Ivanović je u Jutarnjem programu TV Pink rekao da je potrebno tražiti ono što je realno, a to je da se u ovoj situaciji "od Vlade Srbije traže garancije da ćemo ostati u sistemu Srbije u onim oblastima koje su za nas izuzetno važne".

Ivanović je poručio da bi Vlada Srbije mogla da kaže da će na Kosovu i Metohiji postojati zajednica srpskih opština kojima će Srbija dati snagu, da je to jedino rešenje i da je potrebno od Vlade Srbije tražiti garancije u oblastima kao što su zdravstvo i školstvo.

"Podela među Srbima je nešto što bi najviše odgovaralo onima koji nas baš ne vole", rekao je Ivanović, ocenivši da bi dalje sukobljavanje sa Vladom Srbije bilo opasno i da dalje zaoštravanje odnosa Vladom Srbije nije uputno.

Prema njegovim rečima, između Srba koji žive na severu i jugu Kosova nema velike razlike, niti Srbija može da ima dve politike na Kosovu i Metohiji.

Uvažavajući činjenicu da sever predstavlja kompaktnu teritoriju sa značajnim brojem stanovnika I Srbima južno od Ibra mora da se posveti pažnja, rekao je Ivanović.

Ivanović je rekao da je važno da Srbija bude ekonomski jaka i dobro pozicionirana u međunarodnoj zajednici da bi rešavala probleme.

Politički analitičar Dragomir Anđelković je u istoj emisiji rekao da je važno da se utre put ekonomskom jačanju Srbije i da pri tom ne bude jačanja tenzija između Beograda i Srba koji žive na Kosovu i Metohiji.

Anđelković je rekao da je kod običnih ljudi koji žive na Kosovu i Meothiji dominantan strah da se Srbija briselskim sporazumom povlači sa Kosova i Metohije, što nije tačno i da je važno doneti ustavni zakon kojim bi se implementiralo ono što je dogovoreno.

Važno je da Beograd naglasi da Srbija ne prihvata državnost Kosova, da se ne povlači sa Kosova i Metohije i da će ostati uz Srbe na Kosovu i Metohiji, rekao je Anđelković, ocenivši da je sada potrebno izvući maksimum iz briselskog sporazuma.

(Tanjug, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)