• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština:Vlada bez većine za amnestiju

Izvor MONDO/Agencije

Skupština Kosova danas tokom prvog čitanja nije usvojila predlog zakona o amnestiji, čije je usvajanje predviđeno briselskim sporazumom Beograda i Prištine.

Nakon višesatne žestoke debate vlasti i opozicije, za predlog zakona je glasalo 70 poslanika, protiv 21, a dva su bila uzdržana dok je za usvajanje bilo potrebno 80 glasova, javio je radio Slobodna Evropa.

Sednicu je obeležila vrela atmosfera, koju je započeo pokret Samoopredeljenje ispred zgrade parlamenta aoštar ton dela opozicije i vlade u samoj raspravi.

Grupa aktivista ovog pokreta se od sinoć nalazi pred glavnim ulazom u Skupštinu Kosova dok su danas ispred Skupštine postavili pano sa isečcima iz novina u kojima se govori o raznim događajima na Kosovu I ispod toga piše da se sva ta dela amnestiraju.

Podpredsednik Samoopredeljenja Špend Ahmeti je, obraćajući se medijima, rekao da ukoliko imaju imalo savesti poslanici neće glasati za zakon o amnestiji.

On tvrdi da se ovim amnestiraju dve grupe, s jedne strane Srbi koji su "zapalili granične prelaze", a sa druge "kriminalci koji su uzurpirali javnu imovinu", rekao je Ahmeti.

On je rekao da među poslanicima u Skupštini "ima kriminalaca koji neće moći da glasaju protiv zakona".

Nakon toga aktivisti Samoopredeljenja su se mirno razišli i nisu najavili da će organizovati druge proteste.

Oštra polemika nastavila se i unutar skupštinskog zdanja.

Ministar pravde Kosova Hajredin Kuči je u ovodnom izlaganju rekao da je cilj zakona da se ostvari jedna od obaveza iz sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije - da obezbedi amnestiju za građane Kosova koji su izvršili krivična dela predviđena predlogom zakona.

Predlog zaklona su podržali poslanici iz vladajuće DPK, takav stav su u principu podržali i poslanici najveće opozicione partije DSK, sa određenim primedbama, zahtevajući istovremeno da se na komisiji za zakonodavstvo predlože konkretni amandmani.

"Ovim predlogom zakona Vlada ima za cilj da amnestira dve vrste kriminalaca - Srbe  i kosovske Albance. Kod nekih krivičnih dela se otišlo toliko daleko da su imali u vidu konkretne ličnosti", rekao je poslanik DSK Haki Demoli.

Poslanik Samoopredeljenja Glauf Konjufca je rekao da se ovim zakonom "spašavaju i Veselinović i njegovi prijatelji, milioneri prištinske politike".

I poslanici AAK su u načelu podržali predlog zakona sa primedbom na veliki broj krivičnih dela koji predlog obuhvata i zahtevali su da se od mogućnosti amenstije isključe zaposleni u javnim službama.

Načelnu podršku predlogu zakona su dali poslanici Koalicije novo Kosovo i poslaničke grupe pripadnika manjinskih zajednica.

Zakon o amnestiji je obaveza koje je kosovska vlada preuzela sporazumom o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da je Zakon o amnestiji, čiji je predlog  veoma važan za Srbe na Kosovu i Metohiji.

"To znači da će na Kosovu i Metohiji biti proglašena amnestija za mnoga krivična dela za koja vlasti u Prištini smatraju da su krivična dela i kojima bi mogli da budu podložni Srbi i svi oni koji ne priznaju nezavisnost Kosova i Metohije", rekao je Dačić novinarima u Prijepolju.

On je istakao da će usvajanje tog zakona imati velikog značaja za zapošljavanja Srba u određene ustanove na Kosovu i Metohiji kao što su policija i pravosuđe.

Prema njegovim rečima, amnestija je po prirodi stvari nešto što sledi posle ratnih sukoba.

Premijer Dačić je precizirao da je pomenuti predlog zakona usaglašen nekoliko dana posle poslednjeg sastanka u Briselu, i da je, iako je bilo izvesnih neslaganja, na kraju sve usaglašeno sa predstavnicima Prištine i EU.

Predlogom zakona o amnestiji, koji je kosovska vlada podnela parlamentu, a koji će biti razmatran na sednici u četvrtak, amnestiraju se počinioci 69 vrsta krivičcnih dela.

Taj predlog zakona proistekao je iz briselskog sporazuma Beograda i Prištine postignutog 19. aprila.

Za pojedina dela Predlogom zakona predviđeno je potpuno oslobađanje od krivičnog gonjenja ili izvršavanja presude, dok se za druga daje oslobođenje od jedne petine, odnosno četvrtine ili čak polovine kazne zatvora u zavisnosti od krivičnog dela.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Posmatrac

Dali ce Amnestijom biti oslobodjen i poslanik Kosovskog parlamenta koji je JAVNO priznao da je ubio Policajca Mupa BULATOVICA.Covek kidnapovan na duznosti i ubijen u logoru.Ubica postao demokrata i poslanik po meri zapada.Civilizacijski cin nema sta.A mozda ubistvo Srba i drugih nije krivicno delo po kosovskom zakonu. A dali ga je DEMOKRATSKO tuzilastvo Kosova uhapsilo i dali vodi postupak protiv njega ili cekaju amnestiju trebalo bi da nas informisete.

Misko

Zelim bolji zivot svima na KIM i svim ljudima ma gde ziveli.Ne slazem se sa Amnestijom na ovaj nacin.Ja odgovaram za dela koja NE POSTOJE,napisao ih Albanac iz osvete ko da sam ja Milosevicev sin pa mi se sveti.Ja sam PONOSNI SRBIN i ne plasim se ni njihovog zakona ni Tora (Tu drzave nema).Al da neduzni ispastaju a KRIMINALCI I UBICE uzivaju nije pravo ni prema bogu ni prema Narodu.Podrzavam stav da se jasno definisu krivicna dela koja se oslobadjaju odgovornosti.Ne treba da odgovaraju Policajci MUPA,Sudije koje su radile po zakonu.A treba da odgovaraju oni(Sudije) koji su REKETIRALE narod.Dali ste normalni da legalizujete OTIMACINU drzavnih dobara,sume,firme,zemljista koja su prisvojena.Sramota je i greh.

special image