• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija isplaćuje kosovski dug od 2001.

Izvor Tanjug

Srbija od 2001. godine redovno otplaćuje kredite preuzeća sa Kosova i Metohije nasleđene iz vremena SFRJ i do sada je otplatila 488 miliona evra, piše "Politika".

Prema podacim Narodne banke, Srbija je preuzela 858 miliona evra duga Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija stranim poveriocima kao javni, odnosno državni dug Srbije i do sada otplatila 488 miliona evra.

Kako je Uprava za javni dug Ministarstva finansija i privrede potvrdila "Politici", Srbija redovno otplaćuje kredite preduzeća sa Kosova od 2001. godine.

Neposredno pred raspad bivše Jugoslavije 1988. godine kada su ukupni dugovi reprogramirani prema međuanrodnim poveriocima deo duga koji se odnosio na Kosovo i Metohiju iznosio je oko 1,3 mlijarde dolara, navodi "Politika".

Taj dug je redovno servisiran do uvođenja sankcija SRJ, a ti dugovi su ponovo reprogramirani posle 2000. odnosno 2002. godine prema poveriocima Pariskog kluba i 2005. prema Londonskom klubu.

Kako navodi list, iz ukupnog duga 2009. godine izuzeta je samo obaveza prema Svetskoj banci nakon učlanjenja Kosova u ovu međuarodnu finansijsku organizaciju.

U Upravi za javni dug navode da je kosovska obaveza nastala po osnovu zajmova uzetih od Pariskog kluba, Londonskog kluba, Svetske banke, Evropske unije, Evrofime, Razvojne banke Saveta Evrope i po osnovu bilateralnih kreditnih aranžmana, a novac je ulagan u izgradnju industije i infrastrukture.

Garant tog duga je bila SFRJ, SRJ, a potom ga je Srbija preuzela, kao pravna naslednica SFRJ, a Kosovo je deo Srbije, ali se od 1999. godine poreski prihodi nisu slivali u budžet Srbije, napominje "Politika".

List navodi da Srbija otplaćuje kredite "Energetske korporacije Kosova" od 321 milion dolara, Trepče 81,3 miliona dolara, "Feronikla" iz Glogovca od 96,3 miliona dolara, "Balkana" iz Suve Reke od 21,3 miliona dolara, "Industrije sintetičkih vlakana" iz Prizrena od 20,7 miliona dolara, "Printeksa" iz Prizrena od 7,8 miliona dolara, "Fabrike šavnih cevi iz Urosevca" od 8,2 miliona dolara i "Fabrike radijatora" iz Gnjilana i "Zelezničko transportnog preduzeća" od 2,2 miliona dolara.

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mmf

Kamata je narasla, pa su resili da uzmu celu teritoriju kao garanciju.

Grobar 78

Strasno,a narod gladan i nezaposlen u Srbiji.

Bole

Kakva naivnost. Kada treba da se vrati Kosovski dug tada je Kosovo deo Srbije i nikome nisu mrzne nase pare, a kada treba da se govori o statusu Kosova onda je Kosovo nezavisna i samostalna drzava. Bezobrazluk sa jedne a naivnost sa druge strane. Neznam otkud te pare Srbiji i dokle vise da se rasipa narodna muka. To su narodne pare! Sramota.

special image