• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osam godina od ubistva Slavka Ćuruvije

Danas se navršava osam godina od ubistva novinara i vlasnika beogradskog "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije, ali još nisu otkriveni ni nalogodavci, ni izvršioci tog ubistva.

Danas se navršava osam godina od ubistva novinara i vlasnika beogradskog "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije, ali još nisu otkriveni ni nalogodavci, ni izvršioci tog ubistva.

Ćuruvija je ubijen na Uskrs 11. aprila 1999. godine ispred ulaza u zgradu u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici (Lole Ribara) u centru Beograda.

Do sada su visoki policijski i pravosudni funkcioneri više puta obećavali da će "slučaj Ćuruvija" biti rešen, pa čak i da znaju ko je pucao i naredio ubistvo, ali da još nisu skupljeni dokazi koji bi mogli da potvrde optužnicu.

Prve konkretnije korake u rešavanju slučajeva preduzelo je specijalno tuzilaštvo za organizovani kriminal koje je, krajem prošle godine, predalo sudu nalog za sprovodjenje istražnih radnji. Saslušanje svedoka počelo je 11. januara, a do sada su saslušani supruga ubijenog novinara Branka Prpa, direktor RTS-a Aleksandar Tijanić i novinar Milovan Brkić.

Saslušan je i Miroslav Marković, novinar i urednik lista "Ekspres politika", u kome je pred ubistvo izašao tekst "Ćuruvija dočekao bombe", kojim je, kako se ocenjuje, na izvestan način najavljeno ubistvo Slavka Ćuruvije.

Istražni sudija je saslušao i pripadnike Devetog odeljenja Državne bezbednosti koji su bili zaduženi za tajno praćenje Ćuruvije, pojedine pripadnike UBPOK-a i kriminalističke policije, koji su radili na predmetu nakon demokratskih promena 2000.godine.

Medju svedocima bi trebalo da bude saslušana i bivša predsednica direkcije JUL-a, supruga bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića Mirjana Marković. Ona, medjutim, nije dostupna pravosudnim organima Srbije, odnosno, u zvanično nepoznatom je mestu u inostranstvu.

NUNS i UNS položili vence na mestu ubistva

Delegacije Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Udruženja novinara Srbije (UNS) položile su vence na spomen ploču na mestu na kojem je ubijen Slavko Ćuruvija i upozorili da još nisu otkriveni ni nalogodavci, ni izvršioci tog ubistva.

Predsednica NUNS-a Nadežda Gaće rekla je pred nekoliko desetina novinara i članova porodice ubijenog Ćuruvije, da se na tom mestu svake godine postavljaju ista pitanja: ko je naložio i ko je izvršio ubistvo Slavka Ćuruvije.

Ističući da NUNS tokom cele godine, a ne samo na dan kada je ubijen, postavlja ista pitanja, Gaće je rekla da država mora da odgovori zbog čega nema odgovornosti za ubistvo novinara koji je stradao samo zbog svog mišljenja.

"Ako sedam godina nema odgovora, to znači da je država suodgovorna", rekla je predsednica NUNS-a i ukazala da niko od predstavnika vlasti nije došao na obeležavanje osme godišnjice od Ćuruvijinog ubistva, a da bi njihov dolazak značio da su voljni da daju odgovore.

"Pošto ih nema, to znači da država ne želi da gradjani Srbije osećaju dostojanstvo, a bez odgovora ko je naredio i izvršio ubistvo, nema oporavka Srbije", rekla je Gaće i istakla: "Slavko izvini što još nismo dobili odgovor".

Predsednik UNS-a Nino Brajović pozvao je kolege novinare da "ne dozvole da se ostvari želja zločinaca koji su pre osam godina ubili Slavka Ćuruviju - da ga ubiju i da zato budu nagradjeni".

"Ne dopustimo da se tvrdnjama o napretku istrage i dalje prikriva nespremnost države da se rasvetli jedan od najvećih zločina iz bliske prošlosti", kazao je Brajović i ocenio da je, umesto da "tražimo i podsećamo odgovorne da izvrše svoja obećanja, vreme da optužimo nadležne, jer su nalogodavci zločina, ljudi za koje sumnjamo da su pripadali najvišem vrhu vlasti bivšeg režima, na slobodi".

On je rekao da osam godina nije razjašnjeno ubistvo Slavka Ćuruvije, kao i da za 13 godina nije razjašnjena smrt novinarke Dade Vujasinović, a već šest godina se ne zna ko je naredio i ubio jagodinskog novinara Milana Pantića.

"Dokle god nalogodavci i ubice novinara budu slobodni, nema slobode medija, nema demokratije, ni Srbije u porodici naprednih i pravno uredjenih država.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image