• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Saradnja biblioteka Srbije, Vatikana i Rima

Narodna biblioteka Srbije uspostavila je saradnju sa Apostolskom bibliotekom u Vatikanu i Nacionalnom centralnom bibliotekom u Rimu.

Apostolska biblioteka je lična biblioteka rimskog pape, a osnovana je u petom veku i smatra se najznačajnijom bibliotečkom ustanovom u svetu.

U njoj je pohranjena vredna zbirka od oko 180.000 rukopisa, oko 1,6 miliona knjiga, 8.600 inkunabula – prvih štampanih knjiga nastalih pre 1500-te godine, više od 300.000 numizmatičkih jedinica i medalja, oko 150.000 grafika i crteža, kao i više od 150.000 fotografija, saopšteno je iz Narodne biblioteke Srbije.

Upravnik Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić je tokom jučerašnje posete Rimu dogovorio da prva faza saradnje obuhvati realizaciju programa iz oblasti katalogizacije, digitalizacije, restauracije i konzervacije, kao i razmenu stručnjaka.

Ristić je imao odvojene susrete sa bibliotekarom i arhivarom Svete rimske crkve nadbiskupom Žan-Lujem Burgesom i direktorom Apostolske biblioteke monsinjorom Čezarem Pazinijem, kao i sa direktorom Nacionalne centralne biblioteke u Rimu Osvaldom Avaloneom.

Tokom sastanaka izražena je zainteresovanost strana za uspostavljanjem saradnje, kao i spremnost da se pristupi potpisivanju odgovarajućih dokumenata.

Ristić je tom prilikom uručio poklon Narodne biblioteke od 40 najreprezentativnijih publikacija o istoriji Srbije, kritička izdanja srpskih srednjovijekovnih rukopisa, najznačajnije naučne radove u vezi sa nacionalnom i crkvenom istorijom, monografije najvažnijih manastira i nacionalnu bibliografiju knjiga od 1868. do 1944. godine.

(Srna, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image