Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin zatražio je od međunarodne zajednice da ponovo otvori istragu, upozorivši da svaki zločin koji se ne kazni uvek preti da se ponovi.

"Međunarodna zajednica 14 godina ne može da kaže ko je odgovoran i ko je počinilac ovog zločina, niti može da garantuje da se ovo neće ponoviti", rekao je Vulin.

On kaže da su mu meštani preneli da Euleks u poslednje tri godine nije ušao u selo Staro Gracko da ih pita šta se dogodilo, ali da se ipak nadaju da će istraga ponoviti.

Međunarodna zajednica, ističe Vulin, mora da pokaže da nema žrtava prvog i drugog reda i ne može da pravi sudove za jedne, a da za druge neće da otvori istragu.

"Nema poverenja u međunarodnu zajednicu dok ne bude pokazala da joj je iskreno stalo da otkrije zločince i dok ne prestane da prebrojava žrtve po imenima i nacionalnosti", poručio je Vulin.

On je naveo da 14 žetelaca ne može mirno počivati, jer se ne zna ko ih je ubio.

"To je upravo dokaz da Srbi nikada ne smeju da prepuste svoju sudbinu u tuđe ruke. Moramo da imamo svoju vlast, policiju, sudiju, jer kad god to nemamo, onda imamo groblja, etničko čišćenje i nema pravde za nas", rekao je Vulin.

On je osudio pojedine predstavnike međunarodne zajednice koji savetuju da se moraju zaboraviti žrtve, čime nastoje da sakriju i prikriju istinu.

"Srbija to neće zaboraviti, kao ni srpski narod i zato tražimo od međunarodne zajednice da se ponaša u skladu sa svojim mandatom i pokaže odgovornost", rekao je Vulin.

Ispred spomen-ploče u Starom Gracku parastos je služio otac Sava Šmigić, sekretar Eparhije raško-prizrenske, koji je poručio da se zbog poštovanja prema nevino nastradalim žeteocima ne smije dozvoliti prodaja i predaja Kosova i Metohije, čiji je svaki milimetar natopljen krvlju.

"Uvek imajmo na umu, ne samo danas, da se u Starom Gracku dogodio zločin. Ako to imamo na umu ne verujem da će se neko drznuti da izda, preda i proda Kosovo i Metohiju", rekao je Šmigić.

On je pozvao sunarodnike da ne odlaze iz južne srpske pokrajine i da ovu svetu srpsku zemlju ostave svojim naslednicima.

"Sa ovog krvlju natopljenog mesta, u ime pravde, apelujem na sve one koji mogu da utiču, koji znaju, a ćute, da pomognu da zločinci izađu pred lice pravde", rekao je Šmigić.

Porodice četrnaest žetelaca koji su ubijeni u Starom Gracku pre 14 godina i danas osećaju neizmeran bol za nastradalim članovima svojih porodica, a kažu da više nemaju ni nadu da će počinioci zločina biti pronađeni.

Slavica Janićijević Popović kojoj su stradali dva strica, otac i brat na žetvi pre 14 godina podseća u izjavi novinarima da je tog kobnog dana stradao i njen 17 godišnji brat Novica Janićijević.

"Sve ovo vreme, 14 godina bola, ne mogu da vam opišem kako je to bolno, naročito bol za bratom koji je tada bio samo dete. Teško je preteško, kako godine odmiču sve mi je teže", rekla je ona dodajući ima tri sina, ali da svako ima svoje mesto.

Stojan Stojisavljević koji je u Starom Gracku izgubio zeta, zetova dva brata i bratanca kaže da je velika tuga i bol prisutan i danas nakon 14 godina od zločina.

"Dan danas počinioci zločina nisu pronađeni. Više i ne verujemo, nemamo ni neku nadu da će više iko i da traži, da traga za tim ostaje veliki bol u nama, ostalo je mnogo žena udovica, samohranih majki, ostalo je mnogo dece" , kazao je Stojsavljević.

On dodaje da straha među Srbima u Starom Gracku ima i danas iako je prošlo mnogo godina od krvave žetve i da zbog toga ne veruju više nikome ni Euleksu ni kosovskoj policiji koji nikada nisu mogli da pronađu počinioce.

On je dodao da Srbi u Starom Gracku gde ih je danas ostalo oko 200 žive uglavnom od novca koji stiže kao iz Srbije i zemljoradnje.

"Nažalost malo nas je, svakog dana nas je sve manje i manje. Ostalo je oko 40 srpskih porodica uglavnom su iz bezbednosnih razloga otišli mlađi ljudi sa porodicama koji su našli neku sigurnost za svoju decu u centralnoj Srbiji", rekao je Stojisavljević.

On ističe da sa komšijama Albancima u poslednje vreme nije bilo problema, ali da se, kako kaže sa njima nikada ne zna podsetivši da su minulih godina na srpskom groblju pronalazili mine i minirana vrata na groblju što je naročito bilo izraženo uoči Zadušnica.

Na njivama u selu Staro Gracko 23. jula 1999. godine iz zasede je ubijeno 14 Srba, od kojih je najmlađi imao 17 godina.

Ubijeni su Milovan Jovanović, Jovica i Rade Živić, Andrija Odalović, Slobodan, Mile, Novica i Momir Janićijević, Stanimir i Boško Dekić, Saša i LJubiša Cvejić, Nikola Stojanović i Miodrag Tepsić.

Ubistvo žetelaca jedan je od najtežih zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije u Pokrajinu, a porodice ubijenih i dalje čekaju da zločinci budu privedeni pravdi.

UNMIK policija je u oktobru 2007. godine uhapsila Mazljuma Bitićija iz sela Veliki Alas kod Lipljana zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu. Bitići je, posle dva meseca, usled nedostatka dokaza pušten iz pritvora.