• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odalović: Briselski sporazum je neizmenljiv

Pregovarački timovi Beograda i Prištine sastaće se sutra u Briselu na razgovorima o primeni sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. Srbija neće dozvoliti bilo kakvu izmenu kroz dogovor o primeni, poručio je generalni sekretar Vlade Veljko Odalović.

''Očekujemo da timovi sutra pre podne nastave razgovore'''', rekla je novinarima Maja Kocijančič, portparol šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Beogradski tim će, kao i prošlog puta predvoditi savetnik predsednika Srbije Marko Ðurić, a prištinsku zamenik premijera Hajredin Kuči, dok će Komisiju tokom razgovora predstavljati direktor za proširenje Fernando Ðentilini.

Srbija neće dozvoliti bilo kakvu izmenu Briselskog sporazuma kroz dogovor o primeni, poručio je generalni sekretar Vlade Veljko Odalović pred sutrašnje razgovore u Briselu.

Odalović je istvoremeno uveren da je moguć dogovor sa predstavnicima Srba sa KiM o sprovođenju postignutog sporazuma Beograda i Prištine.



Odalović, koji je i član vladinog tima za izradu plana implementacije, u intervjuu Tanjugu kaže da na predstojećem sastanku Srba sa KiM sa predstavnicima vlade možda neće biti rešeni svi otvoreni problemi, ali da veruje da će doći do napretka.

"Izuzetno je velik značaj dogovora sa Srbima sa KiM. Kompletna implementacija i sve ono sto bi trebalo da usledi u dobroj meri zavisi od toga kako ce se srpska zajednica na KiM odnositi prema tom planu", ističe generalni srektar vlade.

Odalović veruje u odnos poverenja Srba sa KiM prema institucijama Srbije, kao što je vlada i parlament jer je briselski sporazum, podseća, prošao punu verifikaciju svih institucija Srbije.

"Ove stvari se ne mogu raditi van institucija, preozbiljne su, sa dalekosežnim posledicama i ko god bi preuzeo odgovornost da to rešava na bilo koji drugi način doveo bi sebe u neprijatnu situaciju", naveo je on.

Govoreći o prvom sastanku timova za implementaciju, održzanom nedavno u Briselu, Odalović ističe da je naša delegacija iznela vrlo jasan stav da je spremna da u dobroj veri ispoštuje potpisani sporazum i da implementira njegov duh.

"Pristina nije tako razmišljala, čak u jednom trenutku smo prepoznali da i zahtevi predstavnika EU nisu bili u duhu onoga što nosi osnovni dokument. Mi smo na to upozorili i rekli da je za nas to apsolutno neprihvatljivo i da ne samo da nemamo mandat već i da je to deformisanje izuzetno važnog dokmenta koji je dobio opštu međunarodnu podršku i podršku u Srbiji", rekao je on.

Podsećajući da je Briselski sporazum prihvatila Vlada i da je usvojen u Skupštini gde je dobio praktično apsolutnu podršku, sem negativnog stava jedne stranke, Odalović je naglasio da bi svako izlaženje iz tih okvira dovelo u pitanje kreidibilitet institucija Srbije i ponovio da se to sigurno neće dozvoliti, što je poručio i vicepremijer Aleksandar Vučić.

Insistiraćenmo na tom okviru, a verujem da će ga razumeti i podržati i predstavnici Srba sa KiM jer implementacija, dodao je, ima smisla zajedno sa njima.

"Izuzetno važna je i planirana poseta Vučića Kosovu i Metohiji gde će se razgovarati i dalje sa predstavnicima Srba sa kojima se i sada razgovara ali će i svima ostalima biti predočeno šta to ovaj plan nosi", naveo je generalni sekretar vlade.

Odalović, koji sutra putuje u Brisel na nastavak razgovora o implementaciji, ističe da ima prostora da se nađu obostrano prihvatljiva rešenja.

"Sporazum je postavio okvire, plan daje konkretnu dinamiku a realizacija podrazumeva da se na teritoriji KiM gde žive Srbi, u prvoj fazi samo na severu, a kasnije i u svim opštinama gde žive formira Zajednica srpskih opština koja je glavna nit koja spaja i potpisani prvi sporazum, i plan implementacije koji treba da se donese", objasnio je.

Predstavnik EU Fernando Đentilini je, prema njegovim rečima, predočio našoj i prištinskoj delegaciji dokument o kojem će se na sledećim sastancima razgovarati detaljnije.

"Taj plan je bio bez rokova jer od toga koji će biti redosled poteza i dinamika implementacije zavisiće i rokovi", kazao je Odalović.

Kako je istakao, beogradski tim je tražio da Priština izmenom zakonske regulative da veće garancije da će ZSO imati određna kolektivna ovlašćenja.

"Trazili smo da se daju garancije zakonskog karaktera i da se uradi statut ZSO (Zajednice srpskih opština), na koji bi Priština dala saglasnost, kako bi on bio garant srpskoj zajednici da će sva kolektivna prava koja joj pripadaju moći da ostvarje kroz ZSO", naveo je Odalović i precizirao da tačke 4,5 i 6 sporazuma govore o obimu prava i ovlašćenja zajednice.

Između ostalog, podsetio je, razgovaralo se i o bezbednosnim garancijama i zahtevima Srbije da u opštinama sa srpskim življem policijska i ostala infrastuktura bude sastavljena od predstavnika zajednice koja tamo živi i da odražava određenu etnicku strukturu i struktura polociije, i struktura u sudovima i u svim oblastima gde se rešavaju životna pitanja.



Prva runda razgovora timova za implementaciju je pre dve nedelje završena bez dogovora o planu primene sporazuma koga su 19. aprila u Briselu parafirali potpredsednik vlade Srbije Ivica Dačić i premijer Kosova Hašim Tači.

Inače, sutra ili prekosutra bi prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić trebalo da se sastane sa predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije.

(MONDO/agencije, foto Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image