Pregovori o SSP-u između Srbije i EU zvanično su počeli 7. novembra 2005. godine, kada je održana prva runda pregovora.
Od samog početka, Srbiju je, međutim, pratio problem nedovoljne saradnje s Haškim tribunalom za ratne zločine, pa je već u maju 2006. godine usledila suspenzija pregovora koja je trajala više od godinu dana.
Posle odmrzavanja pregovora u junu 2007. godine, sporazum je parafiran 7. novembra te godine, a potpisan je 29. aprila 2008. zajedno s Prelaznim trgovinskim sporazumom.
Skupština Srbije je ratifikovala sporazum 9. septembra 2008. godine, dok je proces ratifikacije u zemljama članicama EU počeo kasnije zbog nedovoljne saradnje Srbije s Haškim tribunalom.
Ratifikacija SSP-a u EU je odobrena 14. juna 2010. godine i trajala je tri godine.
Prva zemlja koja ga je ratifikovala bila je Španija, koja je to učinila 23. juna 2010. godine. Litvanija je poslednja članica koja je ratifikovala taj sporazum, 18. juna 2013. godine.
Nedovoljna saradnja s Haškim tribunalom odražavala se i na proces ratifikacije, kao i bilateralni problemi u odnosima sa pojedinim članicama.
Holandija je tek u junu 2011. godine pokrenula proceduru ratifikacije SSP-a, pošto su vlasti u Beogradu u maju uhapsile i izručile Haškom tribunalu bivšeg ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Takođe, na proces ratifikacije u Litvaniji uticali su problemi u vezi s litvanskim investicijama u Srbiji i rivalstvo prilikom izbora predsedavajućeg Generalne skupstine UN.
Srbija je odlučila da počne da primenjuje Prelazni trgovinski sporazum 1. januara 2009. godine, dok je EU to učinila 8. decembra 2009. godine.
SSP stupa na snagu prvog dana drugog meseca pošto ga, po završetku ratifikacije u zemljama članicama, potvrdi Savet EU, što je Savet učinio 22. jula 2013.
EU 24. jula ove godine obavestila Srbiju da je okončan postupak ratifikacije.
Povodom stupanja na snagu SSP-a oglasio se evropski komesar za proširenje Štefan File koji je naveo da time Srbija čini još jedan korak napred ka Evropskoj uniji.
Srbija se, po njegovog oceni već uhodala u ispunjavanju obaveza iz SSP-a zahvaljujući glatkoj primeni Prelaznog trgovinskog sporazuma, što je bio važan parametar kada je Srbiji u junu dodeljen datum početka pregovora o pridruživanju.
Primena SSP pojačaće postojeće pozitivne efekte Prelaznog sporazuma. Izvoz Srbije u zemlje EU u prošlih 11 meseci porastao je za 4,8 odsto, dok je suficit u trgovini poljoprivrednim proizvodima sa EU od 2009. porastao dva i po puta, i iznosi 500 miliona evra, navedeno je u saopštenju.
"S obzirom na teške ekonomske prilike, ove cifre su ne samo pozitivne, već odražavaju ogroman uticaj koji proces pridruživanja ima na privredu", naveo je File.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pomoći će Srbiji da dostigne evropske standarde u ključnim oblastima kao što su konkurentnost, pravila o državnim subvencijama i zaštita potrošača.
Crvena zvezda oštećena? Isplivao snimak sporne situacije: Ovako je PAO poveo, a sudije previdele jedan detalj!
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Panter se raduje porazu Crvene zvezde: Javio se na društvenim mrežama zbog Lesora, reagovao i Anđušić
"Nadstrešnica nije bila rekonstruisana": Gradonačelnik Novog Sada otkrio tok istrage nesreće na Železničkoj stanici
"Dovešću igrače Zvezde i pokloniću ih Partizanu, neka se ne za*ebavaju sa mnom": Vlasnik Hapoela zapretio!