• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština o Nikoliću, ali i o Evroviziji

Sednica Skupštine, na kojoj se očekuje izbor nove Vlade Srbije, počela je u subotu oko 21 sat, oko 22.30 počela je rasprava o razrešenju predsednika parlamenta Tomislava Nikolića, a više od dva sata posle ponoći poslanici su se razišli i - raspravu će nastaviti u nedelju. DS je za novog predsednika parlamenta predložila svog poslanika, Olivera Dulića.

Sednica Skupštine, na kojoj se očekuje izbor nove Vlade Srbije, počela je u subotu oko 21 sat, oko 22.30 počela je rasprava o razrešenju predsednika parlamenta Tomislava Nikolića, a više od dva sata posle ponoći poslanici su se razišli i - raspravu će nastaviti u nedelju. Smenu Nikolića predložilo je 128 poslanika Demokratske stranke, Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i G17 plus.

Posle vesti o pobedi srpske predstavnice Marije Šerifović na izboru za Pesmu Evrovizije, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izneo je zanimljivo vidjenje "razloga" za smenu Nikolića: "Pa pošto su Srbiji po 12 poena dali Hrvatska, BiH i Crna Gora, a Rusija samo pet, mislim da Tomislav Nikolić mora biti smenjen", rekao je Čanak. Nikolić je pre dva dana u skupštini rekao da žali što Srbija nije ruska provincija.

U odbranu Nikolića stao je Aleksandar Vučić, rekavši da nam Rusija možda nije pomogla na Evroviziji, ali pomoćiće da zadržimo Kosovo.

Pitanja skupštine i Pesme Evrovizije povezao je i evropski komesar za proširenje Oli Ren. Čestitajući Srbiji pobedu na takmičenju, on je u izjavi Tanjugu ocenio da se radi o evropskom glasu za evropsku Srbiju i dodao: "Čestitam Srbiji pobedu na takmičenju Evrovizije. To je evropski glas za evropsku Srbiju. Nadam se da će se ovo refektovati na glasanje u srpskom parlamentu".

Nikolić je, dok traje rasprava o predlogu za njegovo razrešenje, mesto predsedavajućeg prepustio potpredsedniku skupštine Milutinu Mrkonjiću.

DS je na početku za novog predsednika parlamenta predložila svog poslanika, Olivera Dulića (na slici).

Nikolić je ranije potvrdio da je dobio predlog za njegovo razrešenje, kao i predlog da mandatar za sastav buduće vlade bude predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica i predlog Zakona o ministarstvima.


Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Vučić je u raspravi na početku sednice za novu skupštinsku većinu (DS, DSS-NS i G17) rekao da formira vladu "koja će Srbiju odvesti u propast" i kojom će "izgubiti Kosovo".

Vučić je otpužio DS da je falsifikovala potpis Nenada Bogdanovića za smenu predsednika Skupštine Tomislava Nikolića, jer se Bogdanović, kako je rekao, nalazi na lečenju u Italiji. Šef poslaničke grupe DS Dušan Petrović odgovorio je Vučiću da je Bogdanović u Beogradu, kao i da je potpisao predlog da Oliver Dulić (DS) bude predsednik parlamenta.

Oglasio se i Bogdanović, koji je u izjavi Tanjugu, kazao da ne razume zašto je uopšte bio "bilo kakva tema predstavnika SRS u Skupštini Srbije". On je pozvao predstavnike SRS-a, ali i ostale poslanike, da ako žele da provere gde je, mogu da dodju do njega kući, i uvere se da se oporavlja od operacije".

Šef poslaničkog kluba LDP Čedomir Jovanović zatražio je odgovor na pitanje - koji su stvarni razlozi za smenu Nikolića, što je zatražila novoformirana skupštinska većina. Jovanović je rekao da je "sve ovo skandal" i optužio šefa poslaničkog kluba DSS Miloša Aligrudića da je "i prošli put i danas iznosio lažna i licemerna obrazloženja, tada da se izabere, a sada da se smeni Nikolić".

Jovanović je ocenio da je Vojsilav Koštunica prevario i SRS i SPS i dodao da smo "svi taoci ucena čoveka kome nije važna politika i interes države već opstanak na vlasti". Jovanović je ocenio da se Nikolić ne smenjuje zbog politike koja je od Srbije napravila totalitarnu zemlju, već zbog drugih razloga, dodajući da je "sve sto je uradjeno ponižavajuće".

