• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sutra presuda za ubistvo Zorana Djindjića

Presuda optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića, posle tri i po godine sudjenja, biće izrečena u sredu, 23. maja, u Specijalnom sudu u Beogradu.

Presuda optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića, posle tri i po godine sudjenja, biće izrečena u sredu, 23. maja, u Specijalnom sudu u Beogradu.

Za ubistvo premijera Djindjića 12. marta 2003. optuženi su pripadnici zemunskog kriminalnog klana i rasformirane Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije.

Organizator ubistva je, prema optužnici, bivši komandant "crvenih beretki" Milorad Ulemek Legija, a neposredni izvršilac je bio njegov zamenik Zvezdan Jovanović.

Optuženi su i pripadnici JSO Željko Tojaga i Saša Pejaković, kao i bivši radnik BIA Branislav Bezarević.

Za ubistvo premijera optuženi su i pripadnici zemunskog kriminalnog klana braća Miloš i Aleksandar Simović, Vladimir Milisavljević Budala, Ninoslav Konstantinović, Sretko Kalinić, Milan Jurišić Jura i Dušan Krsmanović.

Tokom sudjenja, predali su se ili su uhapšeni Milorad Ulemek, Dejan Milenković i Aleksandar Simović.

Ulemek se beogradskoj policiji predao 2. maja 2004. godine, dok je Milenković sredinom jula iste godine uhapšen u Solunu, a Simović 25. novembra 2006. godine na Novom Beogradu.

U bekstvu se i dalje nalaze Miloš Simović, Konstantinović, Jurišić, Milisavljević i Kalinić.

Proces za ubistvo premijera Srbije je prvo sudjenje na kome su se pojavili svedoci saradnici. Ljubiša Buha Čume, Dejan Milenković Bagzi, Miladin Suvajdžić - Djura mutavi i Zoran Vukojević detaljno su na sudu opisali zločine zemunskog klana.

Vukojević je kasnije otet, zverski mučen i ubijen u Beogradu 3. juna 2006. godine. Za njegovu otmicu se sumnjiče odbegli pripadnici zemunskog klana.

Tokom sudjenja proces su napustili predsedavajući sudija Marko Kljajević i zamenici specijalnog tužioca Milan Radovanović i Nebojša Maraš.

Kljajević je podneo ostavku na sudijsku funkciju u septembru 2006. godine, pošto je nekoliko meseci ranije zbog sumnji da je jedan od vodja "stečajne mafije" uhapšen njegov brat Goran Kljajević.

Zamenik tužioca Milan Radovanović uhapšen je u septembru 2005. godine pod optužbom da je pripadnicima kriminalne grupe Zorana Jotića Jotke odao službenu tajnu da su na merama prisluškivanja.

Nakon toga je proces napustio i drugi zamenik specijalnog tužioca Nebojša Maraš, a predmet je preuzeo Jovan Prijić.

Sudjenje za ubistvo premijera Srbije počelo je 23. decembra 2003. godine, a presuda će biti izrečena tačno tri godine i pet meseci od početka sudjenja.

Biografije optuženih za ubistvo Djindjića

Prvooptuženi za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića, nekadašnji komandant JSO Milorad Ulemek Legija, rodjen 1968. godine u Beogradu, polovinom osamdesetih godina stupio je u francusku Legiju stranaca, s kojom je boravio i na ratištima u centralnoj Africi.

Godine 1992. godine stupio je u tadašnju Srpsku dobrovoljačku gardu, kojom je komandovao ubijeni Željko Ražnjatović Arkan, a posle toga angažovala ga je Služba državne bezbednosti, u vreme kada se na njenom čelu nalazio Jovica Stanišić.

Na čelu novoformirane JSO tada se nalazio Franko Simatović Frenki, ali je operativni komandant zapravo bio Legija, koji ga je potom i zamenio na toj funkciji.

Za vreme Legijinog komandovanja, Jedinica je bila angažovana i na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine, boreći se protiv "Oslobodilačke vojske Kosova".

Posle 5. oktobra, pripadnici JSO su učestvovali u upadu u rezidenciju i hapšenju Slobodana Miloševića. Ulemek, koji je jedno vreme nosio prezime Luković, posle serije incidenata u Kuli i Beogradu, podneo je ostakvu na mestu komandanta JSO.

Ulemek je do sada osudjen na 15 godina zatvora za zločin na Ibarskoj magistrali 1999. godine, kada su poginula četvorica funkcionera SPO, a za umešanost u ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi na 40 godina zatvora.

Nekadašnji pomoćnik komandata JSO Zvezdan Jovanović, koji je optužen da je ubio premijera i teško ranio Djindjićevog šefa obezbedjenja Milana Veruovića, rodjen je 19. jula 1965. godine u Peći, gde, a polovinom sedamdesetih godina s roditeljima se preselio u Čačak.

Stalno je saradjivao s Legijom, a polovinom devedesetih godina angažovan je na Kosovu, kao iskusni pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Srbije. Uhapšen je u akciji "Sablja" krajem marta 2003. godine.

Optuženim članovima "zemunskog klana" Aleksandru Simoviću, Dušanu Krsmanoviću i Ninoslavu Konstantinoviću, kao maloletnicima sud je svojevremeno izrekao meru pojačanog roditeljskog nadzora.

Vladimir Milisavljević i Sretko Kalinić nisu osudjivani, a Milan Jurišić je u Kučevu bio osudjen uslovno na tri meseca zatvora zbog kradje.

Biviši pripadnici JSO Željko Tojaga i Saša Pejaković, prema kaznenoj evidenciji nisu do sada osudjivani, kao ni nekadašnji pripadnik Bezbednosno-informativne agencije Branislav Bezarević.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image