• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šef kineske diplomatije i Ban o Kosmetu

Šef diplomatije Narodne Republike Kine Li Džaosing razgovarao je u nedelju telefonom sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Ban Ki-munom, o budućnosti Kosova i Metohije i krizi u sudanskoj oblasti Darfur, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova u Pekingu.

Šef diplomatije Narodne Republike Kine Li Džaosing razgovarao je u nedelju telefonom sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Ban Ki-munom, o budućnosti Kosova i Metohije i krizi u sudanskoj oblasti Darfur, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova u Pekingu.

U saopštenju nisu navedeni detalji razgovora dvojice zvaničnika o Kosmetu, koji je usledio posle nedavne odluke Saveta bezbednosti UN, čija je NR Kina stalna članica, da ovog meseca pošalje misiju u južnu srpsku pokrajinu i u Beograd, kako bi 15 članica najuticajnijeg tela svetske organizacije procenilo situaciju na terenu, pre donošenja odluke o statusu Kosmeta, preneo je AP.

Zamenik predsednika vlade NR Kine Hui Liangju treba 17. aprila da dodje u zvaničnu posetu Beogradu.

Kina se oštro protivi nametutom rešenju za Kosovo i Metohiju i smatra da jedino rešenje do koga bi se došlo pregovorima dve strane, moglo da dovede do pozitivnog ishoda, izjavio je, ranije ovog meseca, visoki zvaničnik kineskog parlamenta Pan Djanlin.

U razgovorima sa Miomirom Udovičkim, srpskim ambasadorom u Pekingu, Djanlin je rekao da bi oduzimanje Kosmeta bez saglasnosti Srbije predstavljalo grubo kršenje povelje UN i osnovnih normi medjunarodnog prava.

"Kina se odlučno protivi nametnutom rešenju za Kosovo i smatra da samo dijalog na relaciji Beograd-Priština može da dovede do pozitivnih rezultata", rekao je Djanlin.

Djanlin, koji je bio ambasador NR Kine u Beogradu, za vreme vazdušnog rata NATO protiv Savezne Republike Jugoslavije 1999, posebno je upozorio da bi davanje nezavisnosti Kosmetu predstavljalo izuzetno opasan presedan za slične regione u svetu.

Prema saopštenju ministarstva spoljnih poslova NR Kine, šef kineske diplomatije je, takodje, poručio generalnom sekretaru UN, da medjunarodna zajednica treba da nastavi sa insistiranjem na političkom procesu, kao i angažovanju mirovne misije UN, u cilju rešavanja konflikta u Darfuru.

Ban je izrazio zahvalnost NR Kini zbog "konstruktivne uloge u traženju rešenja" za krizu u sudanskoj oblasti.

Darfur, u zapadnom Sudanu, četiri godine je poprište krvavih sukoba provladinih milicija i pobunjeničkih grupa, tokom kojih je ubijeno najmanje 200.000 ljudi, dok je više od 2,5 miliona primorano da napusti svoje domove.

NR Kina koja kupuje dve trećine sudanske nafte, a toj državi prodaje oružje i vojne avione, protivi se uvodjenju medjunarodnih sankcija Sudanu.

Kineska vlada je, medjutim, pozvala Sudan da prihvati učešće medjunarodne misije UN u Darfuru, navela je američka novinska agencija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image