• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada Kosova predložila novi zakon o amnestiji

Izvor MONDO/Agencije

Vlada Kosova usvojila novi predlog zakona o amnestiji koji će u dogovoru sa političkim partijama sledeće nedelje biti razmatran u Skupštini Kosova.

"

Zamenik premijera i ministar pravde Hajredin Kuči je na sednici Vlade rekao da su iz predloga zakona o amnestiji koji juče nije prošao na sednici Skupštine Kosova, pošto nije dobio dvotrećinsku većinu, u celosti izbačene odredbe člana 3 i da je dodat novi član u kojem stoji da se sva krivična dela koja su prouzrokovala telesne povrede i ubistva neće amnestirati, saopšteno je iz Vlade Kosova.

Član 5, koji se tiče amnestije kriminalnih dela počinioca na severu Kosova, ostao je u dokumentu, navodi radio Slobodna Evropa.

Kuči je rekao da je u susretima sa ostalim političkim partijama, sa DSK i AAK, postignuta saglasnost da se predlog zakona usvoji u Skupštini tokom sledeće nedelje.

Prema poslovniku o radu Skupštine, vlada će tokom današnjeg dana predlog zakona dostaviti skupštinskoj službi i Komisiji za zakonodavstvo koja treba početkom nedelje da razmotri predlog i uz primedbe i sugestije dostavi Skupštini Kosova na usvajanje.

Prema ustaljenoj praksi Skupština Kosova zaseda četvrtkom a kada je to potrebno i petkom.

Usvajanje Zakona o amnestiji je predviđeno planom za sprovođenje sporazuma koji su premijeri Kosova i Srbije postigli 19. aprila u Briselu, uz posredovanje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.

Skupština Kosova juče nije usvojila predlog zakona o amnestiji čiji je usvajanje predviđeno briselskim sporazumom Beograda i Prištine.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je Srbija neprijatno iznenađena neusvajanjem Zakona o amnestiji u Skupštini Kosova i ocneio da to može ugroziti Briselski sporazum.

Dačić je rekao da je Zakon o amnestiji sastavni deo i preduslov za primenu Briselskog sporazuma i da od njega zavise druge tačke poput integrasisanja policijskih i pravosudnioh struktura.

Premijer Srbije naveo je da će o tome biti reči u ponedeljak, kada bi u Briselu trebalo da se sastane sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i visokom predstavnicom EU Ketrion Ešton.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković rekao je da neusvajanje  zakona o amnestiji može dovesti do zastoja u implementaciji briselskog sporazuma.

"Ovakvim postpukom Prištine, nadam se da ne ulazimo, ali sve izgleda kao da ulazimo u jedan zastoj primene sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, i to svakako ne našom krivicom", rekao je Selaković.

On je istakao da je odbacvanje tog zakona u Skupštini Kosova mnogo ozbiljnije nego što javnost u Srbiji misli, jer je on bio preduslov za integraciju organa pravosuđa i policije.

"Bez Zakona ne možemo da govorimo o potpunoj integradiji nosilaca
pravosudnih funkcija, odnosno sudova i tužilaštava na područiju Kosova i Metohije, bez toga ne možemo da razgovoramao ni o integraciji policijskih službenika, jer je taj zakon bio ključnipreduslov za tako nešto," kazao je Selaković.

On je rekao da je za Srbiju "neprihvatljiva" promena bilo kog dela  Zakona oko koga su se, kako je naveo, "četiri nedelje lomila koplja u Briselu".

"Neusvajanjem ovog Zakona pravi se veliki korak nazad, to je ono sto
nije dobro, ovim zakonom bila je garantovana amenstija onima koji ne poštuju ustavno-pravni poredak Kosova", rekao je Selaković i dodao da je njegov cilj garantovanje pravne sigurnosti i "otvaranje vrata pomirenja između Srba i Albanaca".

Njihovo mišljenje deli i direktor vladine Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin.

Takav odnos dokaz je, prema njegovim rečima, da kosovske vlasti nisu iskrene u svojim namerama jer ono što prihvate u Briselu odbiju u Prištini.

"To je suštinski ogroman korak unazad i to je nešto što je, danas to slobodno mogu da kažem, zaustavilo bilo kakve razgovore", rekao je Vulin za Tanjug.

"Bez tog zakona mi ne možemo da tražimo od Srba da pristupe Kosovskim policijskim snagama, jer ne znamo da li će u tom KPS biti hapšeni i zatvarani. Ne možemo da tražimo od Srba da prihvate i urade bilo šta ukoliko zakonom o amnestiji nije garantovano da to što su radili, učili, živeli u skladu sa zakonima svoje države Srbije neće biti ocenjeno kao krivično delo", ukazao je Vulin.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zerborus

Neodoljivo podseca na Borka i njihovu politiku (znaci i lik i delo)!!! I veoma dobro uigrana taktika zaostravanje i na kraju dogovor (da bi i jedni i drugi lakse gutali zabe)!

special image