• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministri EU: Na Balkanu ništa novo

U pripremama za zasedanje šefova diplomatija Evropske unije, koje će se održati u ponedeljak u Luksemburgu, ocenjeno je da raspravu o Zapadnom Balkanu treba pomeriti za maj zato što nema ničeg novog u razvoju u regionu.

U pripremama za zasedanje šefova diplomatija Evropske unije, koje će se održati u ponedeljak u Luksemburgu, ocenjeno je da raspravu o Zapadnom Balkanu treba pomeriti za maj zato što nema ničeg novog u razvoju u regionu.

Zato je odlučeno da se ne razmatraju ni prilike u Srbiji, "budući da nema nikakvih novih elemenata i razvoja" u vezi s mogućom obnovom pregovora o pridruživanju EU-Srbija, rekli su zvaničnici Evropske komisije u Briselu.

Jedan visoki diplomata EU je Beti preneo ocenu da bi ipak u Srbiji trebalo pre očekivati formiranje nove vlade nego raspisivanje novih izbora, pošto 15. maja istekne rok za formiranje vlade.

EU od nove srpske vlade očekuje da iskaže političku rešenost, postavi nove nadležne, sposobne i ovlašćene ministre i funkcionere koji će učiniti opipljive korake ka uspostavljanju pune saradnje s Hašim sudom.

Tada će, kako je predočeno, odmah moći da se obnove pregovori o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija, koji otvaraju put i pregovorima Beograda o članstvu u EU.

Razmatranje "sve složenije i zabrinjavajuće situacije oko Kosova", kako su preneli izvori Saveta ministara EU, biće u Luksemburgu jedna od ključnih tema razgovora ministarske "trojke" EU i šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, "u nastojanju da pridobije Moskvu za stavove EU o Kosovu".

Jedan visoki funkcioner nemačkog predsedništva EU je rekao novinarima u Briselu da je "Zapadni Balkan skinut s dnevnog reda (ministarskog zasedanja EU) zato što nikakvih novih razvoja nije bilo od Bremena", gde su šefovi evropskih diplomatija razgovarali 30. i 31. marta.

Tako će Srbija, Kosovo i ceo Zapadni Balkan biti ponovo tema rasprave na zasedanju ministara inostranih poslova EU u maju.

Evropski diplomatski izvori su potvrdili da je nemačko predsedništvo na izvestan način nezadovoljno što nije postignuto veće jedinstvo medju članicama EU oko stava o rešavanju statusa Kosova u Savetu bezbednosti UN, jer bi to "pomoglo da se snažnije utiče i na ruski stav o tome".

Medjutim, kako se to videlo i u ministarskoj raspravi u Bremenu, više članica EU smatra da bi Ahtisarijeve predloge trebalo tako dopuniti da to može biti prihvatljivo i za Srbiju i da rešenje za status Kosova unese veću stabilnost u region, a ne da bude povod za jednostrane poteze i nametnute rasplete i za druge separatističke teritorije i sporne situacije i u samoj Evropi.

Evropski ministri u Bremenu, uprkos insistiranju predsedavajućeg EU, Nemačke, otud nisu uspeli da dodju do zajedničkog stava oko statusnog rešenja u Ahtisarijevom predlogu, već su jedino potvrdili svoj zaključak od 12. februara, kada su podržali "proces koji vodi Ahtisari".

Evropski ministri će razmotriti I pripreme za samit EU-SAD, problem razvoja nuklearnih kapaciteta Irana, prilike na Bliskom istoku, sukob u Somaliji, situaciju u Sudanu (Darfuru), Zimbabveu i Mijanmaru.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image