• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlast dogovorila uštedu od 40 milijardi

Vrh vladajuće koalicije dogovorio je detalje antikriznih mera koji se tiču ušteda u budžetima ministarstava.. Državne plate i penzije će rasti po pola procenta, a 170 firmi bi trebalo da se restrukturiše do kraja juna 2014.

Na sastanku vrha vladajuće koalicije, koji je održan kasno sinoć dogovoreni su detalji antikriznih mera koji se tiču ušteda u budžetima ministarstava pojedinačno, uključujući nabavke, subvencije i investicije, saznaje RTS.

To je uslov da se zvanično krene u rebalans budžeta koji bi Vlada trebalo da usvoji do kraja nedelje.

Na sastanku vrha vladajuće koalicije, koji je u nedelju uveče trajao oko tri i po sata, dogovoreni su detalji antikriznih mera koji se tiču ušteda u budžetima ministarstava pojedinačno, uključujući nabavke, subvencije i investicije.

Sednica Vlade Srbije koja je trebalo da se održi danas odložena je za sutra, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je vladajuća koalicija postigla čelni dogovor o antikriznim merama, ali da sinoćni sastanak nije bio ključan i da će se na tu temu razgovarati i danas.

On je novinarima u Vladi Srbije rekao da će preduzete mere biti pre svega usmerene na smanjenje rashoda, što znači manji budžet za sva ministarstva, ali nije mogao da precizira kolike uštede će biti napravljene u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

"Svako ministarstvo ima svoje specifične mogućnosti za smanjenje rashoda. O tome se upravo vode završni razgovori i očekujemo da će veoma brzo, budući da je u toku pravljenje projekcije rebalansa budžeta, on ući u vladinu proceduru a nakon toga i u skupštinu", rekao je Dačić.

Dačić je takođe rekao da sigurno neće biti problema u isplati plata, penzija i drugih izdatak i ponovio da one neće biti zamrznute, ali i da će njihov rast u sledećoj godini biti usaglašavan sa postojećom ekonomskom situacijom i mogućnostima.

"To znači da plate i penzije možda neće rasti koliko se očekuje, ali neće biti zamrznute niti smanjivane", objasnio je premijer.

Prema njegovim rečima, formirane su i radne grupe koje bi vrlo brzo trebalo da predlože koncept reforme javnog sektora ne samo kada je reč o administraciji već i javnim preduzećima i drugim delovima tog sektora da bi se videlo šta od njihovih troškova može da ide na teret države, odnosno građana.

Dačić je poručio i da će Vlada sasvim sigurno čuvati političku i ekonomsku stabilnost i da Srbiji ne preti bankrot.

Beogradske "Novosti" prenose da će, nakon sinoćenog dogovora lidera vladajuće većine kome su osim premijera Ivice Dačića prisustvovali ministri Zorana Mihajlović, Verica Kalanović, Mlađan Dinkić, Jovan Krkobabić, Goran Knežević, guverner NBS Jorgovanka Tabaković, a prema navodima Blica i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, vlada za najviše dve nedelje predložiti Skupštini Srbije da usvoji rebalans budžeta za ovu godinu.

Dnevnik ističe da je i pre sinoćnog sastanka bilo jasno da plate u javnom sektoru neće biti zamrznute u oktobru i da se vladajuća koalicija dogovorila da se one uvećaju za 0,5 odsto.

Rast plata u idućoj godini trebalo bi da prati mogućnosti privrede, pa se može računati sa njihovim rastom, ako se ceni na osnovu sadašnje situacije, za oko dva procenta, ukazuju "Novosti".

Dnevnik "Blic" naglašava da je tokom noćašnjeg sastanka dogovoren okvir rebalansa budžeta koji podražumeva uštede od 40 milijardi dinara, kao i akcioni plan za više od 170 firmi u restrukturiranju, s tim što bi taj proces trebalo da se definitivno okonača do kraja juna iduće godine.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić je ranije potvrdio Tanjugu da će se već utvrđeni rokovi za restrukturisanje preduzeća poštovati do kraja.

