File je to rekao u završnoj raspravi na skupu o slobodi izražavanja i medija na Zapadnom Balkanu i Turskoj, naglasivši da je "to ono što bar Evropska komisija predlaže".

"Jako se nadam", istakao je on, "da će nedavni koraci između Beograda i Prištine, posebno kad je reč o primeni političkog dogovora od 19. aprila biti argument koji će stvoriti zajednički stav u zemljama članicama (na sastanku šefova diplomatija EU) iduće nedelje u Luksemburgu".

Evropski komesar za proširivanje je naglasio da će se u pripremi pregovora o članstvu pristupiti prethodnoj dubokoj analizi poglavlja pregovora koje se odnosi na medijsku strategiju, što će biti među
prioritetima Evropske komisije.

File je time odgovorio na više pitanja i replika u raspravi, u kojoj je, pored ostalih, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović predočio da će kašnjenje i odugovlačanje vlasti u primeni medijske strategije i zakona u Srbiji dovesti do toga da će "2014-e u Srbiji ostati samo crkveni i državni mediji".

Direktorka agencije Beta Ljubica Marković je upozorila da je usvojena medijska strategija u Srbiji samo "parče papira" i da treba videti da li će uopšte biti sproveden i pretočen u valjane zakone, jer se
jako okleva s usvajanjem zakona u skupštini.

U Srbiji, po njenim rečima, postoji upliv države na medije, država je vlasnik medija, nema pravog uvida u takve medije, a postoje i tabloidi koji su pod uticajem države ili paradržavnih struktura, kao što su policija i druge službe, dok su nezavisni glasovi javnosti gurnuti u stranu.

Evropski komesar je naglasio da će i socijalni dijalog biti značajna stavka u porukama skupa o medijima, čime je odgovorio na opasku srpskih novinara da u Srbiji u privatnim medijima nema sindikata kolektivnog sporazuma, niti socijalnog dijaloga, što znači i da nema zaštite novinara i nezavisnih medija.

File je naglasio važnost profesionalnosti u medijima na Zapadnom Balkanu i ukazao na primer vladinog medija Pobjeda u Crnoj Gori koji je njemu, komesaru EU, pripisao izjave koje nije dao.

Predstavnici crnogorskih medija su naveli da je Pobjeda poslednjih godina ukupno dobila državne subvencije od 20 miliona evra, iako se to kosi sa zakonima.

(Beta, foto: Beta/Evropska komisija/Etienne Ansotte)