Vučić je izjavio da je razlog za smenu Nikolića to što je on jedina prepreka za razaranje Srbije. Vučić je rekao da je uradjeno sve što je Havijer Solana tražio postavljajući pitanje DSS-u - ko je sada izdajnik, kada su za izdaju na prethodnoj sednici oni sami prozivali DS.

Vučić je preneo da je Nikolić nevoljno prihvatio dužnost predsednika i to zbog interesa države i optužio DSS za laž i prevaru. On je naveo da su pri izboru Nikolića za predsednika parlamenta predstavnici DSS poručili da ni po cenu zivota ne napusta skupsitnu i da nikada neće tražiti njegovu ostavku. "Sada se on smenjuje, gde je tu moral", zapitao je Vučić, poručujući DSS-u da treba da "se stidi zbog svega ovoga".

Samardžić i Kojen na čelu ministarstva za Kosovo

Predlogom zakona o ministarstvima, o kojem će raspravljati poslanici, predvidjeno je da Srbija i formalno, posle raspada državne zajednice SCG, dobije ministarstvo odbrane i spoljnih poslova.

Prema Predlogu zakona, koje su dostavile poslaničke grupe Demokratske stranke, koalicije Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija i G17 plus, Vlada Srbije imaće 22 ministarstva.

Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je Skupštini Srbije predlog da kandidat za predsednika Vlade Srbije bude Vojislav Koštunica. U dogovoru DS, DSS i G17 plus precizirano je da će nova vlada imati i jednog potpredsednika i ministra zaduženog za sprovodjenje nacionalnog investicinog plana.

Predlogom zakona predvidjena su ministarstva spoljnih poslova, odbrane, unutrašnjih poslova, finansija, pravde, za državnu upravu i lokalnu samoupravu, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ekonomije i regionalnog razvoja, rudarstva i energetike, za infrastrkturu, za telekomanikacije i informatičke društvo, trgovine i usluga, rada i socijlane politike, nauke, zaštite životne sredine, prosvete, omladine i sporta, kulture, zdravlja, vera, za dijapsoru i za Kosovo i Metohiju.

Kabinet predsednika Srbije u petak uveče je dostavio medijima sastav nove vlade Srbije o kome su dogovor postigli DS, DSS i G17 plus.

Prema dogovoru, DS će u vladi imati 13 mesta, koalicija DSS-NS osam, a G17 plus četiri mesta.

Slobodan Samardžić trebalo bi da bude ministar za Kosovo u novoj Vladi Srbije, a državni sekretar u tom ministarstvu biće Leon Kojen, saznaje Beta.

Svi ostali kandidati za ministre iz koalicije DSS-NS bili su ministri i u prethodnoj vladi.

Kandidat za ministra energetike biće Aleksandar Popović, unutrašnjih poslova Dragan Jočić, trgovine Predrag Bubalo i prosvete, prema poslednjim informacijama, Zoran Lončar.

Kandidat za ministra vera je Milan Radulović, a za ministra za infrastrukturu Velimir Ilić.

Predsedništvo G17 plus odredilo je kandidate za ministre i državne sekretare u ministarstvima koja su, po koalicionom sporazumu DS-DSS-G17 plus, pripala toj stranci.

Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja trebalo bi da vodi Mladjan Dinkić, resor zdravstva Tomica Milosavljević, sporta Snežana Marković Samardžić, a nauke Ana Pešikan.

Odredjeni su i kandidati za državne sekretare koji su, pored ministara, jedini stranački funkcioneri u ministarstvima. U ministarstvu ekonomije, za regionalni razvoj biće zadužena Verica Kalanović, za ekonomske odnose sa inostranstvom Jasna Matić, za turizam Goran Petković, a za zapošljavanje Vladimir Ilić. Državni sekretar za sport biće Vlajko Senić.

Kandidat za novog predsednika parlamenta (na slici), Oliver Dulić (1975) je završio medicinski fakultet u Beogradu, diplomirao 1999. godine, a upisao je postdiplomske studije iz ortopedske hirugije na tom fakultetu. Sada je na specijalizaciji ortopedske hirurgije i traumatologiju. Upisao je i Master studije iz Evropskih integracija i uprave na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju univerziteta Singidunum u Beogradu 2006. godine. U politički život je ušao 1996. kao jedan od lidera Studentskog protesta 1996/97, a član DS-a je od septembra 1997. Bivši je vaterpolista, svira gitaru, klavir i tamburu, a vlasnik je i preduzeća za prodaju računara, opreme i softwer-a "DG computers" u Subotici, gde živi.

