Nikolić je tom prilikom zahvalio novom libanskom ambasadoru Tufiku Žaberu na principijelnom stavu njegove zemlje o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Predsednik Srbije je izrazio ubeđenje da će prijateljske veze i dugogodišnja saradnja dve zemlje biti produbljeni, kao i nadu u unapređenje ekonomske saradnje s obzirom "na mogućnosti i nesumnjiv obostrani interes".

Žaber se saglasio da dve zemlje imaju dobre odnose, a da će njegov cilj biti njihovo dalje unapređenje, sa fokusom na jačanje ekonomskih odnosa i saradnje u turizmu i kulturi.

Primajući akreditive ambasadorke Egipta Menhe Mahrus Bahum, Nikolić je uputio apel privremenom predsedniku i vladi te zemlje da, u duhu tradicionalnog prijateljstva i dobrih odnosa dve zemlje, preispitaju odluku prethodnog režima o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, koju je, pred sam odlazak sa položaja, doneo bivši predsednik Mohamed Morsi.

On je preneo spremnost Srbije da Egiptu, koji se trenutno suočava sa kompleksnim izazovima, u granicama sopstvenih mogućnosti pruži svu neophodnu pomoć i podršku.

Nikolić je izrazio uverenje da će ambasadorka Bahum učiniti sve kako bi se stekli uslovi za produbljenje bilateralne saradnje u svim oblastima, a ona je ocenila da Srbija i Egipat imaju, istorijski posmatrano, odlične bilateralne odnose, ne samo na političkom nivou, već i u odnosima među ljudima.

Prema njenim rečima, pozicija Egipta prema Srbiji biće i dalje prijateljska i podrazumevaće davanje podrške u svim nastojanjima Srbije da unapredi mir i prosperitet na Balkanu.

Govoreći o aktuelnoj situaciji u svojoj zemlji, Bahum je navela da je Egipat posle "arapskog proleća" 2011. godine dobio drugu šansu za demokratizaciju i izrazila očekivanje da srpska vlada i narod snažno osude nedavne terorističke napade na civile, vojsku, policiju i državne i privatne institucije.

Bahum je izrazila i nadu da će Egipat, a posebno njegova letovališta na Crvenom moru, ostati i dalje redovna turistička detinacija za mnoge Srbe.

Zahvalivši novoj ambasadorki Indije Narinder Čohan na odluci Nju Delhija da ne prizna nezavisnost Kosova, predsednik Nikolić je izrazio zadovoljstvo činjenicom da Srbija i Indija imaju prijateljske odnose koji traju već 65 godina.

Nikolić je istakao da Srbija ima želju i opredeljenje da kontinuirano unapređuje saradnju sa Indijom u svim oblastima i izrazio uverenje i da će ambasadorka Čohan učiniti sve da ekonomski odnosi dobiju na novoj dinamici.

Indijska ambasadorka je čestitala srpskim vlastima na "pozitivnom razvoju u pogledu normalizacije odnosa sa Prištinom", kao i na dobijanju datuma za početak pristupnih pregovora sa EU.

Indija i EU su strateški partneri, istakla je ona, izrazivši ubeđenje da će Unija obezbediti dodatnu dimenziju indijsko-srpskim odnosima.

Ambasadorka je dodala da Nju Delhi podržava napore Srbije da postane član Svetske trgovinske organizacije.

Podsetivši da su odnosi dve zemlje zasnovani na snažnim osnovama prijateljstva i saradnje još iz vremena predsednika Tita i indijskog premijera Nehrua, Čohan je izrazila uverenje da je došlo vreme "da se usredsredimo na neiskorišćene potencijale i produbimo političku i ekonomsku saradnju, ali i saradnju u oblasti odbrane, nauke i tehnologije, poljoprivrede i kulture".

Primajući akreditive od nove ambasadorke Mongolije Tugsđargal Gandi, Nikolić je izrazio zadovoljstvo što će imati priliku da sa diplomatskim predstavnikom te zemlje radi zajedno na unapređenju odnosa i saradnje.

Odlikovanja za šest stranih državljana

Predsednik Srbije doneo je danas i Ukaze o dodeli šest odlikovanja za zasluge stranim državljanima - Vladimiru Jakunjinu iz Rusije, Favzi Abdulaziz Ahmad Al-Džasemu iz Kuvajta, Vagifu Mustafajevu iz Azerbejdžana, Melisi Bin iz SAD, Pjer Anri Binelu iz Francuske i Leonidu Ivašovu iz Rusije, saopštila je danas Pres služba predsednika Repulike.

Vladimir Ivanovič Jakunjin iz Rusije, generalni direktor Železnica Rusije, odlikovan je zlatnom medaljom za zasluge, za izuzetne zasluge u javnim i kulturnim delatnostima - organizovanje humanitarne pomoći za Kosovo i Metohiju, jednomesečni boravak dece sa KiM u Rusiji, organizovanje obilaska i izveštavanje sa Kosova i Metohije za eminentne ruske novinare.

Bivši ambasador Kuvajta Favzi Abdulaziz Ahmad Al-Džasem, odlikovan je ordenom srpske zastave drugog stepena za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa Srbije i Kuvajta.

Azerbejdžanski režiser Vagif Mustafajev odlikovan je ordenom srpske zastave trećeg stepena za zasluge u unapređenju saradnje u oblasti kulturnog stvaralaštva i razvijanju prijateljskih odnosa Srbije i Azerbejdžana, za prikazivanje i afirmaciju srpske kinematografije u Azerbejdžanu.

Melisa Bin iz Sjedinjenih Američkih Država odlikovana je ordenom srpske zastave trećeg stepena za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.

Bivša kongresmenka Demokratske partije isticala se zalaganjem za odbranu srpskog naroda i crkve i javno je istupala protiv politike svoje stranke prema Srbiji i danas se aktivno zalaže za jačanje privrednih i poslovnih veza između Srbije, srpske dijaspore i američkih kompanija.

Bivši francuski obaveštajni oficir Pjer Anri Binel odlikovan je zlatnom medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" za ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva.

Kao član francuske delegacije NATO-a pri Generalštabu u Briselu, predao je srpskom vojnom licu poverljiva dokumenta o potencijalnim ciljevima za bombardovanje Srbije i zbog toga je osuđen na kaznu zatvora od pet godina.

Ruski general pukovnik u penziji Leonid Grigorjevič Ivašov, odlikovan je zlatnom medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" za ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva.

Ivašov je specijalista u oblasti geopolitike, međunarodnih odnosa i vojne istorije, bivši načelnik Glavne uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane Rusije od 1996. do 2001. godine.

Ukaze o dodeli odlikovanja predsednik Nikolić doneo je 2. septembra, navedeno je u saopštenju.