• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Anketa: Albanaci za, Srbi protiv Ahtisarija

Većina kosovskih Albanaca (57 odsto) ima pozitivno mišljenje o predlogu Martija Ahtisarija kojim se Kosovu "nudi nadgledana nezavisnost", dok ogromna većina kosovskih Srba (82 odsto) odbacuje taj predlog, pokazuje anketa UNDP-a koja je objavljena u četvrtak.

Većina kosovskih Albanaca (57 odsto) ima pozitivno mišljenje o predlogu Martija Ahtisarija kojim se Kosovu "nudi nadgledana nezavisnost", dok ogromna većina kosovskih Srba (82 odsto) odbacuje taj predlog, pokazuje anketa UNDP-a koja je objavljena u četvrtak.

U tom izveštaju Organizacije za medjunarodni razvoj, u kojem se stoji da je u martu anketirano 1.200 žitelja Kosova, navodi se da Ahtisarijev predlog prihvata 47 odsto nesrpskih i nealbanskih zajednica u pokrajini.

"Ogromna većina anketiranih iz svih etničkih grupa na Kosovu je izjavila da veruju da Ahtisarijev predlog predstavlja temelj za nezavisnost Kosova, pri čemu oko 38 odsto smatra da predlog treba da promoviše bezuslovnu nezavisnost, a oko 35 odsto veruje da on postavlja temelj za uslovnu nezavisnost Kosova", navodi se u izveštaju.

Većina kosovskih Albanaca i pripadnika drugih zajednica, osim kosovskih Srba, kaže da bi radili na sprovodjenju Ahtisarijevog predloga ako bude usvojen u Savetu bezbednosti. Većina anketiranih kosovskih Srba navodi da ne zna kako bi reagovali ako Savet bezbednosti usvoji taj predlog.

Oko 13 odsto Srba je izjavilo da bi radili na poboljšanju medjunacionalnih odnosa na Kosovu, a oko 10 odsto je navelo da bi u tom slučaju napustili Kosovo.

Većina kosovskih Srba se slaže sa Ahtisarijevim predlogom oko prava opština u kojima su oni u većini, da se medjusobno povezuju i da se povezuju sa Srbijom, oko osnivanja novih srpskih opština na Kosovu i uspostavljanja specijalnih zona.

S druge strane, većina kosovskih Albanaca, kao i anketiranih pripadnika ostalih nesrpskih zajednica manjina ne slaže se sa navedenim pitanjima. Oko 42 odsto kosovskih Albanaca i 54 odsto pripadnika nesrpskih zajednica se slaže sa raspuštanjem Kosovskog zaštitnog korpusa i osnivanjem KBS (Kosovskih bezbednosnih snaga).

U izveštaju se konstatuje da je popularnost Misije UN na Kosovu dostigla najniži nivo u poslednje dve godine. U izveštaju pod naslovom "Rano upozorenje", navedeno je da je samo 24 odsto ispitanika zadovoljno rezultatima UNMIK-a.

Ta brojka je veoma slična onoj iz marta 2004. godine, kada je radom Misije UN bilo zadovoljno 23 odsto ispitanih ljudi. Istog meseca, na Kosovu su izbili nemiri u kojima je poginulo 19 osoba.

Albanska većina u pokrajini nestrpljivo iščekuje nezavisnost, navodi se u izveštaju i dodaje da stopa nezaposlenosti u pokrajini dostiže 50 odsto, da trećina stanovnika Kosova živi s manje od 1,5 evra dnevno, kao i da stanovništvo za politički i ekonomski haos uglavnom okrivljuje UNMIK.

U 16-om po redu istraživanju, UNDP navodi da je nivo zadovoljstva ključnim vladinim institucijama i u martu 2007. godine nastavio da opada, sa izuzetkom nekoliko lokalnih institucija kod kojih postoji izvesno poboljšanje rejtinga.

Angažovanje UNMIK-a podržava 26 odsto žitelja pokrajine, privremenih institucija 30, a 31 odsto uvažava rad Skupštine Kosova.

Kosovska policijska služba i KFOR imaju najveći pad u nivou zadovoljstva njihovim angažovanjem.
Aktivnosti policije podržava 12 , a Kfora osam odsto ispitanika, što je najniži rejting od početka anketiranja žitelja Kosova, odnosno uvodjenja sistema ranog upozoravanja u 2002. godini.

Zadovoljstvo radom Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara (SPGS) koje je u decembru 2006. godine poraslo sa 34 na 43 odsto, ponovo je opalo na 34 odsto u martu 2007. godine. Trend opadanja zadovoljstva radom institucija primećen je i u rejtingu predsednika Kosova, premijera i sudova.

Predsednik Kosova je "uknjižio" pad od oko 11 odsto od decembra 2006. godine, tako da je sadašnji nivo zadovoljstva njegovim radom 52 odsto. I rejting premijera je opao sa 69 u decembru 2006. godine na sadašnjih 54 odsto.

Kosovski sudovi su ponovo bili predmet niskog nivoa zadovoljstva pošto je oko 20 odsto anketiranih bilo zadovoljno kosovskim sudovima.

U periodu od decembra 2006. godine do marta 2007. godine, rezultati ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da je nivo političkog pesimizma 50 odsto, što predstavlja trenutno najviši nivo
političkog pesimizma od jula 2002. godine, kada 53 odsto anketiranih nije bilo zadovoljno političkim smerom u kojem se kreće Kosovo.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image