• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici o šaputanju, hrastu, Roštiljadi...

Izvor MONDO/Agencije

Zašto ministar pravde šapuće, čega je simbol hrast na Koridoru 11, Roštiljada, samo su neka od pitanja koje su poslanici danas pokrenuli tokom rasprave o novom zakonu o ministarstvima.

Da li se ministar pravde Nikole Selakovića došaptavao sa zamenikom šefa poslaničke grupe naprednjaka Zoranom Babićem na plenarnoj sednici i da li je to po "skupštinskom bontonu", pokušao je danas da "raspravi" liberal Bojan Đurić u debati o izmenama Zakona o ministarstvima.

"Gospodine Arsenoviću, na metar ispred vas sedi ministar pravde koji umesto da prekine ovu raspravu, gde se priča o krivičnim prijavama, postupcima u toku i svim drugim podacima, šapuće šefu ili zameniku šefa poslaničke grupe svoje stranke, podatke kako da odgovori opoziciji", rekao je Đurić predsedavajućem Konstantinu Arsenoviću.

Đuriću je smetalo i što Babić šalje SMS poruke iz skupštinske sale.

"Nisam protiv toga da se koristi mobilni telefon u sali, ali vi vodite tu radnu gurpu za taj bonton i hoćete da zabranite telefone", poručio je Đurić Babiću, koji je predsednik Radne grupe za izradu Predloga kodeksa ponašanja poslanika.

On ga je upitao da li je od ministra minut ranije dobio poruku "kada nisu uspeli njih dvojica dobro da se čuju, odnosno da mu šapuće koji su tačno brojevi".

Odbacivši "dužnost" da bude taj koji treba da vodi računa o tome šta ko kome šapuće i da li šapuće, predsedavajući Arsenović je rekao da to šaputanje nije čuo i da smatra da nije prekršen Poslovnik o radu, na čiju povredu je ukazao Đurić.

U polemiku se zatim uključio i predsednik skupštine Nebojša Stefanović, ali sa mesta iz poslaničke klupe, koji je "stao u odbranu" svog stranačkog kolege i naglasio da je Babić sedeo na svom mestu, a ministar pored predsedavajućeg.

Javljanje za reč Stefanovića sa poslaničkog mesta bilo je razlog da Đurić kod Arsenovića ponovo reklamira povredu Poslovnika.

"Član 32 stav dva Poslovnika o radu kaže da predsednika Narodne skupštine u slučaju sprečenosti ili odsutnosti zamenjuje jedan od potpredsednika parlamenta. Bio sam šokiran kada sam shvatio da je predsednik skupštine u sali, a da vi vodite ovu sednicu i da vam on još ukazuje kako to ne radite na pravi način", rekao je Đurić.

On je Arsenovića upitao da li je "Stefanović u tom trenutku odsutan ili sprečen".

"Ako je sprečen, šta ga sprečava da vodi sednicu, pa da primenjuje pravila Poslovnika kako on misli da treba", pitao je Đurić, na šta mu je predsedavajući odgovorio da, ukoliko predsednik skupštine želi da se obrati, to ne može da učini sa mesta na kojem je on trenutno.

I Stefanović je pojasnio zašto sedi u posalničkoj klupi, rekavši da je ranije bilo više situacija kada je kritikovan predsednik parlamenta, jer se sa mesta predsedavajućeg obratio na način koji "nije vođenje sednice".

Prethodno je i hrast na trasi auto-puta Beograd-Preljina, na Koridoru 11, izazvao  polemiku u parlamentu između poslanika stranke Zeleni Srbije Ivana Karića i prestavnika Srpske napredne stranke.

Karić je, tokom rasprave o amandmanima na predložene izmene i dopune Zakona o ministarstvima, rekao da mu je žao što pojedini poslanici vladajuće većine priču o hrastu shvataju kao svoj poraz istakavši da je simbol hrasta simbol stanja životne sredine.

