• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Kosovo je domino kockica

Predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je u intervjuu nemačkom listu ''Frankfurter algemajne cajtung'' na opasne posledice nezavisnosti Kosova i Metohije i naglasio da osnovni politički pravac Srbije jeste i ostaje članstvo u Evropskoj uniji.

Predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je u intervjuu nemačkom listu ''Frankfurter algemajne cajtung'' na opasne posledice nezavisnosti Kosova i Metohije i naglasio da osnovni politički pravac Srbije jeste i ostaje članstvo u Evropskoj uniji.

Tadić je naglasio da bi, ukoliko bi Kosovo postalo samostalno, to moglo da podstakne mnoge konflikte u oblasti Crnog mora.

''Balkan nije region sa važnim energetskim resursima i strateškim sirovinama, ali region Crnog mora jeste. Ako tamo dodje do nestabilnosti, trpeće ceo svet. Kosovo je prava 'domino kockica' u tom nizu'', ocenio je srpski predsednik u intervjuu za nedeljno izdanje ovog konzervativnog nemačkog lista.

Na pitanje "zašto bi srpska nezavisnost od Kosova" mogla dovesti do nestabilnosti na Balkanu, Tadić je odgovorio da "Srbija ne može biti nezavisna od Kosova, jer je Kosovo jedan od ključnih elemenata identiteta Srbije" i da "čak i kada bi želela, Srbija ne bi mogla da napusti Kosovo".

Sem toga, upozorio je Tadić, kada jedan organizam izgubi znatan deo svoje telesne mase, on je u životnoj opasnosti.

''U slučaju Kosova se radi o sposobnosti za funkcionisanje srpske države, bez njene stabilnosti ne može biti stabilnog Balkana'', rekao je srpski predsednik.

Povodom najava iz Srbije da bi se mogao zahtevati prekid diplomatskih odnosa sa onim zemljama koje bi priznale nezavisnost Kosova, Tadić je odogovrio da je svaka vrsta samoizolacije Srbije usmerena protiv srpskih gradjana.

''To je siguran put da se Kosovo izgubi. Samozvani patrioti, koji propagiraju takvu politiku, špekulišu s reagovanjima gradjana koji u ovim za Srbiju teškim vremenima, rado slušaju takve rečenice'', rekao je Tadić.

Komentarišući najave iz Makedonije da bi Skoplje, ako bi to medjunarodna zajednica predložila, priznalo nezavisnost Kosova, Tadić je rekao da takve izjabe smatra opasnim i pogrešnim.

''Takve izjave nisu u interesu naših dobrih odnosa. Makedonija pripada zemljama na koje bi se dejstvo 'domino efekta' sa Kosova moglo najpre odraziti", rekao je Tadić.

Odgovarajući na primedbu da je Srbija protiv nezavisnosti Kosova, ali za njegov samostalan pristup medjunarodnim finansijskim organizacijama, što bi, prema oceni lista, značilo da Srbija želi da zadrži Kosovo, ali da ''ceh'' plaća medjunarodna zajednica, Tadić je rekao da je Srbija ponudila samostalan pristup Kosova i Metohije medjunarodnim finanansijkim organizacijama, ali da je to, pre svega, bila želja kosovskih Albanaca.

''Ne radi se o tome da neko plaća teritorijalni integritet naše države, nego o tome da Srbija uzima u obzir legitimne interese Albanaca za privrednom samostalnošću'', rekao je Tadić.

Kada je reč o investicijama Srbije na Kosovu, Tadić je rekao da Srbija može investirati u regione zemlje samo prema svojim sadašnjim privrednim mogućnostima i da je, s obzirom na to da se Srbija angažuje pri EU za investicije, prirodno da se i u pitanju Kosova nada pojačnoj podršci iz EU.

Na konstataciju da u EU postoje razmišljanja o tome da se prekinuti pregovori o pridruživanju sa Srbijom ponovno započnu, a potpisivanje sporazuma bude uslovljeno izručenjem Ratka Mladića, Tadić je odgovorio da smatra za potpuno normalno da Srbija dobije šansu da pregovore završi, ali da će uslov potpune saradnje s Hagom, sigurno, stajati na kraju tog procesa.

''Tako može EU očuvati svoj obraz, a Srbiji, ipak, da omogući da završi pregovore. Važno je da Srbija dobije šansu da odbrani evropske vrednosti, pošto postigne potpunu saradnju sa Haškim tribunalom. Radi se vrednostima EU i srpskom približavanju tim vrednostima i to znači da EU ne može Srbiji dozvoliti da se 'otrgne' potpunoj saradnji sa Haškim tribunalom'', ocenio je Tadić.

On je na pitanje o ključnim pozicijama koje želi da kontroliše njegova partija kako bi Mladić bio uhapšen, odgovorio da se način kojim se Srbijom vlada mora promeniti, pre svega, u bezbednosnim strukturama.

"Ja ne smatram opravdanim da partija predsednika vlade Vojislava Koštunice i dalje kontroliše Ministarstvo unutrašnjih poslova i tajnu službu, jer na taj način neće doći do odlučujućih promena u stvarima koje su dovele do prekida pregovora o pridruživanju s EU. To je bio najveći problem pri pregovorima o novoj vladi. Ja mogu ući u kompromise u personalnim pitanjima, ali ne u pitanjima političkog osnovnog pravca Srbije, a to jeste i ostaje članstvo u EU'', rekao je Tadić.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image