• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Raspuštanje skupštine koštalo bi...mnogo!

Gradjane Srbije raspuštanje srpskog parlamenta, odnosno raspisivanje novih izbora koštalo bi oko jednu milijardu i 796 miliona dinara, odnosno 22 miliona i 200 hiljada evra.

Gradjane Srbije raspuštanje srpskog parlamenta, odnosno raspisivanje novih izbora koštalo bi oko jednu milijardu i 796 miliona dinara, odnosno 22 miliona i 200 hiljada evra.

Od te sume samo na šestomesečne plate poslanika prethodnog i sadašnjeg saziva „otišlo” bi 187.869.294 dinara. Kad se ovoj sumi dodaju redovne plate i dodaci, koje bi poslanici primali od dana raspuštanja parlamenta do konstituisanja novog saziva parlamenta posle izbora, kao i ono što su primili tokom mandata, republički budžet bi bio "lakši" za ukupno 296.101.330 dinara. Ako se zna da su januarski izbori koštali oko 1,5 milijardi dinara, to znači da bi nas raspuštanje parlamenta koštalo ukupno oko 1,79 milijardi dinara, piše "Politika".

Ukoliko bismo imali nove izbore, to znači da bismo, praktično, celu 2007. godinu, odnosno do 15. januara, plaćali "duple" poslaničke plate – novoizabranim i bivšim poslanicima. Za utehu, za dlaku ćemo ipak izbeći da finansiramo čak tri saziva parlamenta. Srećom, najstarijim bivšim poslanicima će šestomesečni rok u kome imaju pravo da primaju platu isteći nešto malo pre nego što najnoviji poslanici steknu pravo na poslaničke zarade.

Jer, ukoliko vlada ne bude izabrana u ustavnom roku, dakle do 15. maja, predsednik Srbije Boris Tadić raspustiće skupštinu i istovremeno raspisati nove izbore, koji moraju biti održani u roku od 60 dana, odnosno do 15. jula.

Ukoliko bi izbori bili održani poslednjeg dana ovog roka i ako bi parlament bio konstituisan poslednjeg, 30. dana od dana održavanja izbora poslanici raspuštenog parlamenta bi sve do 15. avgusta primali "normalne" plate.

Trenutno je na stalnom radu u parlamentu 171 poslanik, a za njihove plate za pomenuti period trebalo bi izdvojiti 57.163.077 dinara. Ovim poslanicima bi mandat prestao danom verifikacije mandata novih poslanika i tek tada bi stari poslanici stekli pravo na šestomesečne plate, koje im po zakonu pripadaju.

To znači da bi primali plate od 15. avgusta do 15. januara naredne godine, a za tu svrhu iz budžeta bi otišlo u bruto iznosu 114.326.154 dinara. Naravno, treba reći, da bi neki od ovog 171 poslanika bio ponovo izabran, pa bi primao i već redovnu platu. Poslanici iz ovog saziva su inače od konstituisanja skupštine 14. februara do 1. aprila "koštali" gradjane 32.014.600 dinara, iako su za to vreme zasedali samo jedan jedini dan.

Poslanicima iz prethodnog skupštinskog saziva, koji su pravo na šestomesečne plate stekli 15, februara, primaće plate do 15. jula, dakle do poslednjeg dana roka u kojem bi morali biti održani novi izbori. Prema skupštinskim podacima pravo na šestomesečnu platu iz saziva kome je mandat prestao u februaru ima 110 poslanika i to bi nas koštalo 73.543.140 dinara. Dakle, samo na plate bivših poslanika, ukupno njih 281, u ovoj godini otišlo bi 187.869.294 dinara.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image