• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: U EU bez teritorijalnih ustupaka

Premijer Srbije Vojislav Koštunica najavio je u intervjuu agenciji Tanjug da će Vlada preduzeti potrebne mere za okončanje saradnje sa Hagom u cilju nastavka pregovora sa Briselom, ali je isključio mogućnost bilo kakvih teritorijalnih ustupaka.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica najavio je u intervjuu agenciji Tanjug da će Vlada preduzeti potrebne mere za okončanje saradnje sa Hagom u cilju nastavka pregovora sa Briselom, ali je isključio mogućnost bilo kakvih teritorijalnih ustupaka.

"Vlada je potpuno jedinstvena i kategorična u stavu da Srbija nikada neće prihvatiti da dodje do otimanja Kosova i Metohije zarad evropskih integracija", rekao je Koštunica.

On je ukazao na činjenicu da u celokupnoj evropskoj istoriji do sada nije bilo primera da jedna država ustupa 15 odsto svoje teritorije zarad bilo kakve vrste ustupaka i nagrada:

"Kada bi tako nešto bilo korisno, dobro i moguće, verujem da bi se neko i pre nas setio da to uradi", rekao je premijer.

Prema njegovim rečima, prvi posao Vlade je da vodi računa pre svega o interesima Srbije: "Naš je stav da mi učestvujemo u integrativnim procesima - što je drugi od pet ključnih programskih principa Vladine politike - prevashodno zbog svojih državnih i nacionalnih interesa".

To znači, objasnio je Koštunica, da se mora uvažavati činjenica da Srbija u medjunarodne integrativne procese ulazi kao jedinstvena država, sa medjunarodno priznatim granicama, unutar kojih je i Kosovo i Metohija, kao njen neotudjiv deo.

Srbija je, rekao je, u proces stabilizacije i pridruživanja ušla kao jedinstvena zemlja i za Vladu Srbije svaki korak bliže ulasku u šire integracije predstavlja korak dalje od dezintegracije zemlje.

"Punopravno članstvo Srbije u EU nužno podrazumeva i ravnopravno članstvo, kao što je taj kriterijum ravnopravnsoti važio i za sve druge države koje su procenile da im je u interesu da postanu članovi EU", ocenio je Kostunica.

Predsednik Vlade je ponovio da je Srbija spremna za pristupanje novim pregovorima kako bi se pronašlo sporazumno rešenje za Kosovo i Metohiju, uz uverenje da Savet bezbednosti nikada neće usvojiti rezoluciju kojom se jednoj članici UN otima 15 odsto teritorije.

Prema njegovim rečima, Srbija iskazuje punu spremnost da se pristupi novim razgovorima kako bi se pronašlo sporazumno, kompromisno rešenje o budućem uredjenju Kosova i Metohije, a najbolje je da osnova za nove razgovore bude sveobuhvatna procena ispunjenosti standarda koji su definisani Rezolucijom 1244.

"Vlada Srbije je čvrsto uverena da će SB poštovati Povelju UN i da nikada neće usvojiti Rezoluciju kojom se jednoj članici UN otima 15 odsto njene teritorije", rekao je predsednik Vlade.

On je objasnio da je to uverenje potkrepljeno činjenicom da postoje države, pre svega Rusija, koje će u SB sačuvati bazične principe medjunarodnog prava na kojima počiva medjunarodni poredak.

Koštunica posebno važnom smatra činjenicu što je u programu Vlade unapred saopšten stav da bi svako jednostrano proglašenje i priznavanje nezavisnosti pokrajine za Srbiju bilo ništavno.

Koštunica je najavio da će Vlada preduzeti sve potrebne aktivnosti na okončanju saradnje sa Haškim tribunalom, kako bi što pre bio nastavljen proces stabilizacije i pridruživanja EU.

Premijer je podsetio na dogovor o formiranju Saveta za nacionalnu bezbednost, sa predsednikom Republike na čelu, koji će koordinirati i usmeravati aktivnost svih obaveštajnih službi.

"Naravno, cilj je da se što pre ispune sve obaveze prema Tibunalu, jer je to u interesu naše zemlje", naglasio je Koštunica.


Kad je reč o socijalno-ekonomskoj politici koju će njegov kabinet voditi, Koštunica njene ciljeve vidi u jednostavnoj formuli: "bolji život i više posla za sve gradjane Srbije".

Drugim rečima, objasnio je, smanjenje nezaposlenosti i siromaštava i poboljšanje životnog standarda gradjana su u vrhu prioriteta njegove Vlade.

Tu svakako spada i nastavak velikih strateških investicija, završetak privatizacije i privlačenje novih direktnih investicija.

Premijer je podsetio da je prethodna vlada započela, a veruje da će ova Vlada još intenzivnije nastaviti da jača ekonomsko povezivanje Srbije sa Republikom Srpskom i sa svim državama u regionu.

"Postoje sasvim realne pretpostavke i realni pokazatelji na osnovu kojih planiramo da ostvarimo smanjenje siromaštva, povećanje zaposlenosti i povećanje životnog standarda gradjana", ukazao je Koštunica.

On se pozvao na podatke koji govore da bruto društveni proizvod po glavi stanovnika konstantno raste, da je Srbija postala lider Balkana po brzini reformi i rekorder po visini rasta bruto društvenog proizvoda u jugoistočnoj Evropi u 2006. godini, da su strane direktne investicije uvećane više od četiri puta i da se prihodi od privatizacije višestruko uvećavaju.

Vlada, prema njegovim rečima, planira privredni rast po godišnjoj stopi od šest odsto, godišnji rast izvoza srpske privrede od 17 odsto i tri do pet milijardi dolara investicija godišnje.

Koštunica je, medjutim, ukazao da osnovni preduslov za ekonomski napredak zemlje predstavlja stalni i beskompromisni obračun za oraganizovanim kriminalom i svakim oblikom korupcije u zemlji.

"Pravna država predstavlja temelj na kome je jedino moguće privredno razvijati i stvarati ekonomski snažnu Srbiju", ocenio je premijer i dodao da je uveren da će ministri policije i pravde najtešnje saradjivati u borbi protiv tog društvenog zla i da će država Srbija biti jača od svakog oblika oraganizovanog kriminala i svakog vida korupcije.

"Pravna država je veliki cilj koji moramo ostvariti", zaključio je Koštunica.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image