• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Margelov: Nezavisnost Kosova stvara presedan

Predsednik spoljnopolitičkog komiteta gornjeg doma ruskog parlamenta Mihail Margelov izjavio je da bi u slučaju eventualnog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije bez saglasnosti Beograda odmah bio stvoren presedan za druge slične konflikte u svetu.

Predsednik spoljnopolitičkog komiteta gornjeg doma ruskog parlamenta Mihail Margelov izjavio je da bi u slučaju eventualnog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije bez saglasnosti Beograda odmah bio stvoren presedan za druge slične konflikte u svetu.

"Ako Kosovo bude odvojeno od Srbije uprkos medjunarodnom sistemu, ni moral ni pravo neće biti prepreka Rusiji da prizna nezavisnost i Abhazije, Južne Osetije i Pridnjestrovlja", napisao je Margelov u autorskom članku za dnevnik "Vedomosti".

Ističući da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, koja garantuje teritorijalni integritet Srbiji, nije ispunjena, Margelov navodi da, uprkos tome, SAD i Evropska unija odobravaju plan o davanju
"kontrolisane nezavisnosti" Kosmetu, sa kojim se Rusija ne slaže, smatrajući da je potrebno nastaviti ispunjavanje Rezolucije 1244 i pregovore Beograda i Prištine.

"Rusija posebno insistira da se sudbina Kosmeta rešava samo uz obostranu saglasnost Beograda i Prištine", podsetio je ruski parlamentarac.

Margelov smatra da i "nije sasvim jasno u čemu je "kontrola" nezavisnosti Kosova", ako će pokrajina imati svoju zastavu i grb, svoj novac, pravo da se učlanjuje u medjunarodne organizacije i da ima sopstvene "lake" oružane snage.

"Ne znači li nezavisnost Kosmeta korak ka stvaranju Velike Albanije", upitao Margelov i istakao da se u Evropi ta težnja ne shvata ozbiljno.

"Dešava se da se ka iracionalnim ciljevima teži potpuno racionalnim načinima, kao što su pucnjava, eksplozije, etničke čistke i ubijanje civilnog stanovništva", upozorio je Margelov.

On je upozorioda se u slučaju nezavisnosti srpske pokrajine ne bi radilo samo o Velikoj Albaniji, nego i o destabilizaciji Balkana.

(Tanjug)

Potrebno univerzalno rešenje za Kosovo

Pristup Rusije rešavanju pitanja statusa Kosova i Metohije i zalaganje za univerzalno rešenje logični su i razumni, jer bi nezavisnost Kosova predstavljala trijumf etničkog principa nad državnim i stvorila negativan presedan, izjavila je bivša ministarka inostranih poslova Gruzije Salome Zurabišvili.

"Jedna je stvar obnoviti nezavisnost nekada postojećih i ugnjetenih nacionalnih državnih formacija a sasvim druga stvaranje nove etničke države", istakla je Zurabišvili, upitavši zašto se teritorijalna podela po etničkom principu smatra u 21. veku nesumnjivom vrednošću i ciljem.

"Da li se mislilo šta će biti posle toga kada srpska manjina na Kosovu bude tražila da se isti princip primeni i na njenu situaciju", upitala je ona u autorskom tekstu za časopis "Rusija u globalnoj politici", čije izvode prenosi dnevnik "Vedomosti".

Zurabišvili je istakla da će, ako se primeni model po planu izaslanika UN Martija Ahtisarija "sa pojavom novih pravila igre mnoštvo zemalja u Evropi, Africi i Aziji osetiti pretnju svojoj teritorijalnoj celovitosti".

Ona podseća da se etnički pristup već u prošlosti primenjivao, ali bez željenih rezultata. "Demokratski model Vudroa Vilsona stvorio je ratove i tragedije u Zapadnoj i Centralnoj Evropi", a "totalitarna staljinistička politika u odnosu manjina udarila je temelj 'zamrznutim konfliktima', koji su aktivirani odmah posle raspada ŠSR-a", navela je ona.

Da bi Kosovo bilo "pozitivan presedan", prema njenom mišljenju, potrebno je potpuno učešće svih zainteresovanih strana u traženju izlaza iz krize.

"Uključivanje Rusije u izradu prihvatljivog rešenja predstavljalo bi priznavanje njenog statusa i mesta u Evropi, a Moskva... ne bi morala da se ograničava ulaganjem veta u SB UN ili pretnjama da će
'razvezati ruke' separatistima na Kavkazu", istakla je ona.

Gruzija ima na svojoj teritoriji dve samoproklamovane države, Abhaziju i Južnu Osetiju. "Kosovo treba da postane primer izrade opštih principa za rešavanje sličnih konflikata", naglasila je Zurabišvili, dodajući da u slučaju kada bi ista prava i ograničenja postojala prema Abhazima, Osetinima, stanovnicima Nagorno-Karabaha, Pridnjestrovlja i prema Albancima "niko se od njih ne bi mogao žaliti na diskriminaciju".

"Umesto isključivosti, prioritetnih prava i novih etničkih getoa, kao na sadašnjem Kosovu, predlažemo univerzalizam i usvajanje istinski evropskih vrednosti, kao što su tolerancija, miran saživot i podela punomoćja", zaključila je bivša gruzijska ministarka.

Zurabivšvili je rodjena u Francuskoj, gde je u vladi od 2001. bila direktor za strateška i medjunarodna pitanja a pre toga i član francuske delegacije u NATO i odgovorna za pitanja Alijanse, evropsku bezbednost i upravljanje krizama.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image