• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završeno okupljanje prognanih Srba u Jarinju

Raseljeni kosovski Srbi, koji su dva dana proveli na administrativnoj liniji kod Jarinja, završili su okupljanje oko 13 sati, prethodno zatraživši od medjunarodne zajednice da im što pre obezbedi povratak na Kosovo i Metohiju.

Raseljeni kosovski Srbi, koji su dva dana proveli na administrativnoj liniji kod Jarinja, završili su okupljanje oko 13 sati, prethodno zatraživši od medjunarodne zajednice da im što pre obezbedi povratak na Kosovo i Metohiju.

Po okončanju skupa, uklonjeni su svih 130 šatora, svi autobusi su otišli i saobraćaj na putu Raška-Leposavić je normalizovan na deonici Rudnica-Jarinje. U toku popodneva otići će i dva vanredna voza.
Snimke iz Rudnice i Jarinja pogledajte ovde.

Raseljeni su rano jutros izveli i "protestni marš do UNMIK-a", odnosno do administrativne linije centralne Srbije i Kosova i Metohije. Osnovna poruka okupljenih bila je "Hoćemo kući" i "Kosovo neće biti nezavisno".

Na punktu UNMIK-a zahtevi nisu predati predstavnicima medjunarodnih snaga jer prognanike niko od zvaničnika nije dočekao na tom mestu, a kako je najavio predsednik Srpskog nacionalnog veća Severnog Kosova Milan Ivanović, lista će biti predata Misiji SB UN koja danas boravi na Kosmetu.

"Dočekali su nas sa znakom stop, bodljikavom žicom, oklopnim vozilima... i čekaju da napravimo neku grešku, ali mi to nećemo, već im samo pokazujemo odlučnost da se vratimo u Prištinu, Peć, Prizren, Orahovac...", rekao je Ivanović.

Na skupu je pročitana lista od 19 zahteva Srba i drugih nealbanaca u kojima se od Saveta bezbednosti UN traži da hitno obezbedi povratak 250.000 Srba i drugih nealbanaca na Kosmet.

Prognani iz pokrajine zahtevaju nastavak pregovora o statusu Kosova i Metohije, sa neutralnim medjunarodnim posrednicima i da budu u skladu sa medjunarodnim pravom, principima i opšte prihvaćenim dokumanatima SB UN.

Srbi zahtevaju i da im se omogući povratak na više od 70.000 radnih mesta sa kojih su proterani, da im se omogući sloboda kretanja, apsolutnu zaštitu i da se prestane sa daljim ugrožavanjem ljudskih prava.

Oni traže da se prestane s pretnjama nasilja nad Srbima u slučaju da Kosmet ne dobije status posebne države.


Učesnici protesta nosili su zastave Srbije, obeležja rudnika Trepča, Termoelektrana Obilić i mnogobrojne transparente na kojima piše "Kosovo je Srbija", "Hoćemo kući", "Ahtisari napolje".

Ivanović je na skupu kritikovao administraciju UNMIK-a i njenog šefa Joakima Rikera za nepoštovanje Rezolucije SB UN 1244, jer "za osam godina nisu obezbedili povratak 250.000 prognanih, slobodu kretanja i bezbednost".

Prema njegovim rečima, UNMIK nije ispunio svoju misiju i "služi se lažnim izveštajima o situaciji na terenu, koje šalje Savetu bezbednosti UN".

Ivanović je najavio da će u toku popodneva s predstavnicima Misije, pored njega, razgovarati i sveštinici, predsednici opština Zubin Potok, Zvečan i Kosovska Mitrovica i predsednik Zajednice srpskih opština i naselja na Kosmetu Marko Jakšić i da će zahtevi prognanika biti predočeni članovima Misije SB.

,b>Organizatori su tvrdili da je u maršu učestvovalo oko 15.000 raseljenih, a izveštači su videli da je kolona raseljenih koja se kretala ka administrativnoj liniji bila dugačka više od kilometra.

Na čelu kolone raseljenih koja je marširala bio je Dragan Krstić, izbeglica iz Obilića sa svoje devetoro dece, članovi Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih koji su nosili fotografije nestalih članova porodice, kao i sveštenici Srpske pravoslavne crkve.

Kada je čelo kolone došlo do administrativne granice, Krstić je sa decom pretrčao na kosovsku stranu. Niko od policajaca nije pokušavao da ga zaustavi. Krstić je novinarima na kosovskoj strani administrativne linije rekao da više ne želi da se vraća u centralnu Srbiju.

On je Tanjugu rekao da sa porodicom namerava da ostane na administrativnom prelazu sve dok mu se ne omogući da se vrati u Obilić, gde je do 1999. godine živeo i radio u Termoelektrani Kosovo B u Obiliću. Prema njegovim rečima, od 1999. godina boravi u kolektivnom centru u Smederevu.

Okupljeni u koloni nosili su srpske zastave i transparente na kojima je pisalo:"Hoćemo kući", "Ne damo Kosovo", "Hoćemo na svoja radna mesta", "Kosovo je Srbija".

Kolona se zaustavila nekoliko desetina metara ispred administrativnog prelaza, gde su se organizatori sa improvizovane bine obratili okupljenima.

Oni su poručili da dvodnevno okupljanje izbeglih u Jarinju nije bilo predstava, već jasna poruka predstavnicima medjunarodne zajednice da Srbi žele da se vrate kućama na Kosovo, kao i na svoja radna mesta.

Ivanović je kazao da će sa članom pregovaračkog tima Markom Jakšićem, predsednicima opštine sa severa Kosova, delegacijom izbeglih Srba i predstavnicima SPC danas popodne u severnom delu Mitrovice razgovarati sa članovima Misije SBUN.

Taj sastanak zakazan je za 16.30. Nakon govora, okupljeni su počeli da se razilaze. Već oko 13 sati u potpunosti je normalizovan saobraćaj na putu Kosovska Mitrovica-Raška. Organizatori su saopštili da je time završeno okupljanje raseljenih Srba u Jarinju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image