• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SSP stupio na snagu!

Izvor MONDO/Agencije

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU stupio je danas na snagu, osam godina od početka pregovora o tom sporazumu.

Pregovori o SSP-u između Srbije i EU zvanično su počeli 7. novembra 2005. godine, kada je održana prva runda pregovora.

Od samog početka, Srbiju je, međutim, pratio problem nedovoljne saradnje s Haškim tribunalom za ratne zločine, pa je već u maju 2006. godine usledila suspenzija pregovora koja je trajala više od godinu dana.

Posle odmrzavanja pregovora u junu 2007. godine, sporazum je parafiran 7. novembra te godine, a potpisan je 29. aprila 2008. zajedno s Prelaznim trgovinskim sporazumom.

Skupština Srbije je ratifikovala sporazum 9. septembra 2008. godine, dok je proces ratifikacije u zemljama članicama EU počeo kasnije zbog nedovoljne saradnje Srbije s Haškim tribunalom.

Ratifikacija SSP-a u EU je odobrena 14. juna 2010. godine i trajala je tri godine.

Prva zemlja koja ga je ratifikovala bila je Španija, koja je to učinila 23. juna 2010. godine. Litvanija je poslednja članica koja je ratifikovala taj sporazum, 18. juna 2013. godine.

Nedovoljna saradnja s Haškim tribunalom odražavala se i na proces ratifikacije, kao i bilateralni problemi u odnosima sa pojedinim članicama.

Holandija je tek u junu 2011. godine pokrenula proceduru ratifikacije SSP-a, pošto su vlasti u Beogradu u maju uhapsile i izručile Haškom tribunalu bivšeg ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.

Takođe, na proces ratifikacije u Litvaniji uticali su problemi u vezi s litvanskim investicijama u Srbiji i rivalstvo prilikom izbora predsedavajućeg Generalne skupstine UN.

Srbija je odlučila da počne da primenjuje Prelazni trgovinski sporazum 1. januara 2009. godine, dok je EU to učinila 8. decembra 2009. godine.

SSP stupa na snagu prvog dana drugog meseca pošto ga, po završetku ratifikacije u zemljama članicama, potvrdi Savet EU, što je Savet učinio 22. jula 2013.

EU 24. jula ove godine obavestila Srbiju da je okončan postupak ratifikacije.

Povodom stupanja na snagu SSP-a oglasio se evropski komesar za proširenje Štefan File koji je naveo da time Srbija čini još jedan korak napred ka Evropskoj uniji.

Srbija se, po njegovog oceni već uhodala u ispunjavanju obaveza iz SSP-a zahvaljujući glatkoj primeni Prelaznog trgovinskog sporazuma, što je bio važan parametar kada je Srbiji u junu dodeljen datum početka pregovora o pridruživanju.

Odluka o pregovaraču danas ili sutra

Vicepremijer Aleksandar Vučić saopštiće danas ili sutra ko će biti glavni pregovarač Srbije u procesu pridruženja Evropskoj uniji, rečeno je Tanujugu u Kabinetu prvog potpredsednika Vlade Srbije. Vučić će se zapravo odlučiti za jednog od tri kandidata koji su u igri za tu funkciju, a sva trojica su nestranačke ličnosti.

Primena SSP pojačaće postojeće pozitivne efekte Prelaznog sporazuma. Izvoz Srbije u zemlje EU u prošlih 11 meseci porastao je za 4,8 odsto, dok je suficit u trgovini poljoprivrednim proizvodima sa EU od 2009. porastao dva i po puta, i iznosi 500 miliona evra, navedeno je u saopštenju.

"S obzirom na teške ekonomske prilike, ove cifre su ne samo pozitivne, već odražavaju ogroman uticaj koji proces pridruživanja ima na privredu", naveo je File.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pomoći će Srbiji da dostigne evropske standarde u ključnim oblastima kao što su konkurentnost, pravila o državnim subvencijama i zaštita potrošača.

Tagovi

Komentari 19

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

IQ

"Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pomoći će Srbiji da dostigne evropske standarde u ključnim oblastima kao što su..." ...kao što su diktiranje ekonomskih prilika od strane stranih bankara i korporacija, konzumerizam i stvaranje jeftine radne snage.

asdf

Još jedan ekser u mrtvački sanduk ekonomije Srbije. I za deset godina kad budemo isto ovako životarili, a to je sasvim izvesno, kada budemo uživali u polu-kolonijalnom statusu kao Rumunija i Bugarska, setite se ovog dana. Možda vam tad bude jasnije. Ja sam dovoljno star da se sećam obećanja 2001 godine o investicijama, kako će za par godina kod nas doći velike svetske kompanije, kako će sve krenuti samo da isporučimo ovog ili onog u Hag, da potpišemo SSP,...da potpišemo sporazum u Briselu i evo meda i mleka. Koliko još treba da bi ljudi počeli bar da sumnjaju?

bata bane

nabrajas ENGLESKU, SPANIJU , HOLANDIJU e decko moj , mogu oni da rade sve sto si nabrojao, koliko mislis da ja imam kompleks nize vrednosti , ti imas kompleks vise vrednosti, jer ubrajati jadnu zemljicu sa ekonomskom vele silom i gospodarom sveta ENGLESKOM -TO TI UPOREDJENJE DODJE KRAJNJE KOMICNO.

special image