Predsednik Vlade Ivica Dačić je izjavio novinarima da je razgovarao sa predsednicima Austrije i Poljske koji su, kako je rekao, bili veoma pozitivni kada je u pitanju podrška Srbiji na putu ka evropskim integracijama.

Premijer Srbije je, posle obeležavanja godišnjice oslobađanja nacističkog koncentracionog logora Mauthauzen, razgovarao sa predsednkom Austrije Hajncom Fišerom i predsednkom Poljske Beonislavom Komorovskim, i tom prilikom je zajednički konstatovano da je veoma važno da te dve zemlje daju podršku Srbiji na putu ka EU.

"Iskoristio sam priliku da razgovaram sa predsednicima Austrije i Poljske o situaciji u kojoj se Srbija trenutno nalazi. U razgovoru sa poljskim i austrijskim predsednikom zajedno smo konstatovali da je veoma važno da Austrija i Poljska daju podršku Srbiji na putu ka evropskim integracijama“, rekao je Dačić novinarima.



Prema njegovim rečima šef poljske i austrijske države bili su veoma pozitivni.

Predsednik Fišer, kako je preneo Dačić, rekao je da su sami između sebe pričali o tome da treba podržati Srbiju.

“To isto mi je rekao i ministar inostranih poslova Austrije (Mihael Špindeleger) koji je kazao da je praktično na EU da, ukoliko se krene u impelemtaciju sporazuma, Srbija dobije obavezno datum za početak pregovora“, naglasio je Dačić.

On je ukazao da ovaj skup pruža priliku da razgovara i sa drugim zvaničnicima kao što je ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johanom Mikl-Lajtner, koja je, kako je naveo, takođe, obećala podršku.

Srpski premijer Dačić započeo je danas dvodnevni boravak u Austriji prisustvom svečanom otvaranju dve nove izložbe u Memorijalnom centru Mauthauzen povodom godišnjice oslobađanja istoimenog zloglasnog koncentracionog logora iz Drugog svetskog rata.

Dačić je objasnio da je ova poseta Mauthauzenu bitna i iz moralnih razloga jer veliki broj žrtava sa naših prostora počiva ovde.

On je ukazao da se procenjuje da je sa prostora bivše Jugoslavije u logoru bilo smešteno 12.000 ljudi, od kojih su većina bili Srbi, a polovina od toga je izgubila živote u logoru.

Takođe je podsetio da se u selu Mauthauzen nalazi Vojničko groblje na kojem počiva veliki broj naših ljudi koji su izgubili živote u Prvom svetskom ratu u zarobljeništvu, oko 8.000.

Dačić je dalje najavio da će posetu Austriji iskoristiti za razgovore sa kancelarom Vernerom Fajmanom i vicekancelarom, šefom diplomatije MihaeloM Špindelegerom, sa kojima se sastaje sutra.

Takođe, dodao je on, razgovaraće i sa liderima Socijaldemokratske partije, na kojoj će biti prisutan i šef socijaldemokratske frakcije u Evropskom parlamentu Hanes Svoboda.

Prema njegovim rečima glavna tema sastanaka biće kako da „idemo korak dalje, kako da dobijemo datum za otpočinjanje pregovora“, a druga dalje unapređenje odnosa na svim nivoima.

(Tanjug, foto: Tanjug/STR)