprovodjenje i ispunjavanje suštinske autonomije Kosova i Metohije unutar Srbije.

"Verujem da smo svesni da će - ako se jednom napravi presedan, i ako se nacionalnim manjinama jednom da pravo da, razbijajući postojeće države, krše Povelju UN - to značiti da je svet prešao Rubikon. Nema sumnje da se iz ovakvog presedana mogu izroditi krajnje opasne posledice po mir u svetu".

"Zato stav Srbije glasi da je nužno započeti novi pregovarački proces sa novim medjunarodnim posrednikom, kao i da se moramo usredsrediti na raspravu o najboljem obliku suštinske autonomije za Pokrajinu", poručio je Koštunica.

Srbija konkretno predlaže da osnova za novi pregovarački proces bude sveobuhvatan razgovor o sprovodjenju važeće Rezolucije 1244, rekao je Koštunica i ocenio da je vremne da se objektivno sagleda da li su i u kojoj meri do sada ostvareni obavezujući uslovi koji su jasno definisani ovom rezolucijom.

"Još konkretnije, Beograd u punoj meri podržava inicijativu Rusije da SB odredi svoju misiju koja bi posetila Srbiju i na licu mesta se uverila u dosadašnji stepen ispunjenosti obaveznih standarda", rekao je premijer.

On je sugerisao da bi ta misija trebalo da se uveri koliko se prognanih Srba za ovih osam godina vratilo u pokrajinu i podsetio da je od 1999. godine više od 200.000 Srba prognano iz Pokrajine, a samo iz Prištine - više od 40. 000 Srba, pa danas u njoj živi svega oko 100.

Činjenica da prognanici ne mogu da se vrate zato što nisu bezbedni u glavnom gradu pokrajine i da oni nisu bezbedni u drugim velikim gradovima kao što su Peć, Prizren, Uroševac, Gnjilane najbolje svedoči u kojoj su meri neispunjeni standardi koje je naložila Rezolucija 1244, ocenio je Koštunica i dodao da su uoči ove sednice teroristi su raketama gadjali srpski manastir Dečani iz 14. veka, koji je pod zaštitom UNESKO-a.

Zbog svega toga naredni korak koji nas očekuje morao bi biti utvrdjivanje stvarnog stanja u sprovodjenju Rezolucije 1244, i Srbija je uverena da je to najbolji način da započnemo novi ciklus razgovora, zaključio je Koštunica.

"Srbija i ovom prilikom upozorava da Rezolucija 1244 SB ima obavezujuću snagu za vlade svih država članica UN. Nijedna država ne sme da prekrši ovu Rezoluciju i da se jednostrano odredjuje prema budućem statusu Pokrajine. Svako jednostrano priznanje nezavisnosti Kosova predstavljalo bi najgrublje i naglašavam dvostruko kršenje normi UN", upozorio je srpski premijer.

On je ocenio da bi svaka država koja se odluči na takav protivpravni akt pogazila autoritet svetske organizacije i istakao da bi Beograd u potpunosti kao ništavno odbacio svako priznanje nezavisnosti Pokrajine, kao direktno mešanje u unutrašnje stvari Srbije.

Prema njegovim rečima, dostojanstvo Srbije i srpskog naroda neodvojivo su povezani sa Kosovom i Metohijom "na kome je nastala naša država, naša vera, naša kultura i naš nacionalni i državni identitet. To je pitanje istine, prava i pravde za Srbiju".

"Kao i svaka suverena država Srbija svoju budućnost vidi u svojim medjunarodno priznatim granicama, i svoju budućnost vidi u punoj celini svoje državne teritorije. Možete biti sasvim sigurni da srpski narod nikada neće dozvoliti da se njegova država komada, niti bi ikada mogao priznati postojanje nezavisne države na svojoj teritoriji", zaključio je Koštunica.

Tadić: Ne prihvatamo nezavisnost Kosova

Srbija ne prihvata nezavisnost Kosova i Metohije, izjavio je večeras predsednik Srbije Boris Tadić za ruski državni televizijski kanal "Rusija".

"Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova kako god da je nazivaju – uslovna, nadzirana. Nikakva nezavisnost nije prihvatljiva za nas", istakao je Tadić.

On je naglasio da se "nijedna normalna država u svetu ne bi saglasila sa tim da deo njene teritorije odvoje bez njene saglasnosti, zato što je to pitanje suvereniteta i teritorijalne celovitosti".

Zato će Srbija štititi svoje pravo svim sredstvima koja nisu u suprotnosti sa medjunarodnim normama, rekao je Tadić.

Ruski novinar je u prilogu iz Beograda rekao da se Srbi nadaju da će Savet bezbednosti UN odbaciti plan specijalnog predstavnika UN Martija Ahtisarija, ali da u tom slučaju Albanci jednostrano mogu da proglase nezavisnost Kosova.

Tadić je upozorio da bi takva, kako je rekao, hipotetička mogućnost, bila veoma opasna za ceo svet i njegovu stabilnost. "To bi bio presedan, za kojim bi usledio nepredvidivi proces u kojem bi svaka etnička grupa bilo koje zemlje imala mogućnost da proglasi svoju nezavisnost", upozorio je predsednik Tadić.

Protest kosovskih Srba u Beogradu

Srbija i srpski narod nikada neće priznati nezavisno Kosovo i Metohiju, poručili su u utorak Srbi sa Kosmeta, protestujuchi ispred Narodne skupštine Srbije protiv "odlučivanja" Saveta bezbednosti UN o statusu Kosova.

Na skupu je izražena podrška srpskim čelnicima, čiji su stavovi, kako je rečeno, čvrsto utemeljeni na volji srpskog naroda, a njegova volja je da je Kosovo i Metohija deo Srbije.

Sa skupa, koji je organizovao pokret "Kosovski zavetnici", upućena je i poruka Rusiji i Kini da "danas ili nikada spreče otimanje srpske teritorije".

"Ako izostane ruski veto da li ima iko na svetu da zaštiti propaćeni i ubijeni srpski narod", rekao je protojerej Žarko Gavrilović istakavši da je narod muka naterala da dodje i protestuje.

Uz zvuke pesama "Vidovdan", "Sa Kosova zora sviće" i uz transparente "Kosovo je Srbija", "Kosovske rane preklinju", "Sveta Rusijo spasi sveto Kosovo", prisutni su iskazali nezadovoljstvo rešenjem specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija, uzvikujući da je on "albanski lobista".

Sa skupa je upućena i poruka svim patriotskim organizacijama i svom srpskom narodu da bratski i ravnopravno iskažu svoj protest protiv "zločinačkog otimanja Kosova".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image