• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija ne može u EU sa nerešenim konfliktom"

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je danas da se ne može dopustiti da Srbija u EU unese nerešen konflikt, ali da niko od nje ne traži da prizna nezavisnost Kosova, već da normalizuje odnose.

Dežer je izrazio nadu da će nedavno postignuti briselski sporazum Beograda i Prištine biti primenjen, jer će se tako na duži rok izbeći tenzije i konflikti i građanima omogućiti da žive u stabilnom i sigurnom okruženju.

"Ne želimo da vidimo da Srbija postane članica EU sa nerešenim problemom sa komšijama, zato insistiramo da obe strane diskutuju o problemima i pronađu održivo rešenje koje će olaksati život građana u Srbiji i na Kosovu. Ne želimo da unosimo konflikt u EU i zato želimo da problem bude rešen pre ulaska", rekao je Dežer u razgovoru sa učenicima srednjih škola, koji je organizovan u okviru obeležavanju Dana Evrope.

Dežer je konstatvao da na Zapadnom Balkanu ima mnogi istorijskih i bilateralnih problema među državama regiona, čak i između Slovenije i Hrvatske, ali ti problemi, kako je istakao, postaju manje relevantni ulaskom u EU jer nestaju granice koje bi trebalo preći.

Među pitanjima koja su srednjoškolci na tribini "Razgovarajmo o Evropi" postavili Dežeru bilo je i pitanje da li je jedini način da Srbija uđe u EU da prizna nezavisnost Kosova.

Dežer je, u odgovoru na to pitanje, podsetio da je proces dijaloga Beograda i Prištine vođen na statusno neutralan način i da niko nije potegao pitanje priznanja jer u EU postoje različiti pogledi na to pitanje, odnosno i države koje ne priznaju nezavisno Kosovo.

"Ne tražimo da Srbija prizna Kosovo, ovo je pitanje koje ne dotičemo u diskusijama, ali želimo da Beograd i Priština nađu način da normalizuju odnose i građanima ponude rešenja, institucije koje funkcionišu, pravosuđe koje funkcioniše, mogućnost da trguju", rekao je Dežer.

(Tanjug, foto: Tanjug, arhiva, Nemanja Jovanović)

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Grobar 78

Znaci,Srbija ulazi u Eu 3000 godine.

gorstak

Dabogda da nikad ne udjemo i ostanemo svoji na svome nista nam ne bi falilo,samo nam treba domacin u kuci a Srbija je bogata samo se treba narod usmeriti,postaviti ciljeve i ici ka njima,ulagati u poljoprivredu,podsticati domacinstva da proizvedenu hranu imaju gde da plasiraju a ima gde ,.zatim vodoprivreda,banjski turizam ..

Vicko ML

A Kipar je mogao!? Dokle vise ti dupli arsini? RECI NE EU!

special image