• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Nek se spreme vojnici za Mali

Parlamentarna većina će na glasanju podržati odlazak srpskih vojnika u okviru EU misije u afričkoj zemlji, kao i izveštaj kontrole službi bezbednosti.

Poslanici republičkog parlamenta završili su današnji rad, a pred njima će se sutra naći amandmani na Predlog zakona o železnicama.

Danas su razmotrili predlog odluke o učešću Vojske Srbije u misiji EU u Maliju, izveštaj skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti, kao i sporazume Srbije sa Makedonijom i Turskom o zapošljavanju članova porodica osoblja diplomatsko konzularnih predstavništava.

Ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić je tokom rasprave rekao da je pozivom Srbiji da učestvuje u toj misiji u Maliju otovoreno novo poglavlje u odnosima Srbije i EU koje podrazumeva produbljivanje dosadašnje saradnje i partnerskih odnosa, a učešće u multinacionalnim operacijama doprinosi jačanju kapaciteta i nacionalne bezbednosti.

Poslanici vladajuće koalicije rekli su da se takvom misijom uvećava kapacitet zemlje za obračunavanje sa terorizmom, a misija Srbije u Maliju predstavlja isturenu i preventivnu odbranu Srbije od terorizma i radikalnog islamizma.

Učestvovanjem u takvoj misiji, kako ističu, pripadnici VS će posredno učestvovati u zaustavljanju terorističkih pretnji i time poboljšati bezbednost zemlje.

Podršku toj odluci najavila je i opozicona LDP, dok je DSS saopštio da odluku neće podržati, jer je, kako ocenjuju, "apsurdno da Srbija kojoj je ugrožen integritet i suverenitet ide da brani teritorijalni integritet druge zemlje".

Reč je o neborbenoj misiji u kojoj će biti angažovano do 13 pripadnika VS što medicinskog osobolja, što timova za obuku, a za to su predviđena finansijska sredstva od 75 miliona dinara.

Poslanici su razmotrili i izveštaj skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti o izvršenom nadzoru nad radom tih službi, a predsednica tog tela Jadranka Joksimović je rekla da je sektor bezbednosti uvek "obavijen nekim velom tajni", ali upravo zbog toga članovi Odbora treba da obavljaju kontrolnu funkciju balansirajući između onoga što službe moraju da rade i civilne i demokratske vlasti.

Raspravu o tom dokumentu obeležila je polemika Joksimovićeve (SNS) i poslanika PUPS Borisava Kovačevića, koji je tokom debate ukazao na, po njegovom mišljenju, manjkavosti u izveštaju Odbora, ali i najavio da će izveštaj podržati.

Joksimović je rekla da je "zgranuta" načinom na koji je Kovačević interpretirao nedostatke izveštaja i da je njegov govor "na ivici bezobrazluka u pogledu iznošenja netačnih stvari".

Poslanik LDP Bojan Đurić je rekao da se "uvek uznemire strasti" kad se raspravlja o temama bezbednosti i da se čini da još "pomalo provejava stari duh Ilije Čvorovića".

Sednica će biti nastavljena sutra u 11.00 raspravom o dopunama Odluke o razrešenju i imenovanju članova i zamenika članova Republičke izborne komisije, kao i o izmenama odluka o izboru članova odbora Skupštine Srbije.

(Tanjug, foto: Beta/DS/Nenad Stojanović)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ja bre

Tiranija?Pa,najveca tiranija je bila za vreme vlasti DS.

Kocho

Dakle, ovo je definitivno početak kraja. Na narodu je da odluči da li će to biti kraj ove tiranske vladavine ili kraj države Srbije.

special image