• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Težak i dug put do EU

Izvor Beta

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je danas da je prioritet rekonstruisane Vlade nastavak evropskih integracija.

On je rekao da će Vlada najkasnije sledeće nedelje usvojiti sve dokumente neophodne za pregovore s Unijom.

Dačić je na seminaru o pristupanju EU u Skupštini Srbije kazao da je zadatak ministra zaduženog za EU biti koordinacija rada Vlade kako bi se obezbedili uslovi da politika sledi ono što administracija dogovori u razgovoru sa EU.

Premijer je naveo da će proces evropskih integracija biti težak i dugotrajan, ali da je važno poverenje i sposobnost da se realizuju obaveze.

Vlada će dati punu podršku glavnom pregovaraču s EU Tanji Miščević, dodao je premijer.

Dačić je kazao da će se usvajanjem seta dokumenata zaokružiti formalni uslovi za početak pregovora s EU i dodao da je Srbija do sada uspešno ispunjavala političke uslove.

"Zbog napretka u ostvarivanju dijaloga s Prištinom, Srbija će 25. septembra započeti sastanke u okviru skrininiga, i to na početku u oblasti pravosuđe i osnovnih prava", naveo je premijer.

Dačić je rekao da veruje da će zbog daljeg napretka u razgovoru s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton i Prištinom najkasnije u januaru biti održana međuvladina konferencija čime će nepovratno početi pregovori s EU.

Prema njegovim rečima, Vlada je uložila mnogo energije u uspostavljanje poverenja s partnerima u EU a mišljenje Srbije se uvažava i sluša čak iako se pozicije ne slažu.

"Srbija je sada aktivan učesnik u evropskim poslovima, jer je dokazala da ima sposobnost da ispunjava obaveze, a to je odlika pouzdanih partnera", naveo je premijer.

Dačić je učesnicima seminara kazao da je važno poverenje evropskih partnera i kazao da će Srbija biti sledeća država koja će pristupiti EU.

"Moram biti ambiciozni i efikasni i težiti brzom napretku u pregovorima", rekao je Dačić i podsetio da je Evropska komisija konstatovala da Srbija u 28 od 33 poglavlja može dostići standard EU za pet godina.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracija Branko Ružić izjavio je danas da je strateški cilj zemlje punopravno članstvo u EU, a da ćemo se u tom procesu baviti unutrašnjim reformama, prilagođavajući zemlju evropskim standardima.

"Zato je to unutrašnjo-političko pitanje par ekselans,", rekao je ministar Ružić na seminaru "Pregovori o pristupanju Srbije EU" održanom u Skupštini Srbije.

Prema njegovim rečima, strateški cilj jeste punopravno članstvo u EU, ali se takođe ne sme smetnuti sa uma da to nije cilj sam po sebi, već je najbolje sredstvo za jačanje Srbije.

"To je praktično proces modernizacije srpske države i društva", naveo je Ružić objasnivši da je tu moguće staviti znak jednakosti sa procesom evrointegracija.

On je poručio da će i vlada i on kao minstar biti svima na raspolaganju u ovom procesu, kako bi zajedno pisali našu buduću istoriju.

Obraćajući se prisutnima, glavni pregovarač u pregovorima sa EU Tanja Miščević istakla je da su na seminaru upravo oni koji znaju šta nam je činiti, i na koji način da zaštite interese Srbije, koji znaju kako razgovarati sa EU, iskreno i otvoreno, a istovremeno i da zaštite interese Srbije.

Ona je rekla da se radi o ljudima koji se u toj oblasti nalaze već nekoliko godina i dodala da je ubeđena da će sve modele i nove procedure savladati.

Miščević se zahvalila svim državama članicama EU na tehničkoj i političkoj podršci, a posebno Nemačkoj, ambasadi te zemlje u Beogradu i progamu GIZ, ali i kolegama iz Slovenije, koji su i ranije pomagali sa osnovnim ciljem napretka u EU integracijsma.

Miščević je rekla da je jako važna i poruka da se može ubrzati prva međuvladina konferencija, čak i pre kraja januara.

Šef političkog odeljenja Ambasade Nemačke u Beogradu Mihael Hazenau je rekao da je ta zemlja u procesu reformi Srbije stalno pružala podršku, i da je od 2000. godine i početka tranzicije Srbiju podržala u iznosu od 1,5 milijardi evra.

Prema njegovim rečima, proces pridruživanja trajaće dugi niz godina, i još će nositi brojne izazove, a u ovom trenutku je značajno da se formiraju strukture i okvir koji će taj proces podržati.

On je dodao da je Nemačka u jesen 2012. godine započela sa tim procesom, koji treba da omogući da do sredine 2015. budu stvoreni kapaciteti Vlade Srbije koji će joj omogućiti lakši put u članstvo u EU.

Hazenau je kazao i da ovaj početni seminar treba da iskaže da Nemačka želi da na taj put krene zajedno sa Srbijom u partnerskim odnosima, i da ga zajednički i ostvare.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image