• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU i SAD pozvale SB da usvoji rezoluciju

SAD i Evropska unija pozvale su Savet bezbednosti UN da usvoji rezoluciju o budućem statusu Kosova bez odlaganja, i podržali predlog izaslanika UN Martija Ahtisarija. Sanda Rašković-Ivić deklaraciju ocenila kao mešanje u posao SB. Vuk Jeremić tvrdi da deklaracija nije dramatična.

SAD i Evropska unija pozvale su Savet bezbednosti UN da usvoji rezoluciju o budućem statusu Kosova bez odlaganja, i podržali predlog izaslanika UN Martija Ahtisarija o "nadgledanoj nezavisnosti" te srpske pokrajine.

U dokumentu koji je usvojen u Vašingtonu na samitu SAD-EU ocenjeno je da je ovo "presudni trenutak za zapadni Balkan" i da je sada najvažnije što pre pronaći rešenje pitanja statusa Kosova.

SAD i EU su podržale napore Martija Ahtisarija i izrazile uverenje da njegov predlog za budući status Kosova, podnet Savetu bezbednosti 26. marta, predstavlja osnovu za novu rezoluciju Saveta.

"Pozivamo SB da usvoji takvu rezoluciju blagovremeno. Rešavanje statusa Kosova pojačaće razvoj i stabilnost čitavog regiona. Ponavljamo da je rešavanje statusa Kosova jedinstven slučaj i da ono ne postavlja presedan" koji bi postavio pravila za rešavanje kriza u drugim regionima, ističe se u dokumentu.

Kako se navodi, Evropske unija i SAD radiće zajedno u koordinaciji s NATO i UN, na obezbedjivanju bezbednosti na Kosovu tokom prelaznog perioda posle utvrdjivanja statusa.

U zajedničkom saopštnju SAD i EU su pozdravile odluku EU da formira bezbednosne snage i misiju na Kosovu, kao i učešće SAD u toj misiji.

"Podržavamo i privrženost NATO-a da nastavi misiju Kfora u osiguravanju bezbednosti i spremnost OEBS-a da nastavi svoju misiju na Kosovu", dodaje se u dokumentu.

SAD i EU podržale su i sazivanje donatorskih konferencija za Kosovo kako bi se pomogao razvoj Kosova posle utvrdjivanja statusa.

"Podržavamo evropsku i evroatlantsku perspektivu svih zemalja zapadnog Balkana i nastavićemo da im pomažemo na njihovom putu", zaključeno je u dokumentu Evropske unije i SAD.

Na sastanku u Beloj kući učestvovali su predsednik SAD Džordž Buš, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i nemačka kancelarka Angela Merkel, čija zemlja predsedava Evropskoj uniji.

SAD: Rešenje statusa Kosova za mesec-dva

Proces rešavanja budućeg statusa Kosova trajaće još mesec ili dva, izjavio je porparol Stejt departmenta Šon Mekormak, ocenjujući da će u narednom periodu po tom pitanju na Balkanu biti "dosta političkih pritisaka svih strana".

"Verujemo da ukoliko rešenje ne bude uskoro pronadjeno postoji opasnost od daljeg nasilja u regionu", izjavio je Mekormak na redovnom brifingu za novinare i dodao da SAD trenutno u okviru Saveta bezbednosti UN rade na "izmeni rezolucije", kako bi proces rešavanja ovog pitanja moga da krene napred jer već, kako je dodao, previše dugo traje.

Mekormak nije direktno dogovorio na pitanje kako komentariše najavu neimenovanog "kosovskog ministra spoljnih poslova" da će kosovski Albanci unilaterelno proglasiti nezavisnost pre kraja meseca ukoliko Savet bezbednosti ne usvoji Ahtisarijev plan niti je hteo da komentariše da li će Rusija uložiti veto na taj plan.

"Ovo je veoma vazno pitanje za ljude u regionu, kosovske Albance, Srbe i druge i mi to razumemo", rekao je on, ponovivši američki stav da je Ahtisarijev plan "ispravan put napred" u rešavanju kosovskog problema.

SAD, prema njegovim rečima, žele da budu razuman igrač u rešavanju kosovskog pitanja i da pronadju ispravnu vrstu kompromisa.

"Neće svi biti zadovoljni sa svim kompromisima koje smo učinili, ali ono što je Ahtisari skicirao nam daje najbolji put napred" rekao je on.

Na pitanje da li će u predstojećim mesecima biti mnogo pritisaka i zaoštravanja i da li očekuje da će proces trajati još mesecima, portparol Stejt departmenta je rekao da očekuje da će trajati "možda još mesec ili dva".


Rašković-Ivić: Mešanje u posao SB

Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković-Ivić stavove iz deklaracije sa samita SAD-EU ocenila je kao mešanje u ono što je posao Saveta bezbednosti UN.

"Tako se grubo nameće rešenje i ignorišu stavovi Rusije i Kine i nestalnih članica SB koje su izvan EU ... one se tretiraju kao vazali i to je nešto što ne ponižava samo Srbiju već i te zemlje", rekla je Raškovć-Ivić za Televiziju B92.

Jeremić: deklaraciju ne treba shvatiti dramatično

Savetnik predsednika Srbije za spoljnu politku Vuk Jeremić ocenio je da ne treba shvatiti dramatično deklaraciju sa samita SAD-EU.

Jeremić je rekao da taj dokument "ne podržava Ahtisarijev plan već njegove napore koji se preporučuju Savetu bezbednosti kao osnova za rezoluciju o Kosovo i Metohiji".

Taj stav EU je već bio odranije poznat, kao i američki stav, koji je, rekao bih nešto tvrdji nego što je u zajedničkoj deklaraciji, rekao je Jeremić za Televiziju B92.

On je kao pozitivan signal ocenio stav nemačke kancelarke Angele Merkel, koji je preneo Bi-Bi-Si, koja je upozorila predsednika SAD Džorža Buša protiv bilo kakvih unilateralnih poteza u vezi sa Kosovom, mimo SB UN, pošto bi to, prema mišljenju Nemačke, moglo dovesti do oštrih podela unutar EU.

"Smatramo da je zaista tako i da se bez adekvatnog procesa koji bi bio sankcionisan od strane SB UN ne može doći do rešenja koje bi bilo trajno i održivo", rekao je Jeremić.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image