• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nikolić: Vanredno stanje samo u teoriji

Predsednik Skupštine Srbije Tomislav Nikolić ublažio je svoju jučerašnju izjavu navodeći da o uvodjenju vanrednog stanja u zemlji nije govorio kao o mogućoj, nego samo kao o teoretskoj ustavnoj varijanti. Ukoliko bi se teorija sprovela u praksi, vanredno stanje bi moglo da traje i šest meseci.

Predsednik Skupštine Srbije Tomislav Nikolić ublažio je svoju jučerašnju izjavu navodeći da o uvodjenju vanrednog stanja u zemlji nije govorio kao o mogućoj, nego samo kao o teoretskoj ustavnoj varijanti.

''Zemlja može da bude u vanrednom stanju ako Vlada Srbije da predlog, a Skupština ga usvoji'', rekao je Nikolić novinarima u Skupštini Srbije.

On je ukazao na to da je vlada već rekla da joj to ''ne pada na pamet" i da zato priču o vanrednom stanju ''i dalje zadržavamo u Ustavu kao jednu mogućnost".

"Svi govore da postoje samo dve varijante - ili će biti Vlada ili će biti raspuštena Narodna Skupština. Ja sam rekao pročitajte Ustav. Postoji treća varijanta", objasnio je Nikolić.

Nikolić je naglasio da Srbija ima mogućnost da uvede vanredno stanje, kao i svaka druga država u svetu i da nije rekao da će vanredno stanje biti uvedeno, koje on i ne može da uvede, nego da je ukazao na mogućnost iz Ustava o kojoj niko ne govori.

''Zašto se boje da kažu - ne, mi nećemo uvesti vanredno stanje. Pa to je dobro - nema vanrednog stanja", prokomentarisao je Nikolić, upitavši kakvu je štetu naneo stranim investitorima.

Na primedbu novinara da stranim investitorima ne prija spominjanje vanrednog stanja, Nikolić je odgovorio da njima ništa ne prija, ni njegovo spominjanje ''da ćemo saradjivati sa Rusijom".

On je istakao da se boji toga ''što nam radi Evropska unija", kao i svaki drugi gradjanin Srbije i da ''njih niko ne voli samo ih se svi plaše".

Nikolić je opet promenio stav o mogućnosti učešća SRS u formiranju nove vlade. Iako je danima pričao da radikali nemaju nameru da praticipiraju u novoj Vladi, sinoć je promenio stav rekavši da nije kasno da mu Tadić ponudi mesto mandatara. Danas je, medjutim, naveo da o mandataru za sastav vlade nema sa kim da razgovara, podsetivši da su radikali još u noći posle izbora saopštili da nemaju sa kim da formiraju vladu.

On je, medjutim, izjavio u četvrtak da njegova partija neće, bez novih izbora, formirati vladu, niti podržati niti tražiti podršku za manjinsku vladu.

"Nikada nismo o tome ni sa kim razgovarali" kazao je Nikolić na stranačkoj konferenciji za novinare i dodao da radikali neće učestvovati ni u privremenoj podršci sadašnjoj vladi.

Odgovarajući na poziv predsednika Srbije Borisa Tadića, da ga predstavnici SRS, koalicije DSS -NS i SPS obaveste da li imaju kandidata za premijera, Nikolić je kazao da oni nisu koalicija već su samo formirali većinu potrebnu za konstituisanje Skupštine Srbije.

On je kazao da je bilo bitno da država ima konstituisane legalne i legitimne organe vlasti s obzirom da se rešava sudbina Kosova i Metohije.

Ukazao je da SAD žele da u maju reše sudbinu Kosova i Metohije, da je Rezolucija koju priprema Francuska "ustvari američka, koja je napravljena kao pandan Rezoluciji koju priprema Rusija" kao i da se krajem maja može očekivati da prve države pojedinačno priznaju nezavisnost južne srpske pokrajine.

"Srbija to nije smela da dočeka bez legitimnih i legalnih organa vlasti", kazao je Nikolić i dodao da se "do sada predsednik Srbije Boris Tadić predstavljao kao jedini legalni i legitimni predstavnik vlasti, a da je to sada i Skupština Srbije".

