• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament "na pauzi" pola godine

Više od pola godine u Skupštini Srbije potpuno je zamrla zakonodavna aktivnost, a neizvesnost do kada će ona trajati biće razrešena za nesto manje od dve nedelje, kada ističe rok za formiranje vlade.

Više od pola godine u Skupštini Srbije potpuno je zamrla zakonodavna aktivnost, a neizvesnost do kada će ona trajati biće razrešena za nesto manje od dve nedelje, kada ističe rok za formiranje vlade.

Ukoliko do dogovora parlamentarnih stranaka o podeli resora u vladi ne dodje, gradjani će ponovo izaći na birališta.

Parlament je od kraja septembra prošle godine do sada održao samo četiri sednice na kojima je usvojen i proglašen Ustav Srbije, omogućen pritvor za zamenika republičkog javnog tužioca, potvrdjeni mandati novim poslanicima i doneta Rezolucija o Kosovu i Metohiji.

Zastoj u radu Skupštine usledio je zbog održavanja referenduma o potvrdjivanju novog ustava (28. i 29. oktobra prošle godine), a zatim i zbog parlamentarnih izbora 21. januara ove godine.

Za to vreme parlament nije mogao da zaseda, jer nije imao puni kapacitet da odlučuje i donosi zakone, pa se čekalo da te poslove preuzmu novi poslanici, čiji s mandati verifikovani 14. februara.

Prema Ustavu, parlament je time konstituisan, ali ne do kraja, jer je sednica prekinuta pre izbora predsednika, potpredsednika i radnih tela.

I dok su prolazile nedelje i meseci u iščekivanju da se formira vlada, mnogi poslovi koje parlament mora da obavi su se nagomilali.

U odsustvu stranačkog dogovora ko bi mogao da predsedava i zakazuje sednice, parlament još nije razmatrao izveštaj pregovaračkog tima o toku pregovora i planu Martija Ahtisarija za budući status Kosova i Metohije, iako je ta obaveza predvidjena poslednjom Rezolucijom koju je parlament usvojio, dok vladina uredba o produžetku privremenog finansiranje zahteva izmenu Zakona o budžetskom sisitemu.

U skupštinsku proceduru su, posle okončanja procesa u Medjunarodnom sudu pravde u Hagu, upućena tri stranačka predloga deklaracija o Srebrenici i osudi ratnih zločina, o kojima parlament takodje treba da se izjasni.

Prema Zakonu za spovodjenje Ustava, poslanici bi na prvoj sednici, posle izbora predsednika, potpredsednika i skupštinskih i radnih tela i imenovanja sekretara, trebalo da usvoje izmene zakona o ministarstvima, kojima bi Srbija i zvanično preuzela ministarstva odbrane i inostranih poslova, a potom sledi izbor vlade.

Novoizabrani sastav skupštine treba u toku prvog zasedanja, nakon izbora vlade, da sa ustavom uskladi i zakone kojima se uredjuju zaštitnik gradjana, pravo na obavestenost, da izabere zaštitnika, organ nadležan za ostvarivanja prava gradjana na obaveštenost, guvernera Narodne banke Srbije i organe Državne revizorske institucije.

Izbor, odnosno imenovanje sudija Ustavnog suda koji već duže vremena ne funkcionise, treba da se obavi najkasnije do kraja prvog redovnog zasedanja koje ističe krajem maja.

Ako se tome doda i oko 70 zakona i akata koji su u proceduri ostali iz prošlog saziva, donošenje budžeta za ovu godinu i svih pratećih zakona, kao i uskladjivanje zakona sa evropskim standardima, novi parlament treba dobro da se potrudi kako bi nadoknadio propušteno vreme.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image