• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Politika: U nacrtu rezolucije nema Srbije

List "Politika" piše da je došao do dokumenta kojim Francuska, Velika Britanija, Nemačka i SAD žele da Kosmetu daju nezavisnost.

List "Politika" piše da je došao do dokumenta kojim Francuska, Velika Britanija, Nemačka i SAD žele da Kosmetu daju nezavisnost.

U nacrtu američko-evropske rezolucije o Kosovu i Metohiji ne pominje se reč "nezavisnost", ali nema ni pomena Srbije i sasvim je jasno da bi južna srpska pokrajina postala država ako bi Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio takav tekst, navodi list.

Nacrt rezolucije koji su predložili Francuska, Velika Britanija, Nemačka i SAD, "Politika" je, kako navodi, dobila iz američkih izvora, a medju 11 njegovih tačaka najvažnija je ona da se prihvataju odredbe plana specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN Martija Ahtisarija.

Iako u nacrtu ne piše izričito da bi Kosovo od dana usvajanja ovakve rezolucije bilo nezavisno, upravo se pozivanjem na Ahtisarijev plan - čija je suština nezavisnost - Pokrajina proglašava samostalnom državom.

Vašington i njegovi evropski saveznici u predloženom tekstu pokušavaju da smanje zabrinutost mnogih zemalja da bi "kosovski presedan" mogao da se primeni na separatističke oblasti širom sveta.

Na početku navode da je Kosmet "poseban slučaj" zbog "istorijskog konteksta nasilnog raspada Jugoslavije, kao i ogromnog nasilja i represije koji su se desili na Kosovu pre 1999. i tokom te godine, zbog produženog perioda medjunarodne administracije po rezoluciji 1.244 i procesa odredjivanja statusa pod vodjstvom UN".

Potom se dodaje da je "postignut napredak u primeni standarda", iako se traži da se "pojača povratak interno raseljenih lica i izbeglica", a zaključuje se da je "nerešena situacija na Kosovu pretnja medjunarodnom miru i sigurnosti".

Na kraju uvoda, četiri predlagača pozivaju se na sedmo poglavlje Povelje UN (kojim se, izmedju ostalog, svetskoj organizaciji daje pravo da održava mir i da sprečava agresiju na suverene države), a zatim sledi 11 tačaka rezolucije, navodi "Politika".

Evropska unija se njima ovlašćuje da uspostavi misiju na Kosovu, nastavlja se medjunarodno vojno prisustvo i pozdravlja se "odlučnost EU da zemljama regiona obezbedi konkretnu, opipljivu evropsku perspektivu".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image