"Ta izjava Alfreda Mojsijua samo potvrđuje strateški cilj politike režima u Tirani, bez obzira na to koja je stranka na vlasti, a to je prekrajanje međunarodno priznatih granica na Balkanu i stvaranje anticivilizacijskog i ratnog projekta 'velike Albanije", rekao je Srni predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Milovan Drecun.

On je istakao da je Albanija veoma aktivno učestvovala u agresiji na SR Jugoslaviju 1998. i 1999. godine "sa krajnjim ciljem da pripoji taj deo srpske teritorije".

Drecun je istakao da je najveća prepreka takvim zamislima Briselski sporazum, normalizacija odnosa Beograda i Priština i suštinsko poboljšanje odnosa Srbije i sa EU i sa SAD.

On je ocenio da plan o ujedinjenju samoproglašenog Kosova i Albanije nema nikakve podrške, bar ne aktivne od glavnih činilaca u međunarodnoj zajednici za realizaciju tog velialbanskog projekta.

"Srbija je uspela da jednom veoma promišljenom politikom u proteklih godinu dana otkloni tu opasnost i da u narednom periodu nastavi borbu za sprečavanje konačne secesije Kosmeta", zaključio je Drecun.

Nekadašnji predsednik Albanije Alfred Mojsiju izjavio je da je "došlo vreme da se počne da se pregovara o ujedinjenju samoproglašenog Kosova sa Albanijom, jer više nema prepreka za to".

Mojsiju je ocenio da bi "ujedinjenje trebalo realizovati prvo u formi konfederacije".

I politički predstavnici Srba sa Kosova i Metohije ocenili su to kao opasnu izjavu.

Bivši državni sekretar za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović smatra da ova izjava upozorava i mora da izazove oštre reakcije najviših predstavnika vlasti u Srbiji, ali i međunarodnih zvaničnika.

"To je vrlo opasna najava nečeg što je vrlo moguće. U pravom smislu reči ideja o stvaranju velike Albanije s vremena na vreme oživljava, jer njeni strategi ideje računaju da do ujedinjenja svih Albanaca može doći ukoliko Kosovo postane punopravna članica UN i ukoliko njegovu nezavisnost prizna Srbija", rekao je Ivanović Srni.

On ocenjuje da ideja o velikoj Albaniji može da dobije na zamahu u narednom periodu, jer Kosovo nema budućnosti u postojećim okvirima.

"Stratezi računaju na veliki broj nezaposlenih i njihovo nezadovoljstvo okvirima u kojima žive i zato se mora reagovati, jer u suprotnom, plašim se, ta ideja zaista može zaživeti", kaže Ivanović.

Poslanik DSS u Skupštini Srbije Marko Jakšić saglasan je sa ocenom da ideja o stvaranju velike Albanije nije neostvariva.

"Upozorio sam nedavno na sednici parlamenta na opasnost koja se krije u ideji o stvaranju velike Albanije. Podsetio sam da predsednik Srbije Tomislav Nikolić i potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, nažalost, danas teranjem Srba na kosovske izbore i prihvatnjem ultimatuma iz Brisela u načelu podržavaju stvaranje velike Albanije", istakao je Jakšić.

U prilog tezi o mogućem ujedinjenju svih Albanaca Jakšić je rekao da između Kosova i Albanije ne postoji granica u pravom smislu, da je granica otvorena više nego između severa Kosova i centralne Srbije i da će u budućnosti Kosovo i Albanija nastojati da izbrišu sve što razdvaja Albance.

On smatra da je u ovom trenutku nemoguće ujedinjenje Albanaca i da je to moguće samo ukoliko Srbija prizna nezavisno Kosovo.