Tri i po meseca konsultacija

Konsultacije i pregovori, javni i tajni, o formiranju Vlade Srbije trajali su više od tri i po meseca pre nego što su završeni dogovorom Demokratske stranke (DS), Demokratske stranke Srbije (DSS) i G17 plus.

Nedelju dana posle izbora održanih 21. januara, predsednik Srbije Boris Tadić održao je konsultacije s predstavnicima svih stranaka koje su osvojile mandate u parlamentu. Na konsulacijama je jedino DS imao svog kandidata za premijera - Božidara Djelića.

Već na početku pregovora, i DSS i G17 plus su odmah istakli da je Djelić neprihvatljiv kao kandidat, ali istovremeno nisu ponudili svog kandidata.

Prvi zvanični razgovori održani su 2. marta u prostorijama DS-a i tada je za manje od sat vremena usaglašeno da će DS i DSS biti stožer buduće vlade i dogovoreno pet principa njene politike. To su: Kosovo je neotudjivi deo Srbije, ubrzanje evropskih integracija, završetak saradnje s Haškim tribunalom, nastavak borbe protiv korupcije i kriminala, kao i detalji socijalne i ekonomske politike.

DS i DSS su potom održale odvojene konsultacije sa ostalim parlamentarnim strankama, pa je na sastanku DSS-a i G17 plus dogovoren i šesti princip o podeli odgovornosti, koji je, medjutim, praktično značio da jedna stranka, u ovom slučaju DS, ne može istovremeno imati i predsednika i premijera.

DS se tome usprotivio navodeći da predsednika Srbije ne biraju stranke, već gradjani na izborima, i na sledećim razgovorima sa DSS-om uzvratio takozvanim nultim principom, čija je suština zahtev da stranke koje čine novu vladu raskinu na lokalnom nivou sve koalicije sa radikalima i socijalistima.

Nakon toga, G17 plus je zatražio da nulti princip obuhvati i raskidanje koalicija sa Pokretom snaga Srbije, sa kojim DS deli vlast u Vojvodini.

Posle iznošenja tih principa, stalo se sa direktnim razgovorima pred javnošću i počeli su nezvanični kontakti o kojima se u medjiima samo spekulisalo - od raspodele resora do raspodele odgovornosti.

Direktni javni dogovori predstavnika sve tri liste koje su sada formirale vladu počeli su 20. marta, dva meseca posle izbora. U medjuvremenu vodjeni su nezvanični razgovori na nivou kabineta predsednika i premijera, a krajem marta sreli su se Tadić i Koštunica. Javnost je za taj susret saznala dva dana kasnije nakon celodnevnog rata saopštenjima.

Koštuničin kabinet je tvrdio da je došlo do načelnog dogovora da Koštunica bude ponovo mandatar, a iz Tadićevog je prvo demantovano da je bilo sastanka, a potom je saopšteno da sastanka jeste bilo, ali ne i dogovora.

DS je na tom sastanku ponudio Koštunici mesto mandatara, ali uz uslov da dobije kompletan sektor bezbednosti, koji uključuje ministarstva odbrane i policije i BIA, kao i sektore ekonomije i finansija. Svoj potez DS obrazložio je time da želi da ima odlučujući ulogu u novoj vladi i uticaj na vodjenje politike države u svim bitnim segmentima društva. U DSS-u na to tada nisu pristali.

Do 5. maja, kada je u javnosti izgledalo da su pregovori definitvno propali, Koštunca i Tadić su se, prema nezvaničnim saznanjima, sastali najmanje pet puta, ali bez dogovora. Sporne su bile bezbednosne strukture - prvenstveno MUP i BIA, kao i dosadašnje Ministarstvo za kapitalne investicije.

U petak 4. maja, i pre nego što su pregovori propali, predsedavajuća Skupštine Srbije Borka Vučić iz SPS-a zakazala je nastavak konstitutivne sednice, što je nezvanično ocenjeno kao plod dogovora da se izvrši pritisak na jednu od strana koje su učestvovale u dogovoru. Na toj sednici, u ponedeljak 7. maja, SRS, SPS i koalicija DSS-NS izabrale su Tomislava Nikolića iz SRS-a za predsednika skupštine. U DSS-u to je objašnjeno kao deo demokratske procedure, odnosno davanje podrške kandidatu stranke koja ima najviše poslanika, jer nije formirana skupštinska većina, odnosno vladina koalicija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image