Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton saopštila je posle razgovora da su se premijeri iz Beograda i Prištine saglasili da treba preduzeti sve konkretne akcije kako bi lokalni izbori na Kosovu imali dobru izlaznost.

"Sastala sam se danas sa premijerima Dačićem i Tačijem kako bismo razgovarali o daljoj implementaciji aprilskog sporazuma o dijalogu u cilju normalizacije odnosa između dve strane", saopštila je Ešton po završetku sastanka u Briselu.

Prema njenim rečima, dva premijera su razgovarala o pripremema za lokalne izbore na Kosovu, koji su zakazani za 3. novembar, i "saglasili su se da bi trebalo preduzeti sve konkretne mere kako bi se obezbedilo da izbori imaju dobru izlaznost".

"Rad na implementaciji će se nastaviti u narednim nedeljama istim intenzitetom, kako bismo sačuvali dosad postignuti dobar tempo", rekla je Ešton.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da je po pitanju organizacije lokalnih izbora na Kosovu postignut značajana napredak.

"Još jednom smo definisali ono što mislimo da je važno za naš narod na KiM, a to je da Srbi mogu da glasaju sa ličnim dokumentima koja i sada poseduju, a dogovoreno je i da treba naći mehanizme i organizovati glasanje interno raseljenih lica i svih koji su rođeni na Kosovu i Metohiji", rekao je Dačič novinarima nakon sastanka, pojašnjavajući da će moći da glasaju i Srbi kojima je boravište u centralnoj Srbiji.

Prema njegovim rečima, dogovoreno je i da se obezbedi mesto za učešće predstavnika srpske liste u Centralnoj izbornoj komisiji i drugim izbornim telima.

"Potvrđena je još jednom uloga OEBS u organizaciji, sprovođenju, nadgledanju izbora i verifikaciji rezultata", rekao je Dačić.

Na današnjim razgovorima postignut je i napredak u rešenjima za formiranje policije u srpskim opštinama.


Prema rečima Dačića, postignut je i dogovor da se za postavljanje policijskog osoblja ne traže nikakva kosovska dokumenta, državljanstvo niti lične karte za prijem u radni odnos "naših bivših pripadnika policije".

A saglasnost je postignuta da se izbegne zakletva, dakle, kako je rekao, "oni neće podnositi tu zakletvu nekoj nezavisnoj kosovskoj državi, nego će biti u pitanju jedan drugi papir koji će biti apsolutno statusno neutralan".

On očekuje da u narednim danima budu postignuti dogovori o telekomunikacijama i energetici, a kako je rekao danas se razgovaralo i o policiju, dok su prema njegovoj oceni trenutno najudaljeniji stavovi dve strane po pitanju pravosuđa.

Dačič je rekao da je sledeći sastanak 27. avgusta, a za naredne dane najavio je razgovore koji će se odvijati na nivou radnih grupa.

Nakon četiri sata razgovora kosovski premijer HašimTači je izjavio da je ostvaren značajan napredak u organizaciji lokalnih izbora na Kosovu s ciljem da što veći broj Srba izađe na izbore.

"Sastanak je protekao u dobroj volji, a kada je reč o telekomunikacijama i energetici nije postignut konačan dogovor, ali u narednim danima se očekuje da još neke stvari budu konačno razjašnjene, nakon čega će biti moguće postići dogovor", rekao je Tači nakon sastanka.

Prema njegovim rečima, datum sledećeg sastanak biće dogovoren sa baronesom Ešton.

Pored Dačića, u razgovorima u sedištu Evropske službe za spoljne poslove iz Beograda su učestvovali su i vicepremijer Aleksandar Vučić, ministar pravde Nikola Selaković, savetnik predsednika Srbije Marko Đurić i šef Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin.

Za razliku od ranijih sastanaka kada je visoka predstavnica imala prvo odvojene susrete sa premijerima, danas je sastanak počeo trojnim susretom.

Na dnevnom redu je bile primena Briseskog sporazuma, kao i telekomunikacije, energetika i lokalni izbori na Kosovu, kako je najavila portparolka visoke predstavnice EU Ketrin Ešton.

"Znate da imamo plan koji je bio usvojen i oni će sada videti kakav je napredak postignut i šta je potrebno da se dogodi u narednim sedmicama i mesecima da bi sporazum bio do kraja implementiran", rekla je portparolka Maja Kocijančić.

Kako je istakla Kocijančič, implementacija je ključna a vremena nema mnogo.

"Planovi koji su usvojeni su dosta ambiciozni, a moraju da se primene", rekla je ona.

Kocijančič je rekla i da su se ranije danas već sastale radne grupe koje razgovaraju o telekomu i energetici, i to će sigurno biti teme i u okviru dijaloga.

Kako je dodala, jedna od tema razgovora biće i lokalni izbori na Kosovu i Metohiji, zakazani za 3. novembar, jer je to jedna od glavnih tačaka briselskog sporazuma i plana za implementaciju.

Na pitanje da li pojačan sastav srpske delegacije sugeriše da se očekuje neki konkretan dogovor, Kocijančić je rekla:

"Pomenula sma već da su se sastale i radne grupe i zato su obe delegacije jače. Vicepremijer Vučić je bio ovde više puta. Ono što je za nas važno jeste da i jedna i druga strana nastave rad na implementaciji sporazuma i u tom kontekstu treba gledati i današnji sastanak."