Parafirani sporazum predviđa osnivanje Zajednice/Asocijacije većinski srpskih opština na Kosovu, otvorene i za druge opštine, ako su potpisnice sporazuma sa tim saglasne.

U 2.tački navodi se da će Zajednica imati osnivački statut. Može biti ukinuta samo odlukom opština koje su u njenom sastavu. Garancije za Zajednicu su važeči zakon i Ustavni zakon.

U 3.tački se navodi da će organizacija Zajednice biti zasnovana na istim osnovama kao i Asocijacija kosovskih opština, odnosno imaće predsednika, potpredsednika, skupštinu i veće.

U 4. tački se navodi da će opštine članice, u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonima biti ovlašćene da sarađuju vršeći svoje nadležnosti kolektivno preko zajednice. Zajednica će imati puni nadzor u oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanog i ruralnog planiranja.

U 5.tački se navodi da Zajednica/Asocijacija ima i dodatne nadležnosti, koje će na nju prenete centralne vlasti u Prištini.

U 6.tački se navodi da će Zajednica imati predstvaničku ulogu pri centralnoj vlasti, kao i mesto u lokalnim, savetodavnim telima u tu svrhu. Kako bi se navedeno sprovelo, predviđa se funkcija monitoringa.

U 7.tački navodi se da će policija biti jedinstvena i to će biti kosovska policija. Čitava policija sa severa Kosova treba da bude integrisana u okvire kosovske policije. Plate će isplaćivati jedino kosovska policija.

U 8. tački se navodi da će pripadnicima drugih bezbednosnih srpskih struktura biti ponuđeno mesto u odgovarajućim kosovskim strukturama.

U 9.tački, koja je bila sporna u poslednjim rundama dijaloga, navodi se da će Zajednica preko četiri opštine birati regionalnog komandira policije, Mitrovica će imati drugog regionalnog komandira za Južnu Mitrovicu, Srbicu i Vučitrn. Time je odbačen predlog da ove tri opštine budu povezane sa opštinama na severu čime bila narušena etnička slika, odnosno u kom slučaju bi Albanci ponovo činili
većinu.

U 10. tački se predviđa da pravosudne vlasti budu integrisane i rade u okviru kosovskog pravnog okvira.

Apelacioni sud u Prištini će uspostaviti panel u kojim će u većini biti sudije kosovski Srbi koji će se baviti poslovima u svim opštinama sa većinskim srpskim stanovništvom.

Odeljenje Apelacionog suda, uključujući administrativno osoblje i sudije, imaće stalno sedište u severnoj
Mitrovici. Svaki panel imaće u sastavu većinu sudija koji su kosovski Srbi.

U 11. tački se predviđa održavanje lokalnih izbora u 2013.

U 12. tački se potpisnici obavezuju na izradu plana za implementaciju dogovorenog do 26. aprila.

U 13. tački se potpisnici obavezuju na postizanje sporazuma o telekomunikacijama i energetici do juna 2013.

U 14. tački se navodi da se dve strane obavezuju da neće jednu drugu blokirati, niti podsticati druge da blokiraju evropske integracije druge strane.

U 15.tački se predviđa formiranje komisije za implementaciju, u kojoj će biti predstavnici obe strane,
kojima će predstavnici EU pružati podršku.

(Fonet Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)