• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD o klin, Rusija u ploču

Kosovo je jedan od najvećih kamena spoticanja u odnosima Rusije i SAD, a ni najnovijne izjave visokih zvaničnika dve zemlje ne govore u prilog tome da će dve suprsile naći neki kompromis.

Kosovo je jedan od najvećih kamena spoticanja u odnosima Rusije i SAD, a ni najnovijne izjave visokih zvaničnika dve zemlje ne govore u prilog tome da će dve suprsile naći neki kompromis.

Pomoćnik predsednika Rusije Sergej Jastržembski nazvao je u sredu "opasnim eksperimentom" plan specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija o rešenju kosovskog problema, kojim se predvidja davanje Kosovu statusa samostalne drzave.

"Medjunarodna zajednica ima vremena i mogućnosti, niko nas ne požuruje, nikakvog Damoklovog mača nema nad nama da bi smo nastavili rad i traganje za uspešnijom i kompromisnom formulom", rekao je Jastržembski na konferenciji za novinare u Moskvi.

Na pitanje zašto Rusija odbacuje plan Ahtisarija, Jastržembski je odgovorio da Rusija neće da učestvuje "u izuzetno opasnom sa aspekta stvaranja presedana eksperimenta o rasparčavanju suverene države uprkos njenoj volji".

Specijalni predstavnik predsednika Rusije za pitanja razvoja odnosa sa EU je podvukao da svaka formula sredjivanja treba da bude pravična za obe strane - i za Beograd, i za Prištinu.

"Ne moze biti pravičnog rešenja koje krnji interese jedne strane i zadovoljava drugu stranu. Takva odluka sama po sebi je nepravična i postavlja minu usporenog dejstva za nove konflikte i zaoštravanje situacije u tom regionu",kazao je pomoćnik predsednika.

Sa druge strane, specijalni izaslanik SAD za status Kosova ambasador Frenk Vizner izjavio je da "SAD ne postavljaju veštačke rokove" za rešavanje statusa Kosova, ali i da "neće gubiti vreme".

"Uprkos trenutnom protivljenju Rusije planu o nezavisnosti Kosova, SAD se nadaju da će pronaći zajedničko stanovište sa Moskvom, a u Savetu bezbednosti dobiti podršku za plan kojim se otvara put kosovskoj nezavisnosti", rekao je Vizner u razgovoru za Glas Amerike.

Vizner je rekao da bi Vašington voleo da se to pitanje reši ovog meseca, ali "da ne postavlja veštačke rokove".

On je ukazao da su predsednik Rusije Vladimir Putin i državni sekretar SAD Kondoliza Rajs imali veoma otvorene i detaljne razgovore o Kosovu, tokom kojih je ruska strana jasno izrazila svoje primedbe, a američka svoje stavove.

"Voleli bismo da verujemo da ćemo uspeti da pronadjemo zajedničko stanovište sa našim ruskim prijateljima", poručio je američki diplomata.

"Ne bih rekao da se ruska strana već odlučila da uloži veto ili ne, jer predstoji ozbiljan rad na rezoluciji u SB i dok se taj rad ne završi nema ni osnove po kojoj se može doneti odluka, tako da sam optimista. Vredno ćemo raditi u UN na pronalaženju zajedničkog stanovišta i mislim da bi trebalo da se postigne napredak na tome", poručio je on.

Vizner je rekao i da u Savetu bezbednosti postoji značajna podrška za usvajanje rezolucije koja bi otvorila put definisanju konačnog statusa Kosova.

"Cilj SAD i kosponzora rezolucije - evropskih zemalja - jeste da se taj posao obavi što je pre moguće. Bilo bi sjajno da to bude do kraja maja, to je naš cilj i svi bismo voleli da se on ostvari. Ne postavljamo veštacke rokove, ali nećemo ni gubiti vreme", ukazao je.

Upitan da li bi proces u UN mogao da traje i posle maja, Vizner je odgovorio da odlaganje nije ni u čijem interesu. "Situacija u regionu zahteva brzo rešenje, koje bi bilo dobro za Kosovo, a ja verujem i za Srbiju", dodao je.

Vizner je rekao da Vašington ne predlaže nikakve izmene plana specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija o "nadgledanoj nezavisnosti" za Kosovo, uprkos preporuci Medjunarodne krizne grupe.

"Mi, kao vlada SAD, ne predlažemo nikakve izmene Ahtisarijevog plana, smatramo da je on sveobuhvatan, solidan, zasnovan na dobrim argumentima i ispravan put da se načini napredak u rešavanju ovog pitanja", rekao je.

Vizner je rekao da jedan od predloga, uvodenje dvogodišnjeg moratorijuma na prijem Kosova u UN, nije deo Ahtisarijevog plana i "potpuno je odvojeni proces".

"Članstvo u Ujedinjenim nacijama je korak koji mora da prodje kroz Savet bezbednosti, o čemu se glasa u Generalnoj skupštini, to nema nikakve veze sa pitanjem o kome se trenutno raspravlja", objasnio je.

Upitan da li postoji zabrinutost da bi radikalne snage mogle da "dobiju novi zamah" u Srbiji u slučaju nametnutog rešenja kosovskog pitanja, američki diplomata je rekao da se nada "da neće biti tako"
i da bi "voleo da veruje da rešavanje kosovskog pitanja, predstavlja oblak na horizontu Srbije".

"Kada se to pitanje reši, Srbi ce moći da se okrenu svojoj budućnosti, budućnosti u Evropi, transatlantskoj zajednici, i budućem članstvu u NATO", ukazao je.

S druge strane, dok ne bude jasnog rešenja, izbeglice neće znati da li mogu da se vraćaju kući, odnosi Kosova i Srbije neće biti rešeni, postojaće vakuum, kazao je Vizner i dodao će rešenje kosovskog pitanja biti "u dugoročnom srpskom interesu".

Vizner je rekao da nije iznenadjen izjavom premijera Vojislava Koštunice u ekspozeu o prioritetima vlade da će Srbija uvek videti Kosovo kao svoj sastavni deo i da će eventualno jednostrana priznavanja kosovske nezavisnosti tumačiti kao mešanje u unutrašnje stvari Srbije.

"Žao mi je zbog tako apriori izjave, ali me to ne iznenadjuje, to je premijerov dosledni stav i Srbija ima pravo na to gledište. I mi imamo pravo na naše gledište, a to je da je došlo vreme da se reši pitanje Kosova", poručio je.

Pitanje je pred Ujedinjenim nacijama, rezolucija 1244 omogućila je da SB UN donese odluku, i ta odluka bi trebalo da bude doneta, rekao je Vizner i dodao da se nada da će biti doneta veoma skoro.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image