• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Usvojen Zakon o radu koji štiti trudnice

Trudnicama koje su zaposlene na određeno vreme ubuduće će radni odnos biti produžavan do isteka korišćenja prava na odsustvo, predviđeno je izmenama Zakona o radu koje su na inicijativu predsednika Skupštine usvojene u republičkom parlamentu.

Usvojenim izmenama, koje je podržalo 171 poslanika, predviđeno je i da će otkazi biti ništavni ukoliko je poslodavcima na dan otkaza bilo poznato postojanje trudnoće ili ako zaposleni u roku od 15 dana od dana prijema otkaza poslodavca obavesti o tome i dostavi odgovarajuću potvrdu lekara ili drugog ovlašćenog organa.

Takođe, poslodavci će biti dužni da zaposlenim ženama koje se vrate na rad pre isteka godine dana od rođenja deteta obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku radnog vremena u trajanju od 90 minuta ili na skraćenje dnevnog radnog vremena u trajanju od 90 minuta kako bi mogle da doji dete, a ukoliko im radno vreme traje šest i više časova.

Izmene Zakona o radu stupaju na snagu u roku od osam dana od objavljivanja u "Službenom glasniku".

Kako je ranije rekao predsednik parlamenta, takva rešenja se donose radi zbog budućnosti i kako bi se sprečio udar na trudnice i porodilje kakve smo imali prilike da vidimo poslednjih meseci i godina.Time se, kako je rekao Stefanović, šalje signal da će država Srbija biti država koja hoće da štiti budućnost, pravo dece, a pre svega majki i porodilja.

Skupština Srbije usvojila je i izmene Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom sa 158 glasova "za", koji predviđa obavezu poslodavca koji ne zaposle osobe sa invaliditetom da uplati iznos od 50 odsto prosečne zarade po zaposlenom u Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republickog organa nadležnog za poslove statistike za svaku osobu sa invaliditetom koju nije zaposlio.

Usvojenim izmenama je utvrđena visina subvencija zarade kod zapošljavanja na neodređeno vreme osoba sa invaliditetom bez radnog iskustva u iznosu do 75 odsto ukupnih troškova zarade sa pripadajućim doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, ali ne više od iznosa minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu.

Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike Jovan Krkobabić naveo je u skupštinskoj raspravi o novim zakonskim rešenjima da je njihov cilj veća podrška države preduzećima koja zapošljavaju tu populaciju.

Nove mere će, kako je istakao, imati pozitivan uticaj na obaveze poslodavca na zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Novi propisi predviđaju pravo na subvenciju umesto, kako je do sada bio slučaj, refundaciju zarade, a država će učestvovati u 75 odsto ukupnih troškova zapošljavanja tih lica, objasnio je Krkobabić.

(Tanjug, foto: Beta, Nenad Stojanović)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zabrinuta

Da li to znaci da nece biti dece posto smo svi na odredjeno ostanes trudna evo ti otkaz cim istekne ugovor a niko ne prima na neodredjeno i sta one da rade

tanja

Kakva je drzava u kojoj moras da budes invalid da bi dobio posao. Strasno. A mi koji nismo invalidi ko nas zasta pita

special image