• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština radi prekovremeno

Vanredna sednica Skupšitne Srbije je, umesto predvidjenim dnevnim redom, počela oštrim kritikama opozicionih stranaka zbog kršenja rokova i obaveza predvidjenih Ustavom i Ustavnim zakonom.

Vanredna sednica Skupšitne Srbije je, umesto predvidjenim dnevnim redom, počela oštrim kritikama opozicionih stranaka zbog kršenja rokova i obaveza predvidjenih Ustavom i Ustavnim zakonom.

Predsedavajući Skupštine Srbije, potpredesdnik Miloljub Albijanić najavio je da će parlament produžiti rad i posle 18 sati, do okončanja rasprave o predloženim izmenama zakona. On je rekao da je takvu odluku doneo jer, umesto o zakonu, poslanici ceo dan prijavljuju kršenje Poslovnika o radu Skupštine.

Potom je Albijanić dao pauzu u radu kako bi održao sastanak sa šefovima poslaničkih grupa o daljem toku rasprave. On je rekao da se za povrede Poslovnika prijavilo 40 govornika, a da na red čeka još pet.

Predstavnici Srpske radikalne stranke, Liberalno-demokratske partije i Socijalističke partije Srbije ocenili su da nema uslova za održavanje ove sednice, jer se time krši Ustav, Ustavni zakona i Poslovnik, za šta su optužili Vladu i vladajuću većinu.

Oni su intervenisali i zbog toga što se na dnevnom redu nije našao izveštaj pregovaračkog tima o Kosovu i Metohiji, niti nova inicijativa Vlade za nastavak pregovora, koja je upućena generalnom sekretru Ujedinjenih nacija.

Šef poslaničkog kluba SRS Tomislav Nikolić ukazao je na povredu Ustavnog zakona, navodeći da je na prvom zasedanju posle izbora vlade (koje je danas počelo), parlament u obavezi da uskladi zakone kojima se uredjuje zaštitnik gradjana, ostvarivanje prava gradjana na obaveštenost, izabere zaštitnik, guverner Narodne banke Srbije i Državna revizorska institucija, kao i da je završetkom redovnog zasedanja istekao rok za izbor sudija Ustavnog suda.

Šef poslanickcog kluba LDP Čedomir Jovanovih zatražio je da Skupšitna konstatuje kršenje Ustavnog zakona i da se izrekne sankcija za odgovorne koji su predložili ovaj dnevni red.

Šef poslaničke grupe SPS Ivica Dačić kritikovao je predsendika parlamenta što mu vlada odredjuje dnevni red, dodajući da je Skupšitna birala vladu, a ne obrnuto.

Odgovarajući na primedbe opozicije, predsednik Skupstine Oliver Dulić je rekao da nema uslova za izbor zaštitnika gradjana, jer poslanički klubovi Odboru za ustavna pitanja nisu uputili predloge za kandidate.

Šef poslanicke grupe DS Nada Kolundžija ocenila je da nisu prekršeni Ustav i Ustavni zakon, jer je parlament počeo samo prvu sednicu zasedanja koje je u toku, navodeći da je i Ustavni zakon nedovoljno precizan.

LDP: Vladin izvestilac Miri pisao zakone

Poslanici LDP zatražili su i da Vlada Srbije povuče odluku da Zoran Balinovac bude izvestilac Predloga izmena Zakona o Vladi. Oni navode da je Balinovac u vreme režima Slobodana Miloševića bio autor najgorih zakona.

"Ponižavajuće je da o Vladi u 2007. godini, koja sebe naziva demokratskom i proevropskom govori čovek koji je autor zloglasnog zakona o terorizmu iz maja 2000, zakona o informisanju Mirjane Marković i koji je bio član vlade Mirka Marjanovića", rekao je šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović za skupštinskom govornicom.