On je objasnio da će akcioni plan sadržati informacije o preduzećima u restrukturiranju, broju zaposlenih, kao i dinamiku okončanja tog postupka, odnosno objavljivanja tendera, pokretanja stečajnog postupka ili pripreme programa za preduzeća koja dobro posluju, ali imaju gubitke iz prethodnog perioda.

"Za svako preduzeće je predviđena posebna dinamika, i o svakom preduzeću se posebno brine u celom postupku", precizirao je Ljubić i podsetio da je u postupku restrukturiranja koji traje već 12 godina, za 175 preduzeća sa nešto više od 50.000 zaposlenih.

Prema njegovim rečima, troškovi koje država plaća umesto tih preduzeća dostigli su 750 miliona evra godišnje i mnogo veće i bogatije zemlje ne mogu da izdrže taj nivo obaveza.

Planirane mere za rebalans budžeta u ovoj godini predviđaju smanjenje minusa u državnoj kasi na 4,7 odsto vrednosti BDP-a, sa mogućih 5,6 odsto, a koordinator Ekonomskog saveta SNS Milenko Dželetović izjavio je jutros za RTS da neće biti tog bolnog reza koji se neće preduzeti iz nekih populističkih ili drugih razloga kako bi se napravile uštede i budžetski deficit sveo na iole pristojnu ili planiranu meru.

"U ime SNS i Vučića odgovorno tvrdim da neće biti tog bolnog reza koji se neće preduzeti iz populističkih ili drugih razloga", rekao je Dželetović i dodao da je tema sinoćnih razgovora vladajuće koalicije bila kako napraviti uštede da bi se budžetski deficit sveo na iole pristojnu ili planiranu meru od 4,7 odsto.

Dželetović je objasnio da je razgovarano o radikalnim merama štednje kojima će svako ministarstvo prilikom rebalansa, koji će verovatno naredne ili u naredne dve nedelje biti u skupštinskoj proceduri, dati doprinost na "kresanju" onih troškova koji neće imati makroekonomske implikacije, odnosno bespotrebnih troškova i ušteda koji se neće ticati javnih investicija.

"Problem ove vlade je što je ispostavljen račun za nešto što nije uradila i što mora da krpi budžetske rupe, ali istovremeno i da stvara atraktivan investicioni ambijent i vrši dubinske reformske procese. Bez tih procesa ove mere će biti samo presipanje iz šupljeg u prazno", kazao je Dželetović.

"Svako ko dođe po subvenciju moraće ekonomskom logikom da uveri da taj njegov projekat ima ekonomsku isplativost. Država će sigurno pooštriti uslove pod kojima će se davati garancije za javna preduzeća", naveo je Dželetović.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je uoči sastanka lidera vladajuće većine, da se za nedelju ili dve može očekivati da rebalans budžeta bude u Skupštini Srbije.

Vučić je istakao i da štednji alternative nema i da, samim tim, merama vlade niko neće biti oštećen.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče, uoči sastanka, da se za nedelju ili dve može očekivati da rebalans budžeta bude u Skupštini Srbije.

Vučić je rekao i da štednji alternative nema i da, samim tim, merama vlade niko neće biti oštećen.

(MONDO/agencije, foto: Petar Stojanović/MONDO)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

HUNTER

Jel se smanjuju plate političarima,ministrima,poslanicima,direktorima preduzeća i ostalim ''jel znaš ti ko sam ja'' likovima?

Nenad

Vidi se da su socijalisti i naprednjaci napredovali,90-ih im je trebalo 3 godine da unište ekonomiju a sada su uspeli za 8 meseci.

crni

otprilike da je kasno za to,blizu je b a n k r o t. nego,neki drugi ljudi,spremaju stiropor,da sednu na ulicu,da strajkuju gladju,ucenjuju,pametuju,obecavaju med i mleko,imaju resenje za sve.isto kao i ovi sto su radili.

special image