• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Anonimni izvor iz UN i dva demantija

Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima dostavila je Tanjugu demanti informacije koju je nacionalna agencija emitovala pod naslovom "UN: Traži se izlazna strategija", a potom je Tanjug emitovao objašnjenje u kome demnatuje svoj izvor.

Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima dostavila je Tanjugu demanti informacije koju je nacionalna agencija emitovala pod naslovom "UN: Traži se izlazna strategija", u kojem se navodi da se, posle procene da se teško može obezbediti saglasnost svih članica Saveta bezbednosti o planu Martija Ahtisarija, u UN ubrzano traži "izlazna strategija".

Posle demantija Vlade, Tanjug je demantovao svog dopisnika iz Njujorka uz procenu da se "nažalost, ne retko dešava da i iskusnom novinaru promakne "informacija” kao informacija".

Prema Tanjugovim izvorima, na stolu su američki i ruski predlog dorade Ahtisarijevog papira, a američka ponuda je neformalno predočena predstavnicima Srbije prilikom poslednjeg zasedanja Saveta bezbednosti UN, 3. aprila.

Veći deo američkih predloga u pravcu dorade Ahtisarijevog plana odnosi se na pojačanu autonomiju srpskih opština na Kosovu, kao i na uspostavljanje tešnjih veza severnog dela Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka sa Srbijom, čemu su se, inače, predstavnici medjunarodne zajednice i kosovski Albanci do sada žestoko protivili. Od Srbije se, zauzvrat, traži fleksibilniji pristup rešavanju pitanja statusa, pri čemu se ne očekuje da Beograd pristane na nezavisnost pokrajine, veh da, jednostavno "prećutno prihvati" medjunarodno nadgledanu nezavisnost kao jedino moguće rešenje krize, navodi Tanjugov izvor.

"Anonimni izvor Tanjuga je prilikom svakog pominjanja Srbije u ovom izveštaju najgrublje obmanuo javnost", navela je saopštenju Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.

Istovremeno, Rusija je, prema Tanjugovim dobro obaveštenim izvorima, sugerisala Beogradu da preformuliše formulu "više od autonomije manje od nezavisnosti" u neku manje komplikovanu i zapadnim zemaljama prihvatljiviju definiciju. Prema tim navodima, Rusija zapravo predlaže da Srbija u sledećoj fazi rešavanja statusa Kosova nastupi sa predlogom koji bi se, ukratko, mogao opisati kao "ekonomska nezavisnost, ali bez promene granica".

Rusija je navodno signalizirala predstavnicima srpskih vlasti da neće biti u stanju da unedogled odugovlači proces donošenja nove rezolucije o Kosovu ukoliko Beograd, u najskorijoj budućnosti, ne nastupi sa "jasno definisanim predlozima, prihvatljivim i za albansku stranu". Amerikanci, medjutim, ne pokazuju, prema prvim saznanjima, preteran entuzijazam za ruski predlog, insistirajući na tome da bi nastavak pregovora dve strane predstavljao gubljenje vremena.

Vlada je, medjutim, sve te navode demantovala, navodeći da se u tekstu "iznosi niz neistina i tendencioznih dezinformacija".

"Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije najodlučnije demantuje sve navode iz ovog izveštaja u kojima se pominje Srbija kao potpuno netačne i zlonamerne dezinformacije. Anonimni izvor Tanjuga je prilikom svakog pominjanja Srbije u ovom izveštaju najgrublje obmanuo javnost. Politika Srbije prema Kosovu i Metohiji je dobro poznata i Vlada Srbije će uvek reagovati na svaki pokušaj da se javnost obmane oko politike koju u svim razgovorima zastupa zvanični Beograd", navodi se u demantiju.

Tanjugovo objašnjenje

U demantiju Kancelarije za odnose sa medijima Vlade Srbije, povodom Tanjugove informacije "Traži se izlazna strategija”, vlada je odlučno demantovala sve navode Tanjugovog anonimnog izvora u kojima se pominje Srbija.

Novinari su, često, pogotovo oni iz velikih centara svetske politike i diplomatije, zloženi "informacijama” od izvora "koji je želeo da ostane anoniman”.

Naravno, iskusni novinari sa velikim stepenom pouzdanosti mogu da razluče "informaciju” od informacije. Nažalost, ne retko se dešava da i iskusnom novinaru promakne "informacija” kao informacija.

Vlada Srbije, posebno kada je reč o Kosmetu, je stekla zavidnu diplomatsku inicijativu i sada ima bolju pregovaračku poziciju nego ranije. U UN kao i u nekim zapadnim zemljama, čini se, javlja se izvesna nervoza i nezadovoljstvo takvim stanjem i odlaganjem da se primeni Ahtisarijevo rešenje.

U velikim političkim i diplomatskim igrama dešava se da mediji posluže kao repetitor za testiranje odredjenjih ideja, rešenja... Videli smo to nedavno sa ambasadorom Cobelom. Nije prošlo. Ispalo je da je to lični stav, Cobel se izvinio...


Tanjug je danas iz Njujorka emitovao informaciju "Traži se izlazna strategija”. Rade Maroević, iskusni Tanjugov novinar ukrstio je dva izvora, koji su do sada bili pouzdani.

Vlada Srbije je sve to najodlučnije demantovala i podsetila da je njena politika prema Kosmetu dobro poznata. Ne bi trebalo da ostane neuočeno da je vlada jasno razdvojila izvor od Tanjuga i kazala da je "anonimni izvor" dezinformisao javnost.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image