"Nije hrast kriv što deca nemaju lekova već vaši ministri. Zbog nesposobnih direkotora pojedinih zavoda deca nemaju lekove i ne idu na lečenje. Zbog nesposobnih ministara građevine i saobraćaja ljudi ginu, a ne zbog hrasta", rekao je Karić.

On je naveo da je hrast simbol nazadovanja i usporavanja Srbije, čija su budućnost zelena ekonomija i zaštita životne sredine.

"Naši predlozi o ministarstvima nisu da bi vlada bila bolja, nego da bi država bila bolja i da bi građanima bilo bolje", rekao je Karić koji je istakao da je potrebno da se formira ministarstvo životne sredine i prirodnih resursa.

Karić je dodao da "kada se otkrije da je problem to što Srbija nema ministarstvo, smišljaće se kako da se prave pasarele oko hrasta, ali pasarele oko životne sredine i zdravlja stanovništva nije moguće napraviti".

Šef poslaničke grupe SNS Veroljub Arsić je istakao da hrast u srpskom narodu nikada nije bio simbol nazadovanja nego čvrstine.

"Ako govorite o lekovima pitajte predsednika Demokratske stranke na čijoj ste izbornoj listi bili na prethodnim izborima, zasto Apotekarska ustanova Beograd nije obezbedila lekove", rekao je Arsić.

U rapsravu se uključio i zamenik šefa poslaničke grupe SNS Zoran Babić koji je podsetio da je ove godine pušteno u rad 22,5 kilometara auto-puta i da će do kraja godine biti pušteno ukupno 40 kilometara koji su napravljeni za vreme trajanja aktuelne vlade.

Evropski prosek je 52 kilometra auto-puteva godišnje, rekao je Babić, dodajući da i Srbija tome teži.

Babić se osvrnuo i na Karićevu izjavu da je štitio platane na Bulevaru kralja Aleksandra i poručio mu: "Kako ste štitili platane tako su platani i završili. Nema ih da bi mogla da se napravi staza za španske tramvaje, a ne da bi bilo bolje Beograđanima".

U prethodnom toku sednice poslanici su raspravljali i o tome da li ministri treba da prođu lekarski pregled ili ne.

Poslanik opozicione DS Srđan Milivojević upitao zašto u predložene izmene zakona o ministarstvima nije uveden obavezan lekarski pregled budućih ministara.

"Što nema da su budući ministri obavezni da dostave uverenje o svom telesnom i duhovnom, odnosno psihičkom zdravlju. Obaveza je bila kod Zorana Đinđića da svi ministri prođu određene preglede. Za upravljanje motornim vozilom morate da izvadite lekarsko uverenje, a upravljanje državom je mnogo odgovorniji posao", rekao je Milivojević tokom skupštinske rasprave o izmenama zakona o Ministarstvima.

Milivojević je istakao i da je predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić u svom ekspozeu naveo da će zastupati politiku koja neće pozivati na štednju i stezanje kaiša građana, jer je "životni standard u drastičnom padu", a da je kandidat za ministra finansija Lazar Krstić prvo poručio građanima da "probuše mnogo rupa na kaišu".

Vlada odbila amandmane

Vlada Srbije na današnoj sednici nije usvojila nijedan od 39 amandmana na predložene izmene i dopune Zakona o ministarstvima, rečeno je na sednici skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu pravu i lokalnu samoupravu.

Stoga je i Odbor predložio parlamentu da odbije sve amandmane koji su stigli na predložene zakonske izmene, ali i predložio četiri amandmana Odbora.

Amandmanima Odbora se jasnije preciziraju nadležnosti ministarstava privrede i finansija, a u njima se između ostalog navodi da će Ministarstvo finansija obavljati nadzor nad radom Republičke direkcije za imovinu.

"Pitam kako će predsednik vlade, sa takvim ekspozeom - sa takvim ministrom finansija koji kaže da ćemo stezati kaiš", upitao je poslanik DS.

