• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Nema budućnosti dok ne rešimo pitanje nestalih"

Izvor MONDO/Agencije

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je Međunarodni dan nestalih posebno težak za Srbiju i srpski narod, jer od 12.000 nestalih na prostoru bivše Jugoslavije jednu trećinu čine Srbi.

Nikolić je naglasio i da je Beograd spreman da se maksimalno angažuje na traženju svih nestalih.

On je ukazao da zajedničke evropske budućnosti balkanskih zemalja nema dok ne bude rešeno i zatvoreno ovo teško pitanje.

"Naš dug prema porodicama nestalih je da učinimo sve da pokušamo da pronađemo njihove nestale članove, ali i da nikada ne zaboravimo sve naše sunarodnike za koje se pretpostavlja da su izgubili živote kao žrtve monstruoznih trgovaca ljudskim organima na Kosovu i Metohiji", poručio je Nikolić.

On je naglasio da je umesto vere i nacije mnogo značajnije da je reč o nedužnim ljudima o kojima se decenijama ništa ne zna i ukazao na potrebu intenzivnije međunarodne saradnja u rasvetljavanju svih relevantnih okolnosti u vezi sa utvrđivanjem činjenica o nestalima - saopšteno je iz kabineta predsednika.

"Srbija je principijelno zainteresovana za sve vidove zajedničkog delovanja sa drugim zemljama i maksimalno institucionalno angažovanje po pitanju utvrđivanja istine o sudbini nestalih i procesuiranje odgovornih za zločine", rekao je Nikolić.

Na konferenciji u Beogradu je pročitano, na srpskom i albanskom i zajedničko "pismo nezadovoljstva" u kome članovi porodica Srba i Albanaca i drugih etničkih zajednica nestalih na KIM izražavaju jednako nezadovljstvo sporošću saznavanja istine o nestalima.

"Vratite naše nestale ili nam konačno kažite istinu o njihovom stradanju", osnovna je poruka pisma, čiju jednu polovinu je na srpskom pročitala predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KIM Nataša Šćepanović, a drugu, na albanskom jeziku, predstavnik Udruženja porodica nestalih "27.april 1999 - Meja" kod Peći Luš Krasnići.

U pismu se ističe i da su porodice nestalih zaključile da problem svih nestalih i "ovu tešku bol koju nosimo mi koji za njima tragamo mogu rešiti samo aktuelne vlasti u Beogradu i Prištini" uz posredovanje i pomoć EU i raspoloživih mehanizama međunarodne zajednice.

Navodi se i da su se članovi porodica nestalih dogovorili da zatraže od pregovaračkih timova Beograda i Prištine kao i posrednika u tim pregovorima u Briselu da se i to pitanje što pre nađe na dnevnom redu i reši. Istaknuto je i da je danas u Prištini održana konferencija za novinare na kojoj su predstavnici srpskih i albanskih porodica nestalih pročitali isto pismo.

Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, na listi nestalih nalazi se još 11.859 osoba, od kojih su trećina Srbi, a predstavnici koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih na prostorima bivše Jugoslavije apelovali su da se pokrenu ozbiljne i efikasne istrage i kazne odgovoreni.

Na skupu je predsednik vladine Komisije za nestale Veljko Odalović izrazio nadu da će se doći do zajedničke knjige nestalih u regionu koja će na najtransparentniji način predstaviti sve ovo o čemu se govori kada su u pitanju nestali.,

U Prištini je Misija EU na Kosovu (Euleks) saopštila da će nastaviti da ulaže napore na rasvetljavanju sudbine što većeg broja nestalih, kojih na teritoriji Kosova ima 1726.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image