Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je u intervjuu Hepi TV rekao da dobijanje datuma za početk pregovora u ulasku u Evropsku uniju predstavlja još jedan položen ispit, da je to znak da ste ispunili neke uslove, da se time konačno kaže da je stanje u državi dobro, ali...

"Ali datum nije razlog da Srbija sebe zgazi, da prihvati sve ustupke i sva povlačenja, sva poniženja i sva odricanja koja joj se nameću pošto mi se čini da, kada u kući u kojoj živi težak bolesnik, ni torta nije slatka", rekao je Nikolić.

Ostajemo pri istim prioritetima, posvećeni EU i želji da budemo punopravni član, poručio je Nikolić, dodajući da "zbog realnosti očigledno da od nečega možemo i od nečega moramo da odstupimo".

"Datum je veoma bitan i zbog toga datuma nismo tako tvrdoglavo rekli da u Ustavu piše tako i tako i ne mislimo da od toga odstupimo", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, datum je važan i kao znak za investitore, da ulažu, stvaraju profit, reinvestiraju, a ispunjeni uslovi i implementacija čine da ljudi od tada žive bolje i to osete.

Predsednik napominje da bez (pristanka) Srbije nema nezavisnosti Kosova što je adut da se Priština u razgovorima natera da prihvati ono što je razumno i normalno.

Nikolić je u intervju rekao da je Srbija svojevremeno prihvatila da EU organizuje razgovore između Beograda i Prištine zato što želi da ispuni uslove EU čime bi pomogla sebi da otpočne pregovore i jednog dana bude njen punopravni član .

Da je tada neko razmišljao o tome da su to ustvari pregovori o nezavisnosti KiM, odustao bi, smatra Nikolić, od te ideje i sve bi ostalo u okviru SB UN, "tamo gde je i mesto".

Međutim, dodao je predsednik Srbije, sada je to veoma teško jer postoje različite blokade i u samom SB UN.

"Kako postoje države koje nikada neće priznati nezavisnost (Kosova) tako postoje i one koje su to priznale a imaju isto pravo veta i tu je potpuna blokada...i zbog toga sam i ranije govorio da bez Srbije nema nezavisnosti Kosova i Metohije i da je to ustvari adut da se Priština natera da prihvati ono što je razumno i normalno" rekao je Nikolić.

Nikolić je rekao da pretpostavlja da iz Brisela ima "tihog" pritiska na članove našeg pregovaračkog tima i saradnike i neposredno predsednika Vlade i prvog potpredsednika da popuste.

"Ali sasvim je jasno da postoji granica koju Srbija ne sme da pređe - ta granica je potpuno prostiranje insitucija iz Prištine na celu teritoriju KiM, posebno prostiranje na četiri opštine na severu KiM, jer bi to značilo da Srbi nestaju sa tog prostora...Mi imamo podršku građana za ovakvo ponašanje i to je očigledno i samo ovakvim ponašanjem možemo da odbranimo Srbiju" rekao je predsednik države.

On je podvukao da Srbija traži nastavak pregovora, da je popustila čak i od stava sa kojim je otišla na pregovore ali da je dalje nemoguće.

Nikolić je naveo i da od tri uslova koje je Srbija postavila prihvatanje samo jednog, ne znači da je to prihvatljivo za Srbe.

Povodom aktuelizovanog "ustavnog pitanja Vojvodine", predsednik Srbije je rekao da "Srbija može da savlada sve probleme pa tako i problem koji stvara vojvođansko rukovodstvo".

Za Nikolića je sporan momenat u kome se najavljuje Deklaracija o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine, rekavši da je Srbija opterećena sa svih strana nasleđem koje je ostalo upravo iza rukovodstva koje je još ostalo na vlasti u Vojvodini.

Prema njegovim rečima to rukovodstvo još jedino u Vojvodini i u Beogradu računa da će da ostane dugo, ali da se, kako posmatra političku scenu, situacija promenila.

"Kao da postoji neka organizovana akcija i da se hijene nekako skupljaju sa svih strana i misle da je Srbija ranjena. Nije, u teškoj je situaciji ali može sve probleme da savlada pa tako i ovaj problem koji stvara ne Vojvodina nego vojvođansko rukovodstvo, a i to je rukovodstvo koje odlazi", ocenio je Nikolić.

On je napomenuo da je u Vojvodini bilo više testova gde je Demokratska stranka nekad ubedljivo pobeđivala, a sada uverljivo gubi.

"Ako je neko u Vojvodini procenio da smo sada pod pritiskom EU, a ona voli da internacionalizuje problem u državama koje drži pod pritiskom, onda je taj neko odlučio u dogovoru ili samostalno da dođe do nekakve internacionalizacije problema Vojvodine... kako bi dobio podšku EU", rekao je on.

Nikolić je objasnio da bi onda po toj proceni trebalo Srbiji EU da kaže "hajde da vidimo kako možemo da vam skinemo ovaj problem da vam se više ne pojavljuje, ali prihvatite ovo što se tiče Prištine. Ova vlast nikada neće ugroziti autonomiju Vojvodine, ali ni dozvoliti da autonomija Vojvodine preraste u nešto drugo", rekao je predsednik Srbije.

(Tanjug/MONDO, foto: Tanjug/UN/Devra Berkowitz)