Tokom današnje rasprave poslanici opozicije podsetili su da je vladajuća Srpska napredna stranka 2011. godine skupljala potpise građana da se broj ministarstava smanji na 12, a predložene izmene zakona o ministarstvima predviđaju 18 ministarstva.

Poslanik opozicione LDP Bojan Đurić je kritikovao predsednika Srbije Tomislava Nikolića navodeći da predsednik ekonomsku budućnost Srbije zamišlja kao "istureni kontejner za kinesku robu".

Đurić je upitao i da li je ozbiljno predlagati izmene zakona o ministarstvima i onda napuštati raspravu o tome i posetiti Roštiljijadu u Leskovcu, aludirajući na to što je predsednik Skupštine Nebojša Stefanović u ponedeljak otvorio tu manifestaciju.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić je, govoreći o izmenama Zakona o ministarstvima, ocenio da građani osećaju da su "svi ovi poduhvati besmisleni i bespredmetni i da se moglo i bez toga".

Ministar Nikola Selaković izjavio je danas da izmene Zakona o ministarstvu nisu idealne, ali da odslikavaju trenutni konsenzus političke volje vladajuće većine i da nije pitanje veličine nekog ministarstva već njegove efikasnosti i rada.

Odgovarajući poslanicima u debati po amandmanima na predložene izmene Zakona o ministarstvima, tokom koje je opozicija tražila da se formira posebno ministarstvo ekologije, Selaković je podsetio da je i u prethodnoj vladi postojalo Ministarstvo rudarstva, životne sredine i prostornog planiranja.

Ministar je ukazao da je bitnije kako se resor u čijem je delokrugu nadležnosti bavi nekom tematikom, kako se nešto radi, a ne da li će biti posebno ministarstvo

Ministar se takođe osvrnuo i na ponovno pokretanje pitanja hrasta na trasi Koridora 11.

"Setim se rasprave iz Skupštine Kraljevine Srbije, kada se rasravljalo o izgradnji pruge prema jugu, pa su poslanici rekli da će, ukoliko se pruga izgradi, mleko od belog postati crno, jer će gas iz lokomotive padati na krave i na travu koje će krave jesti, pa će mleko pocrneti, a građani će onda poblesaviti od toga", rkeao je ministar.

"Da su naši preci tako razmatrali pitanja od životnog značaja, ne bi imali nijedan kilometar pruge, nijednu hidroelektranu, jer ne bi podizali brane, nijedan jedini rudnik. Pre nešto više od godinu dana imali smo Ministarstvo rudarstva, životne sredine sredine i prostornog planiranja,Dajte malo principijelnosti", zaključio je Selaković.

U Skupštini Srbije u toku je razmatranje amandamana na izmene zakona o ministarstvima kojima se predlaže formiranje 18, umesto dosadašnjih 17 ministarstva.

Skupština Srbije sutra će u 10 sati glasati o izmenama Zakona o ministarstvima, izjavio je danas predsednik parlamenta Nebojša Stefanović.

Nakon toga, u 10.30, počinje nova sednica na kojoj treba da budu konstatovane ostavke ministara nakon rekonstrukcije Vlade Srbije, rekao je Stefanović.

Poslanici će na toj sednici raspravljati i o sastavu stalnih delegacija skupštine u međunarodnim parlamentarnim organizacijama.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

bata bane

mogu da se konstruisu i rekonstruisu , ova vlada je trula i sveti LAZAR nemoze pomoci .

Mila

Zeleni neka ne budu ni na cijoj listi,vec nela oforme svoju.Glasala bih za njih.Takodje znam dosta ljudi koji bi ucinili isto!

zaar

a sta ce da rade od dosade nego da se dopisuju i telefoniraju.necim se moraju zabaviti.broj ministara duplirati,nek se ima,móze zatrebati.eh sta sve obecase,al nije isto biti vlast i opozicija.brzo se zaboravlja.ma broj poslanika treba duplirati.skinucemo ljude sa biroa.

special image