• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruski i francuski predlog pred SB UN

Članovi Saveta bezbednosti UN će, u konsultacijama oko novog statusa Kosova, ravnopravno razmatrati i predloge zapadne trojke i predloge Rusije, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Kako se nezvanično saznaje iz diplomatskih izvora, predstavnici zemalja-članica Saveta bezbednosti već u utorak uveče počinju u Njujorku neformalne konsultacije o novoj rezoluciji o Kosovu.

Članovi Saveta bezbednosti UN će, u konsultacijama oko novog statusa Kosova, ravnopravno razmatrati i predloge zapadne trojke i predloge Rusije, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Kako se nezvanično saznaje iz diplomatskih izvora, predstavnici zemalja-članica Saveta bezbednosti već u utorak uveče počinju u Njujorku neformalne konsultacije o novoj rezoluciji o Kosovu.

Kako je preneo tanjug, ruski predlog rezolucije sadrži ozbiljne rezerve prema Ahtisarijevom predlogu rešenja statusa Kosova i Metohije i podrazumeva nastavak pregovora izmedju Beograda i Prištine, koji bi doveo do obostrano prihvatljivih rešenja.

Rusija je zatražila i da Savet bezbednosti UN obezbedi nastavak pregovora Beograda i Prištine i da, istovremeno, "uzme k znanju" predlog Srbije za rešavanje statusa Kosova.

Rusija predlaže da novom rezolucijom UN za Kosovo treba pozvati na potpuno ispunjavanje Rezolucije 1244 i stvaranje multietničkog društva u toj pokrajini, uz punu zaštitu svih objekata od verskog ili istorijskog značaja. Ruskim predlogom se istovremeno zahteva "fazno sprovodjenje budućeg sporazuma o rešavanju statusa Kosova".

Kako se navodi u saopštenju iz kabineta ministra Vuka Draškovića, "izuzetno je važno što Rusija u nacrtu svog dokumenta insistira na poštovanju teritorijalne celovitosti Srbije i što se zalaže za nastavak pregovora izmedju Beograda i Prištine uz uravnoteženo medjunarodno posredovanje".

Trojka, koju čine SAD, Britanija i Francuska, u nacrtu svog dokumenta se poziva na poglavlje sedam Povelje UN koje se odnosi na "akcije u slučaju pretnje mirnu, povrede mira i akata agresije". U saopštenju se navodi da je "upravo na osnovu glave sedam Povelje UN u junu 1999, posle vojne intervencije NATO saveza, doneta važeća Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti, koja je potvrdila teritorijalni integritet Srbije i koja obavezuje sve članice UN".

"Logičnim tumačenjem poglavlja sedam moglo bi se zaključiti da pretnje miru danas potiču jedino od onih koji nameravaju da nasilno prekrše Rezoluciju 1244 i na teritoriji Srbije, punopravne članice UN, proglase novu državu Kosovo", zaključuje se u saopštenju.

Vlada Srbije snažno podržava ključne elemente ruskog predloga za novu Rezoluciju o Kosovu i Metohiju u Savetu bezbednosti UN, izjavio je Tanjugu premijer Srbije Vojislav Koštunica.

"Pre svega, za Srbiju je najvažnije da ruski predlog jasno predvidja da nova Rezolucija u potpunosti potvrdjuje Rezoluciju 1244, odnosno da potvrdjuje državni suverenitet Srbije na Kosovu i da potvrdjuje teritorijalnu celovitost Srbije", kazao je Koštunica.

Premijer je naglasio da "Srbija od početka razgovora o budućem uredjenju Kosova insistira da ne sme da dodje do prekrajanja naših medjunarodno priznatih granica, jer je to ključni princip koji važi za sve države sveta, pa mora važiti i za Srbiju".

"Istovremeno, Srbija pokazuje punu spremnost da konstruktivno i odgovorno učestvuje u razgovorima za pronalaženje kompromisnog rešenja za budući status Kosova unutar Srbije", istakao je Koštunica.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je ranije u Briselu da se nada da će Savet bezbednosti UN uspeti da "bez nepotrebnog odlaganja" usvoji rezoluciju o statusu Kosova i Metohije na osnovu plana Martija Ahtisarija.

On je istakao da rešavanje statusa Kosmeta predstavlja "ozbiljan rizik" i da stvari mogu krenuti u "pogrešnom" smeru - ili, pak, u "dobrom" - ukoliko bude podržano rešenje na osnovu Ahtisarijevog predloga. "Stav EU je da nam je potrebna pravna i politička jasnoća da bi ovim statusnim rešenjem imali medjunarodni legitimitet i pružili pravnu osnovu za EU da preuzme civilnu misiju na Kosovu", izjavio je Ren novinarima.

"Potrebna nam je rezolucija Saveta bezbednosti UN da bismo rešili status Kosova bez nepotrebnog odlaganja, jer Beograd i Prištini nisu uspeli da se dogovore i imaju u potpunosti suprotne stavove o statusu", dodao je evropski komesar. Stoga, smatra Ren, "Savet bezbednosti treba da preuzme odgovornost".

"Neodrživo je imati crnu rupu u Evropi... Zato je ovo pravi test odgovornog multilateralizma i ja verujem da će svi članovi Saveta bezbednosti shvatiti šta je ulog", izjavio je evropski komesar.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image