• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hranimo najmanje 26.000 funkcionera

Izvor mondo.rs

Broj funkcionera u Srbiji stalno raste, a najviše ih je zaposleno po upravama na svim nivoima.

Svaki 276. građanin Srbije u ovom trenutku zvanično ima status funkcionera, a računica nije konačna. U naredna dva meseca, kako "Novosti" saznaju, biće kompletirana lista svih koji su zauzeli fotelje od najnižih do najviših položaja.

Agencija za borbu protiv korupcije, koja je zadužena da vodi registar, do početka ovog meseca uspela je da evidentira tačno 25.950 "foteljaša", među kojima je oko 5.000 bivših, ali pristižu podaci i o novoizabranima. Zato se pretpostavlja da će se brzo obistiniti procena da naša zemlja ima više od 30.000 funkcionera na svim nivoima.

Da "lov na fotelje" daje rezultate pokazuje i podatak da je pre samo tri godine u registru bilo svega 5.000 imena, a lane oko 20.500. A procene su da se oko 14.000 funkcionera rasporedilo po republičkim, pokrajinskim, gradskim i opštinskim organima, ostatak po sudovima, preduzećima...

"Cifre zvuče neverovatno. Ukoliko se krene u smanjivanje broja funkcionera, treba početi od institucija koje su se i tokom priče o racionalizaciji pominjale kao suvišne", predlaže Nemanja Nenadić, programski direktor "Transparentnosti Srbija".

Kako kaže, mnoge opštine koristile su zakonsku mogućnost da imenuju pomoćnike gradonačelnika, dok ih druge uopšte nisu imale. A pitanje je i da li je svuda na lokalu adekvatan broj odbornika.

Predsednik Stalne konferencije gradova i opština i prvi čovek Paraćina Saša Paunović, međutim, protivi se smanjivanju sastava opštinskih parlamenata i odbacuje tvrdnje da je "lokal" utočište za zbrinjavanje kadrova:

"Osim predsednika opština i članova veća, koji primaju naknade, većina drugih funkcionera radi volonterski. U svakom gradu ima i najmanje dvadesetak ustanova, što znači da je u njihovim odborima oko 150 ljudi koji se ne plaćaju", kaže Paunović.

Đorđe Vuković, programski direktor CeSID-a, slaže se da u registru ima veliki broj funkcionera koji rade bez naknade i poziva da se utvrdi tačan broj plaćenih položaja:

"Sigurno je da politička borba za hiljade tih mesta ne bi bila tako oštra da te fotelje ne donose neku korist. Ukoliko i nema neke direktne naknade za položaj, uvek postoji mogućnost da se indirektno ostvari neka dobit", kaže Vuković.

Inače, svi državni organi i institucije dužni su da prijave čim se izabere ili smeni neko od njihovih kadrova. Agencija za borbu protiv korupcije, zaključno sa avgustom, pokrenula je 30 postupaka protiv odgovornih lica koja su "zaboravila" da pošalju dopis o stupanju ili prestanku funkcije, pišu "Novosti".

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ROKI

Više ne pomaže ni veštačko disanje. Kote se ko zečevi, ali za to ima leka. Angažovati lovačka društva da odstrele tu divljač.

bata bane

dragi moji gradjani e to se zove los sistem i kriminal. 30 000 funkcionera ce ubiti srbiju .

special image