• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Zakon o amnestiji se ne može menjati

Izvor MONDO/Tanjug

Zakon o amnestiji, koji je Priština blokirala, ne može se menjati,kaže Marko Đurić.

Nije moguća izmena sadržine propisa koju dve strane već dogovorile, rekao je šef tima za primenu sporazuma sa Prištinom i savetnik predsednika Srbije.

"Nije moguće menjati dogovoreni Zakon o amnestiji. Dve strane su se sporazumele o njegovoj sadržini i on se ne može menjati pod pritiskom unutrašnjih dešavanja koja mogu biti u izvesnoj meri i režirana ili instrumentalizovana u cilju da se revidiraju rezultati dogovora", rekao je Đurić za "Novosti", povodom informacija o novim predlozima Zakona o amnestiji, koji bi trebalo da usvoji Priština.

Đurić je rekao da je planom implementacije, koji su usvojile obe strane, preduslov za integraciju Srba usvajanje Zakona o amnestiji.

"Nakon što su dve strane usaglasile odredbe tog zakona, na Prištini je jasna obaveza da ga sprovede. Bez toga ne može biti napretka po pitanju integracije ni u oblasti pravosuđa, ni u oblasti policije. Srbija neće učiniti nijedan korak koji bi doveo do toga da njeni građani na bilo kom delu teritorije budu izloženi riziku šikanoznog vršenja prava i vođenju politički motivisanih fiktivnih postupaka", dodao je Đurić.

Đurić smatra i da Skupština Kosova i Metohije "odslikava zabrintost Srba".

"Konstituisanje te skupštine je politički izraz dela naših ljudi sa KiM koji demonstrira njihovu zabrinutost i nepoverenje u prištinske institucije i koji ilustruje koliko pažljivi treba da budemo kada se dogovaramo o svim aspektima budućeg uređenja odnosa u Pokrajini i koliko je važno da osiguramo politička prava i zaštitne mehanizme za njihovo ostvarivanje", ocenio je Đurić.

Đurić je rekao i da evropski tempo Srbije nije ugrožen zbog situacije sa Zakonom o amnestiji, jer "ako se objektivno ocenjuje napredak u primeni dogovorenih sporazuma videće se da je Srbija sprovela i više od onog što se tražilo".

"I na planu drugih kriterijuma za evropske integracije koji se tiču reformi institucija ispunjavaju se zahtevi EU. Ukoliko bi nas politički uslovljavali time što Priština ne izvršava svoje obaveze, to ne bi bilo u skladu sa evropskom praksom i vrednostima", dodao je Đurić.

Đurić je dodao da će zajednica srpskih opština biti formirana usvajanjem njenog statuta za čije puno dejstvo je neophodno da se prethodno izvrši promena zakonskog okvira koji trenutno postoji u Pokrajini.

Važno je da sve strane uključene u proces budu svesne toga da od političke klime i pridržavanja dogovora - za šta je odbijanje Prištine da usvoji Zakon o amnestiji veoma loš signal - zavisi i uspeh nastojanja da se putem izbora izaberu predstavnici lokalnih organa vlasti koji bi istovremeno bili prihvaćeni od svih strana uključenih u proces", zaključio je Đurić.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image