• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osudjeni napustili sudnicu pre obrazloženja

Osudjeni za ubistvo premijera Zorana Djindjića napustili su sudnicu odmah po izricanju presude, kojom im je izrečena zbirna kazna od 378 godina zatvora.

Osudjeni za ubistvo premijera Zorana Djindjića napustili su sudnicu odmah po izricanju presude, kojom im je izrečena zbirna kazna od 378 godina zatvora.

Osudjeni su dočekali presudu bez burnih reakcija.

Ulemek, kome su izrečene tri pojedinačne kazne od 10, 40 i 12 godina, kao i jedinstvena od 40 godina, svaki put je samo klimnuo glavom na izricanje kazne. On je na sebi imao sako i ispod njega belu majicu.

U delu sudnice, odvojenim staklom, gde je bila rodbina osudjenih takodje nije bilo burnhi reakcija niti dobacivanja.

Supruga i majka Ulemeka, koji je već osudjen u druga dva procesa, nisu reagovale. Supruga Aleksandra Simovića, koja je u drugom stanju, zaplakala je.

Svi optuženi, osim Saše Pejakovića su, posle izricanja kazni, napustili sudnicu, a samo Pejaković, koji je osudjen na osam godina, ostao je da sasluša obrazloženje.

Branilac Milorada Ulemeka Legije advokat Slobodan Milivojević izjavio je posle izricanja presude da će se pored žalbe Vrhovnom sudu Srbije, žaliti i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

"Naravno da ćemo uložiti žalbu na ovakvu presudu za koju ne postoje materijalni dokazi. Na kraju krajeva, pravdu ćemo potražiti u Strazburu, jer se ovde samo šetamo po pravosudnim organima", rekao je on novinarima ispred Specijalnog suda.

Sudija:Djindjić ubijen iz straha zbog hapšenja

Komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek i vodja zemunskog klana Dušan Spasojević organizovali su ubistvo premijera Zorana DJindjića zbog straha da će biti uhapšeni, rekla je predsedavajuća sudskog veća Nata Mesarović.

Nata Mesarović je u obrazloženju presude navela da su se oni isključivo plašili "za svoje sopstvene interese".

"Stvarna rešenost vlade Zorana Djindjciha je bio obračun sa organizovanim kriminalom jer je donet Zakon o borbi protiv organizovanog kriminala i osnovana posebna policijska jedinica", rekla je ona.

"Najviše ih je uznemirila činjenica da se radi na ubistvu (Ivana) Stambolića, (Slavka) Ćuruvije i na raznim otmicama i ubistvima", navela je Nata Mesarović.

Prema njenim rečima, kod osudjenih pripadnika JSO, osim kod drugooptuženog Zvezdana Jovanovića, osnovni motiv za ubistvo premijera nije bio izručenje Haškom tribunalu.

Dodala je da nijedan pripadnik JSO ni danas nije optužen pred Tribunalom.

Nata Mesarović je rekla da je primarni motiv Dušana Spasojevića bio strah od hapšenja zbog ubistava, otmica i trgovine drogom kojima se bavio.

"Dušan Spasojević je imao motiv da ubije Djindjića jer je objavljena Bela knjiga (MUP Srbije) o organizovanom kriminalu u Srbiji i postale su poznate veze njegove grupe sa JSO. Oni su zakjučili da će ubistvom Djindjića poremetiti stanje u društvu tako da ih niko neće goniti", rekla je sudija.

Ona je kazala da je Ulemekova odbrana "neubedljiva i kompromitovana dokazima" i dodala da je prvooptuženi doprineo da jedna kriminalna organizacija postane moćna.

Prema njenim rečima, posebno je značajan iskaz šefa Ulemekovog obezbedjenja, Nenada Šarea, o kretanju optuženog izmedju 8. i 14. marta 2003. godine.

Nata Mesarović rekla je i da je "bilo mnogo propusta" u obezbedjenju premijera "što izaziva sumnju da nadležne službe nisu obavile posao kako treba".

Nata Mesarović je, pošto je obrazložila presudu, rekla da "kao gradjanin misli da su to okolnosti koje su omogućile da kriminalna banda juri po Srbiji Djindjića da ga ubije".

Ona je navela da ne može da shvati da ubistvo premijera vrši kriminalna grupa, pošto je objavljena Bela knjiga MUP Srbije o organizovanom kriminalu i usvojen Zakon o borbi protiv organizovanog kriminala.

"Posebno ističem hapšenje Dejana Milenkovića (21. februara 2003. kod hale "Limes") posle kojeg svi zaključuju da je u pitanju pokušaj ubistva, a da policija podnosi prijavu za falsifikat i Milenkoviću se odredjuje pritvor od osam dana", dodala je sudija.

Dodala je da su u tom slučaju zatajili mnogi organi koji nisu objasnili "zašto je tako bilo" i da se, po njenom uverenju, sve svelo na Četvrti opštinski sud koji je pustio Milenkovića iz pritvora.

Predsedavajuća sudskog veća je rekla da je ocenom svih dokaza utvrdjeno da je Djindjića ubio Zvezdan Jovanović hicem iz zgrade u Ulici admirala Geprata 14.

Ona je navela da te dokaze potvrdjuje izjava Jovanovića i dovodi ga u vezu sa puškom iz koje je ubijen Djindjić. Sud nije prihvatio stav odbrane da je bilo trećeg hica i da je pucano sa suprotne strane.

Nata Mesarović je rekla da je Ulemek probao da skrene postupak navodima o 600 kilograma heroina pronadjenih u sefu Komercijalne banke i dodao da je sud izveo dokaze koji pokazuju da je droga uništena.

Ona je povodom protesta JSO u novembru 2001. godine rekla da osnovni motiv nije bio saradnja sa Haškim tribunalom nego mogućnost da budu razrešena ubistva Ivana Stambolića i zločin na Ibarskoj magistrali, pošto su se "dokazi približavali" Ulemeku.

Sudija je navela da je Spasojevićev motiv za protest JSO bio osveta zbog hapšenja vezanog za otmicu biznismena Milorada Miškovića.

"Sud ne veruje u iskaz Zvezdana Jovanovića da je jedini motiv za protest bio hapšenje braće Banović jer je bivši načelnik DB Goran Petrović svedočio da je održao sastanak sa rukovodstvom JSO kojem je prisustvovao i Jovanović i na kojem su oni upoznati sa planovima za hapšenje braće Banović", rekla je ona.

Sudija je dodala da je o tome sastavljena službena beleška.

Nata Mesarović je rekla i da je odbrana osudjenog Aleksandra Simovića neubedljiva.

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image