On je za direktora Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo Zorana Balinovca rekao da ima veoma kompromitujuću biografiju i da je u vreme režima Slobodana Miloševića bio pomoćnik ministra pravde "a koliko je tada pravde u Srbiji bilo najbolje znaju gradjani Srbije koji su bilio hapšeni i novinari čiji su listovi bili kažnjavani".

Za tvrdnje poslanika SRS da je Balinovac samo jedan od preletača i da je bio i u SPS-u i u JUL-u, Jovanović je rekao da je istina da je bio kadar dva režima "Slobodana Miloševića i Vojislava Koštunice" i istakao da Balinovac nikada nije bio deo režima Zorana Djindjića.

Jovanović je insistirao da se sednica prekine, zakažu konsultacije i pozovu ministri iz Vlade da obrazlažu predložene zakonske izmene.

Inače, kako je istakao, poslanici LDP neće dozvoliti "ovu političku prevaru, a ako hoćemo demokratsku vladu, ne možemo dozvoliti da o njoj govori nedemokrata".

Poslanik LDP Ivan Andrić je rekao da je bio hapšen kao član Otpora "upravo zbog Balinovca". On je podsetio da je zakon o terorizmu koji je Balinovac napisao bio toliko strašan i usmeren protiv pokreta
Otpor i drugih političkih neistomišljenika, da ga čak ni vlada socijalista i radikala tada nije htela da usvoji.

Šef poslaničke grupe SPS Ivica Dašić je naveo da je Balinovac bio pomoćnik minsitra u vladi koju su tokom devedesetih godina vodili socijalsiti i JUL, dodajući da mu je drago što te stranke i sada imaju predstavnike u vladi.

Odgovarajući na primedbe, Balinovac je rekao da ništa od navedenog nije tačno i da je u stvari reč o "opsednutosti i fikasacijom Vojislavom Koštunicom" i da se njemu i njegovoj biografiji svašta pripisuje da bi se time napadao predsednik Vlade Srbije.

"U mojoj profesionalnoj karijeri nema ničega čega bi se stideo. Ja verujem u Boga i nisam se oglušio o moral", rekao je Balinovac.

Predlozi izmena zakona

Na prvoj vanrednoj sednici poslanici bi trebalo da razmotre osim predloga izmena zakona o vladi i izmene zakona o državnoj upravi, o državnim službenicima i o budžetskom sistemu.

Zakonodavni odbor Skupštine Srbije u utorak je, bez rasprave, usvojio predloge izmena tih zakona.
Izmene Zakona o vladi predvidjaju i to da član vlade ne može biti poslanik, kao ni na drugoj javnoj funkciji i u svemu mora ispostovati propise koji regulišu sukob javnog i privatnog intresa.

Izmenama su posebno precizirana ovlašćenja vlade kojoj je prestao mandat. U tom slučaju, vlada može obavljati samo tekuće poslove, ne može predlagati zakone, ni druge opšte akte, niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodne, privredne i tehničke nesreće.

Izmenama tog zakona povećava se sa 20 na 60 broj poslanika koji mogu pokrenuti pred parlamentom izglasavanje nepoverenja vladi.

Izmenama Zakona o državnoj upravi uskladjuju se odredbe sa novim ustavnim rešenjima, posebno u delu koji uredjuje odnos vlade i organa državne uprave s organima autonomne pokrajine.
Što se izmena Zakona o budžetskom sistemu tiče, njime se privremeno finansiranje iz budžeta ove godine izuzetno produžava do 30. juna.

Zbog odlaganja donošenja budžeta za ovu godinu do kraja juna, Vlada Srbije predlaže i izmene u kalendaru planiranja budžeta za 2008. godinu. Tako bi se, umesto do 15.maja, donošenje memoranduma o ekonomskoj i fiskalnoj politici za narednu godinu odložilo do 1. jula ove godine.

Čanakov predlog zakletve: "Imovine mi moje..."