Nikolić je kazao da se može postaviti i pitanje Tadićevog legitimiteta jer nije položio predsedničku zakletvu na novom Ustavu u kome se jasno brani suverenitet i teritorijalni integritet Srbije odnosno Kosovo i Metohija kao sastavni deo Srbije.

On je istakao da neće sazivati sednice Skupštine "danas za sutra" osim u izuzetnim slučajevima i dodao da ga je premijer Vojislav Koštunica obavestio da izveštaj državnog pregovaračkog tima za Kosovo i Metohiju neće biti gotov pre 14. maja.

Teorija u praksi: Vanredno stanje šest meseci

U slučaju uvodjenja vanrednog stanja predsednik Srbije ne bi mogao da raspusti skupštinu i raspiše izbore, čak i ako se ne formira nova vlada do isteka zakonskog roka, objasnio je Nikolić.

Prema novom Ustavu, usvojenom 8. novembra 2006. godine, u slučaju vanrednog stanja Skupština Srbije ne može da bude raspuštena, već se ponovo uspostavlja njena puna nadležnost koja traje do okončanja takvog stanja.

Odluku o proglašenju donosi Skupština Srbije, dok je tu nadležnost u starom Ustavu imao predsednik Republike.

Prema Ustavu, Skupština proglašava vanredno stanje kada javna opasnost ugrožava opstanak države ili gradjana i ono može da traje najduže 90 dana. Medjutim, ono novom odlukom može da bude produženo za još 90 dana, čime bi vanredno stanje trajalo šest meseci.

Za vreme vanrednog stanja parlament se sastaje bez posebnog poziva i ne može da bude raspušten.
Skupština može u tom slučaju da propiše mere kojima se odstupa od Ustavom zajamčenih ljudskih i manjinskih prava. Te mere takodje mogu da traju 90 plus 90 dana. To se ne odnosi na verska i rasna prava.

Skupština prema novom Ustavu proglašava i ratno stanje, a ako nije u mogućnosti da se sastane odluku o tome donose zajedno predsednici Republike, Skupštine i Vlade.

DS traži smenu Nikolića

Demokratska stranka saopštila je da je predsednik Skupštine Srbije Tomislav Nikolić najavljujući mogućnost da parlament na predlog Vlade uvede vanredno stanje, "doveo u pitanje demokratski poredak u Srbiji".

U saopštenju DS-a se navodi da Tomislav Nikolić "mora pod hitno da podnese ostavku ili da bude smenjen" jer "obavljanje javne funkcije podrazumeva visok stepen odgovornosti, posebno za javno izgovorenu reč".

"Očigledno je da Nikolić toga nije svestan. S obizirom na to da je pokazao da nije sposoban za obavljanje te funkcije i da je njegov dosadašnji rad bio višestruko štetan po državu i njene gradane", piše u saopštenju.

DS je sa zabrinutosću konstatovala da je novoizabrani predsednik Parlamenta Srbije "u svega dva dana dao više veoma opasnih izjava za Srbiju i njene gradane".

"Posle izjave kojom je doveo u pitanje suverenitet Srbije, izražavajući žaljenje što Srbija nije ruska provincija, Nikolić je najavio mogućnost uvodenja vanrednog stanja i time doveo u pitanje demokratski poredak u zemlji", navodi se u saopštenju DS-a.

I poslanik Sandžačke demokratske partije Meho Omerović ocenio je da izjava Tomislava Nikolića "da je rešenje krize u uvodjenju vanrednog stanja, ne samo zaprepastila gradjane, nego da ih i plaši".
"To ne bi trebalo da govori ni jedan predstavnik u Skupštini Srbije, a pogotovo ne njen predsednik", rekao je Omerović.

On je dodao da od predstavnika stranke koja je vodila "politiku rata, mržnje, zločina, bede i izolacije nije moglo ništa drugo ni da se očekuje".

Prema Omerovićevoj oceni, Nikolićeva izjava je poruka da je skupštinska većina napravila ne samo pogrešnu, nego i opasnu odluku birajući ga za predsednika Skupštine.

(MONDO/agencije)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image