• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ren: Srbija teško do nastavka pregovora

Nije prošlo ni 12 sati od izbora Tomislava Nikolića iz Srpske radikalne stranke (SRS) za predsednika Skupštine Srbije, a iz Brisela je već stigla prva negativna reakcija.

Nije prošlo ni 12 sati od izbora Tomislava Nikolića iz Srpske radikalne stranke (SRS) za predsednika Skupštine Srbije, a iz Brisela je već stigla prva negativna reakcija.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je da bi formiranje koalicije Demokratske stranke Srbije (DŠ) i Srpske radikalne stranke (SRS) "teško dovelo do nastavka pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju" sa Evropskom unijom (EU).

"Jasno je na osnovu dosadašnjih reči i dela da bi ovakva koalicija teško mogla da ispuni uslove koji bi doveli do nastavka pregovora o stabilizaciji i pridruživanju i napretka ka EU", izjavio je komesar Ren u Evropskom parlamentu, na pitanje novinara da prokomentariše mogućnost formiranja vladajuće koalicije izmedju DSS i SRS u Srbiji.

"Ne želim da spekulišem o motivima premijera Vojislava Koštunice da formira makar i parlamentarni savez s radikalima, ali sam razgovarao u prošlosti više puta sa predsednikom Borisom Tadićem o uslovima za nastavak pregovora o stabilizaciji i pridruživanju", dodao je Ren.

Ren je ponovio da se ti uslovi tiču "jasnog opredeljanja i konkretnih akcija u ostvarivanju saradnje s Haškim tribunalom", te naglasio da su ti uslovi istovetni za Srbiji kao i za sve ostale zemlje regiona.

Finski komesar je ponovio da je "razočaran činjenicom da demokratske snage u Srbiji ne mogu da saradjuju i donose odluke koje su potrebne da bi se Srbija približila EU".

Na pitanje novinara da li su novi izbori jedini izlaz iz krize, Ren je odgovorio da je to "nešto o čemu srpski lideri moraju veoma pažljivo da razmisle".

Valjda će se dogovoriti o vladi...

Ren je rekao i da se nada da će, bez obzira na "zabrinjavajuće signale iz Skupštine Srbije", reformski i evropski orijentisane partije uspeti da se dogovore o formiranju nove vlade.

"Srbija prolazi kroz veoma tešku i izazovnu političku situaciju, koju mi pomno pratimo", izjavio je Ren novinarima u Briselu, dodajući da je Evropska unija "primila k znanju izbor Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine".

"Bez obzira na zabrinjavajuće signale iz Skupštine Srbije od pondeljka i utorka, reformske partije bi trebalo da obrate pažnju na želju svojih birača da imaju evropsku budućnost i da deluju u skladu s tim", istakao je evropski komesar.

On je ocenio da se Srbija "danas nalazi na raskršću izmedju povratka na nacionalističku prošlost i puta ka evropskoj budućnosti".

Odgovarajući na pitanje da li bi EU trebalo da i dalje smatra srpskog premijera Vojislava Koštunicu proevropskim političarem zbog stavova "njegovih poslanika i pokušaja medija i novinara pod Koštuničinom kontrolom da opišu podršku vas i Havijera Solane predsedniku Borisu Tadiću kao izdaju", Ren je odgovorio da je "iznenadjen prirodom i tonom debate u Skupštini jer se, u nekim izjavama, na EU gledalo više kao na protivnika nego kao na partnera i prijatelja".

"Još smatram da bi lideri demokratskih i reformskih snaga trebalo da učine poslednji napor da bi formirali novu vladu", izjavio je Ren.

Podsetivši da je ostalo "još par dana vremena da se formira nova vlada", Ren je dodao da je "zabrinut nesposobnošću proevropskih i proreformskih partija da saradjuju u njenom formiranju".

Komentarišući kritike upućene u Skupštini Srbije na račun mešanja Brisela u izbor šefova bezbednosnih službi u Srbiji, Ren je rekao da je "raspodela mesta u novoj vladi unutrašnja stvar za samu državu".

"Ono što je važno, to je politička volja i sposobnost da se ispune uslovi neophodni za stvaranje napretka na evropskom putu, pre svega po pitanju pravne države i ispunjenja pune saradnje s Haškim tribunalom", izjavio je Ren.

"Radi se o tome kako pravna država funkcioniše u zemlji, da li su policijske snage pouzdane, da li njima upravlja civilna demokratska vlada", dodao je on.

Ren je ocenio da "svako ko je pratio Srbiju u poslednje dve godine ima sumnji u mogućnost sadašnje Vlade Srbije da ispuni neophodne uslove iz oblasti pravne države i saradnje s Hagom".

"Moramo da budemo veoma transparentni da bi sve političke snage i svi politički lideri u Srbiji videli šta je ulog, šta je potrebno da se uradi ako nova srpska vlada želi da ostvari napredak ka Evropskoj uniji", dodao je on.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image