Šef poslaničke grupe Vojvodjanski poslanici u Skupštini Srbije Nenad Čanak zatražio je da se članovi Vlade ubuduće zaklinju da će "čašću i imovinom braniti Ustav i zakone".

Čanak je to zatražio jednim od dva podneta amandmana na predložene izmene Zakona o vladi, koje su na dnevnom redu sednice parlamenta koja je danas počela.

On je predložio da tekst zakletve umesto "Zaklinjem se čašću da ću poštovati Ustav i zakone Srbije" glasi "Zaklinjem se čašću i imovinom da ću braniti Ustav i zakone".

Drugim amandmanom je predložio da se deo zakletve kojim se funkcioneri obavezuju da će "biti posvećeni očuvanju Kosova unutar Srbije", dopuni obavezom da članovi vlade budu posvećeni očuvanju autonomije Vojvodine i drugih regiona Srbije.

"Biću posvećen jačanju autonomije Vojvodine, njene zakonodavne, izvršne i delimične sudske vlasti i prava Vojvodine na izvorne prihode i imovinu, te da ću se zalagati za ostvarenje punog subjektiviteta grada Beograda, Negotinske krajine, Šumadije, Raške oblasti, Nišavskog okruga i drugih regija koje budu formirane na teritoriji Srbije, i da ću štititi prava svih gradjana Srbije", predložio je Čanak u amandmanu dostavljenom Skupštini.

Čanak je u obrazloženju naveo da su i ostali regioni kao i Vojvodina u sastavu Srbije i da bi radi očuvanja teritorijalnog integriteta Srbije članovi Vlade trebalo da se zalažu i za očuvanje drugih regiona u njenom sastavu.

Dulić i Djelić o letnjim aktivnostima

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić dogovorili su danas da parlament do kraja jula donese odluke koje propisuje Ustavni zakon, usvoji budžet za ovu godinu i zakon o Skupštini, kao i niz propisa koji će omogućiti ubrzanje procesa evropskih integracija.

Nakon radnog sastanka u Domu Narodne skupštine, Dulić i Djelić su saopštili novinarima da će parlament nakon završetka vanredne sednice, koja je počela danas, prvo razmatrati Predlog zakona o Skupštini, a potom do 30. juna glasati o budžetu za 2007. godinu.

Takodje je dogovoreno da Skupština ispuni obaveze iz Ustavnog zakona i da izabere sudije Ustavnog suda, guvernera Narodne banke Srbije, zaštitnika gradjana, organe Državne revizorske institucije i obezbedi ostvarivanje prava gradjana na obaveštenost. Djelić je rekao da su konsultacije o kandidatima za te funkcije u toku.

Dulić i Djelić su saopštili da će Vlada na narednoj sednici povući iz skupštinske procedure sve podnete predloge zakona i obavezati ministre da ih pregledaju, usklade i vrate na razmatranje, uz utvrdjivanje rasporeda za usvajanje najvažnijih zakona do kraja godine.

Dulić je izjavio da je obavestio Djelića o neoophodnosti donošenja zakona o Narodnoj skupštini koji će definisati poziciju parlamenta u društvu, unutrašnje mehanizme funkcionisanja i obezbediti nezavisni skupštinski budžet.

Djelić je rekao da će taj budžet biti predvidjen u budžetu za ovu godinu i ocenio da će se time ostvariti nezavisnost parlamenta i omogućiti podela na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast.

Djelić je rekao da će biti ispunjena i predizborna obećanja medju kojima i ukidanje poreza na kupovinu prvog stana, smanjenje poreza na dodatu vrednost za kupovinu računarske i softerske opreme.

On je izrazio očekivanje da će biti nadoknadjen izgubljeno vreme u procesu evropskih integracija i istakao da je spreman veliki broj zakona, kao i ratifikacija neophodnih sporazuma medju kojima su sporazumi o CEFTI, Regionalnoj slobodnoj trgovinskoj zoni i sporazum iz Kjota.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image