• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Venecijska komisija o Ustavu Srbije

Venecijanska komisija ocenila je da novi Ustav Srbije u mnogim aspektima ispunjava evropske standarde, ali da postoje i odredbe koje su "još uvek dosta ispod tih standarda", dok su neke nejasne i kontradiktorne.

Venecijanska komisija ocenila je da novi Ustav Srbije u mnogim aspektima ispunjava evropske standarde, ali da postoje i odredbe koje su "još uvek dosta ispod tih standarda", dok su neke nejasne i kontradiktorne.

U "Mišljenju o Ustavu Srbije", dostavljenom medijima elektronskim putem, na 23 strane ukazano je da ustav sadrži brojne pozitivne elemente, uključujući i mogućnost postojanja funkcionalnog parlamentarnog sistema vlasti i detaljan spisak osnovnih prava.

Venecijanska komisija, medjutim, izrazila je zabrinutost "zbog činjenice što su poslanici pojedinačno podredjeni partijskom rukovodstvu, kao i na preteranu ulogu parlamenta prilikom imenovanja u pravosudju".

U jednom od zaključaka ukazano je na ozbiljnu opasnost da će, u kombinaciji sa opštim reizborom svih sudija, političke stranke kontrolisati sudstvo, zbog čega je, prema mišljenju komisije, potrebno izmeniti odgovarajuće odredbe Ustava.

Uz to, Skupština Srbije treba, u Visoki savet sudstva da izabere nezavisne ličnosti od poverenja, "kako bi se postupak reizbora sudija mogao smatrati prihvatljivim".

Ocenivši da će u odnosu na ostale delove Ustava mnogo zavisiti od njegovog sprovodjenja, Venecijanska komisija smatra da su "pravila o teritorijalnoj organizaciji komplikovana i nejasna, ali ne i nepopravljiva". Komisija je ponudila pomoć srpskim vlastima u izradi zakonskih propisa za sprovodjenje ustava.

Ocenjujući preambulu, Venecijanska komisija smatra da ustav "uopšte ne garantuje suštinsku autonomiju Kosova, jer u svemu zavisi od volje Narodne skupštine Republike Srbije da li će se samouprava realizovati ili neće".

Iako naglašava da nije njen posao da se "meša u politički proces koji treba da odredi budući status Kosova prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti (SB)" iz 1999. godine, komisija je navela da će Srbija, kao članica UN, "morati da poštuje odgovarajuće odluke SB".

Za deo ustava koji se odnosi na ljudska i manjinska prava i slobode, komisija je ocenila da je u saglasnosti sa evropskim standardima i da u nekim aspektima "čak ide i dalje od toga".

Dokument je usvojen na 70. plenarnoj sednici Evropske komisije za demokratiju putem prava, poznatijoj kao Venecijanska komisije, održanoj 17. i 18. marta.

Jedna od tačaka dnevnog reda te sednice bila je razmatranje mišljenja o sadržini Ustava koji je Skupština Srbije usvojila novembra prošle godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image