• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Misija SB UN na Kosovu, teška završnica

Delegacija Saveta bezbednosti UN završila je posete Orahovcu i selu Mala Kruša, a oba susreta obeležena su nastojanjima Srba i Albanaca da misiji pokažu koliko im je zla nanela suprotstavljena strana.

Delegacija Saveta bezbednosti UN završila je posete Orahovcu i selu Mala Kruša, a oba susreta obeležena su nastojanjima Srba i Albanaca da misiji pokažu koliko im je zla nanela suprotstavljena strana.

Na zajedničkom sastanku u Orahovcu o stanju u ovoj opštini govorili zvaničnici albanskog i srpskog dela grada. Ambasadore su prilikom izlaska iz zgrade Doma kulture i škole dočekale žene i deca koji su im preprečili put do autobusa želeći da im pokažu jedinu ulicu kojom se slobodno kreću i improvizovano groblje na kojem se sahranjuju.

Jako obezbedjenje sprečilo je Srbe u toj nameri.

Gradjani su ruskog ambasadora Vitalija Čurkina dočekali povicima "Živela Rusija", "Kosovo je Srbija" i "Ovde smo rodjeni, ovde ćemo umreti, ali Kosovo ne damo".

Srpski predstavnici koji su učestvovali na sastanku, u izjavama novinarima nisu krili nezadovoljstvo organizacijom razgovora.

Sveštenik Milenko Dragičević rekao je da to nije bio sastanak već najobičnija gluma.

"Scenario je bio takav da se predsednik opštine Esad Hadžijaha obratio delegaciji govoreći o multietničkom životu, miru i toleranciji. Život je, medjutim, potpuno suprotan. Živimo u jednoj ulici bez osnovnih ljudskih prava, slobode kretanja i naš život liči na pravi logor", rekao je otac Dragičević, i dodao da su srpski predstavnici takav stav preneli delegaciji SB.

Lokalni koordinator Koordinacionog centra Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Dejan Baljošević je rekao da su Srbi pokušali da pokažu realnu sliku, a Albanci idilu.

"Nadam se da smo bar nekog od ambasadora uverili u kakvom jadnom stanju živimo", rekao je Baljošević, i dodao da je ambasadorima data i informacija o problemima Goranaca, koji nisu imali priliku da se s njima sastanu.

Okupljeni gradjani Orahovca takodje su vidno razočarani, pogotovo zbog toga što je njihov deo grada prikazan kao normalno mesto za življenje.

"U poslednje dve godine niko nam nije očistio ulice, a u petak su pred dolazak delegacije stigli radnici i počistili kako se ne bi videla sramota u kojoj živimo", rekao je meštanin Jovan Ulamović.

Delegacija je posle Orahovca posetila albanskog selo Mala Kruša na putu Prizren-Djakovica, gde ju je lokalno stanovništvo upoznalo sa svojim stradanjima 1999. godine.

Petnaestočlanu misiju je u krugu škole dočekalo više stotina meštana, najviše žena i dece koja su držala slike svojih nestalih ili ubijenih roditelja ili bliskih rodjaka.

"Za jedan dan, tog 25. marta 1999. godine, od strane srpskih vojnih i paravojnih snaga izgubili smo 112 meštana, starih od 13 meseci do 100 godina. Za 25 još ne znamo gde su. Nakon rata, 82 žene su ostale bez svojih muževa i 125 dece bez roditelja. Ubice naših meštana se u Srbiji ne tretiraju kao ubice nego kao raseljeni", rekao je članovima misije predstavnik sela Agron Limani.

Članovi misije su zatim obišli selo i mesto gde su, kako tvrde meštani, u jednoj kući najpre ubijeni stanovnici sela, potom zapaljeni, a onda su njihovi ostaci zatrpani u, za to posebno iskopanoj jami.

Skoro svi žitelji Male Kruše pozdravili su dolazak misije Saveta bezbednosti i istakli da je upravo njihovo selo "najbolji dokaz" šta se i kako radilo na Kosovu za vreme NATO bombardovanja.

Nakon Kruše, konvoj sa delegacijom se uputio ka selu Brestovik u opštini Peć, nastanjenom uglavnom Srbima.

Jedini susret članova misije Saveta bezbednosti sa novinarima je najavljen za 15.30 na aerodromu u Prištini.

Tajna večera u Beču

Ambasadori zemalja članice Saveta bezbednosti UN, višednevnu misiju utvrdjivanja stanja na Kosovu i Metohiji, završiće u subotu u Beču radnom večerom sa izaslanikom UN za budući status južne srpske pokrajine Martijem Ahtisarijem.

Kako je agenciji Tanjug najavio Ahtisarijev portparol Remi Durlo, ova večera će biti održana iza zatvorenih vrata, i nisu predvidjene nikakve izjave, pošto su ambasadori održali konferenciju za novinare u Beogradu, a medijima će se obratiti i posle podne u Prištini, pred odlazak za Beč.

Kako se saznaje iz diplomatskih izvora u Beču, Ahtisari na radnoj večeri želi da se informiše o utiscima koje su članovi Misije Saveta bezbednosti UN stekli tokom obilaska Kosova.

Takodje, kako se saznaje, Ahtisari će, iako to nije u njegovom mandatu, lobirati za svoj predlog rešenja koji je predao Savetu bezbednosti UN, i koji predvidja nadgledanu nezavisnost Kosova.

Ahtisari već izvesno vreme obilazi zemlje nestalne članice Saveta bezbednosti UN, u pokušaju da ih uveri da njegov plan nema alternativu.

Proteklih nedelja boravio je u Gani i Indoneziji, čiji bi glasovi bili važni ako bi u Savetu bezbednosti došlo do glasanja o novoj rezoluciji o Kosovu.

Ahtisarijeve posete nestalnim članicama Saveta bezbednosti, pošto lobiranje za predlog, a time i za nezavisnost Kosova nije predvidjeno njegovim mandatom, u Kancelariji izaslanika UN za Kosovo u Beču objašnjavaju namerom da plan bude detaljnije razjašnjen.

Durlo je Tanjugu najavio da će Ahtisari u sredu otputovati u London, gde će se sastati sa ministrom za Evropu Džefrijem Hunom i novim direktorom sektora za Balkan u Ministarstvu inostranih poslova Velike Britanije Majklom Tejtanom.

Prema Durloovim rečima, Ahtisari će sa svojim zamenikom Alberom Roanom do kraja sedmice u Londonu "učestvovati i na nekim konferencijama".

Poseta Britaniji prethodi Ahtisarijevom ponovnom odlasku u Njujork, u sedište svetske organizacije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image