• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Imate li kandidata?

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je koaliciju SRS, DSS-NS i SPS da ga obaveste da li imaju "zajedničkog kandidata za predsednika vlade". Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić je, posle tog poziva, rekao da nije jasno da li su time pregovori izmedju DSS i DS definitivno prekinuti.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je koaliciju SRS, DSS-NS i SPS da ga obaveste da li imaju "zajedničkog kandidata za predsednika vlade".

Tadić je, kako se navodi u saopštenju Pres službe predsednika Srbije, pozvao te tri stranke da ga o tome obaveste do petka, 11. maja, pre nego što on Narodnoj skupštini konačno predloži kandidata za predsednika vlade ili donese ukaz o raspuštanju parlamenta.

U pismima upućenim zameniku predsednika SRS Tomislavu Nikoliću, predsedniku D S S Vojislavu Koštunici, predsedniku Nove Srbije Velimiru Iliću i predsedniku SPS Ivici Dačiću, Tadić je podsetio da "član 109. Ustava Republike Srbije predvidja da se Narodna skupština raspušta ako u roku od 90 dana od dana konstituisanja ne izabere Vladu".

Shodno članu 101. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština Republike Srbije konstituisana je, potvrdjivanjem mandata dve trećine poslanika, 14. februara 2007. godine. "U tom smislu, rok za izbor Vlade Republike Srbije ističe u utorak 15. maja 2007. godine.

Do danas, izabrane izborne liste odnosno poslaničke grupe u Narodnoj skupštini nisu mi dostavile nijedan predlog kandidata za predsednika Vlade koji može da obezbedi većinu glasova narodnih poslanika koja je neophodna za izbor Vlade, zbog čega nisam predložio Narodnoj skupštini kandidata za predsednika Vlade, kako je to predvidjeno članom 112. tačka 3. Ustava Republike Srbije.

U medjuvremenu, izbor predsednika Narodne skupštine pokazao je da je uspostavljena skupštinska većina koju čine narodni poslanici Srpske radikalne stranke, koalicije Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija i Socijalističke partije Srbije.

Ukoliko ovako formirana skupštinska većina, pored kandidata za predsednika Narodne skupštine, ima i zajedničkog kandidata za predsednika Vlade, molim Vas da me o tome obavestite do petka, 11. maja 2007. godine, pre nego što Narodnoj skupštini konačno predložim kandidata za predsednika Vlade ili donesem ukaz o raspuštanju Narodne skupštine i raspisivanju izbora za narodne poslanike, shodno članu 109. Ustava Republike Srbije'', poručio je Tadić u pismu.

Tadić je ranije ocenio da je izbor predstavnika SRS za predsednika Skupštine Srbije "veoma štetan po interese države" i pozvao "progresivne snage" da učine napor "radi obezbedjivanja evropske budućnosti". Izbor kandidata SRS dovodi u pitanje razvoj društva i "mogućnost ostvarivanja evropskog kvaliteta života gradjana Srbije", navodi se u saopštenju predsednika. Tadić je saopštio da je "poslednji čas da progresivne snage našeg društva pokažu odgovornost i učine napor u cilju obezbedjivanja napretka i evropske budućnosti Srbije".

Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić izabran je u utorak, glasovima radikala, socijalista i koalicije DSS-NS, za predsednika Skupštine Srbije, posle neuspeha pregovora DS, DSS i G17 plus o
formiranju skupštinske većine i vlade. Rok za izbor vlade ističe 14. maja.

Aligrudić: Ne zna se da li su pregovori DS-DSS prekinuti

Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić je, posle poziva Tadića, rekao da nije jasno da li su time pregovori izmedju DSS i DS definitivno prekinuti.

"Ako je to tačno, ako to tako tumačimo, onda je Boris Tadić od nedelje tri puta prekidao pregovore s DSS-om. Znači - kroz saopštenje u nedelju, kroz jedno novo saopštenje u ponedeljak i kroz ovo, ako to tako tumačimo", rekao je Aligrudić, uz napomenu da onda "više ne zna šta da misli". On je u emisiji "Poligraf" TV B92 još jednom istakao da o vladi sa SRS nisu vodjeni pregovori i da je to već poznato u javnosti.

"Jedan deo tih aktera bez kojih se ne može formirati vlada je jasno do sada sedam-osam puta puta rekao da neće da ulazi u pregovore o formiranju vlade", istakao je Aligrudić i dodao da se ni DSS nije izjašnjavala za takvo rešenje.

Na pitanje da li je moguć dogovor o vladi, Aligrudić je odgovorio:"Znam da mnogi ljudi navijaju za tu takozvanu prodemokratsku vladu, postoji i ona druga, rekao sam vam da to nije razmatrano. Uvek je bolje da se formira vlada nego da idemo na izbore". Prema njegovim rečima, svako mora da preuzme svoj deo odgovornosti za neformiranje vlade, uključujući i SRS, jer je ta stranka u jednom momentu rekla da "im ne pada na pamet da pregovaraju".

Podrška izboru Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine nema veze s pregovorima o vladi, a DSS se posle izostanka dogovora s DS-om opredelio za princip da "najveća stranka zaslužuje" to mesto, ponovio je Aligrudić.

On je istakao da se DSS nije udruživala sa strankama režima Slobodana Miloševića, ali da je taj režim srušen 5. oktobra 2000. godine i da je zato sada situacija drugačija.

Aligrudić je na pitanje novinara o tome da li je za DSS problem dosadašnje ponašanje radikala koji su, izmedju ostalog, "učestvovali u vladi koja je uvela zemlju u ratove i bedu, izbacili Vladetu Jankovića (DSS) sa fakulteta i premijera (Vojislava) Koštunicu" nazivali pogrdnim imenima, odgovorio da postoji problem, ali da ni ponašanje DS-a nije idealno. On je ocenio da su DS i SRS odgovorni za stvaranje slike o tome da je srpska politička scena bipolarna i da postoje "kandidat raja i kandidat pakla".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image