• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šokenhof: Srbija još mora da radi za korak dalje

Izvor MONDO/Agencije

Još se nisu ispunili svi uslovi da Srbija pređe na sledeći korak na putu ka EU, izjavio je funkcioner vladajuće nemačke Demohrišćanske stranke (CDU) Andreas Šokenhof.

On je ukazao da se sprovođenje sporazuma sa Prištinom odvija suviše sporo.

Šokenhof je u intervjuu za Večernje novosti od četvrtka naveo da i dalje čvrsto stoji na stanovištu da je potrebno još mnogo napora, da bi Nemačka dala "zeleno svetlo" za početak pristupnih pregovora.

Berlin čeka na pravovremenu primenu ključnih elemenata Briselskog sporazuma - u oblasti pravosuđa, policije, slobode kretanja i održavanja fer izbora, naveo je Šokenhof i dodao da novi uslovi neće biti postavljeni pred Srbiju na putu ka EU.

Nemački funkcioner je ocenio da se sprovođejne sporazuma sa Prištinom odvija suviše sporo te da je dragoceno vreme izgubljeno rekonstrukcijom vlade i ostalim kašnjenjem kao što je usvajanje Zakona o amnestiji.

"Imperativ je da obe strane učine korak više. Zato mi je potpuno nejasno zbog čega nova runda dijaloga još nije zakazana i što će sledeća eventualno biti održana tek posle lokalnih izbora 3. novembra", kazao je on i dodao da ima još mnogo otvorenih pitanja, koje lideri obeju zemalja treba prethodno da reše.

Uptan da li je ono što je Beograd do sada postigao u dijalogu sa Prištinom dovoljno da Berlin podrži nastavak evropskih integracija Srbije Šokenhof je rekao da očigledno vreme za to nije došlo i da njegova zemlja i dalje očekuje da se primene ključna pitanja.

"Očigledno je da vreme za to još nije došlo, jer se i dalje očekuje implementacija ključnih pitanja. Održavanje fer i slobodnih izbora 3. novembra je takođe deo toga. Beograd mora bolje da objasni narodu na severu Kosova koristi od procesa normalizacije", ukazao je on.

Šokenhof je ukazao i da Kosovo mora da uradi više da bi se uspostavilo poverenje.

"Iznad svega, obe strane moraju da daju jasne odgovore, što je pre moguće, kako će se socijalna davanja države garantovati u budućnosti. Uspostavljanje kosovske policije mora da bude u potpunosti završeno do decembra, a do sada samo polovina potrebnih policajaca stoji na raspolaganju značajnom policijskom komandantu Nenadu Đuriću", kazao je predstavnik CDU.

Nemački funkcioner je kao kočnicu naveo i pravosuđe, koje je "još u začetku i dramatično kasni".

"Kontroverze oko strukture sudstva moraju odmah da budu razjašnjene.
Smatram da je zahtev za prvostepeni sud na severu Kosova nespojiv s postignutim sporazumima i da je politički veoma problematičan. Veoma je loš znak to sto Beograd još nije spreman za uzajamnu pravnu
asistenciju s Euleksom. Nema razloga za to, iako se zakon o amnestiji još ne primenjuje", kazao je on.

Vučić: Šokenhof ima stare informacije

Vicepremijer Aleksandar Vučić kaže da funkcioner CDU očigledno ne zna šta je sve urađeno, a da ono što nije ispunjeno nije krivica Srbije. !Srbija je uradila neke stvari za koje gospodin Šokenhof u međuvremenu nije saznao, posebno za one od 8. septembra, tako da je nama vrlo malo ostalo od onoga što nije ispunjeno, a to što nije ispunjeno nije krivica ni Srbije ni Srba", kazao je Vučić. On je precizirao da je reč o uspostavljanju drugačijeg pravosudnog sistema za koji smo potpisali sporazum i postigli dogovor. Prema njegovim rečima, na inicijativu Srbije je traženo da to bude završeno do prvog septembra, ali nikada, kako je rekao, to niko nije pritiskao zato što je Srbima odgovaralo da do tada bude završeno", kazao je Vučić posle sastanka sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Jelkom Kacinom.

Funkcioner CDU je rekao da ne želi da spekuliše na temu da li će Nemačka podržati da pristupni pregovori sa Srbijom budu otvoreni krajem decembra ili početkom januara ako lokalni izbori na Kosovu budu održani u dobrim uslovima i bez poteškoća.

"Ne bih želeo da o tome spekulišem. Jer, nije reč samo o slobodnim i fer izborima. Ključne tačke sporazuma moraju da se ostvare. Mora da bude ustanovljen i konkretan pregovarački okvir, što takođe utvrđuje sva pravila za pitanja u procesu normalizacije između Srbije i Kosova", kazao je Šokenhof.

Velika Britanija i Nemačka su predstavile veoma dobar dokument u vezi s tim, rekao je on i dodao da su ostala još samo tri kratka meseca, i da imajući u vidu spor napredak u prva dva i po meseca, proces mora da se ubrza.

"Niko ne bi trebalo da spekulise s tim da će se Bundestag saglasiti s otvaranjem pristupnih pregovora bez ispunjenja sporazuma o implementaciji", kazao je on.

Šokenhof je ukazao da niko nije mogao da mu objasni, i da mu je stoga to i dalje nejasno, zašto carinici i granični službenici s Kosova mogu neometano da dođu do svojih radnih mesta na prelazu Jarinje, dok na Brnjak i dalje treba da doleću helikopterima, te da Beograd tu mora da insistira na slobodi kretanja.

Nemački funkcioner je ukazao i da ishod izbora u Nemačkoj ne menja ništa u odnosu prema Srbiji.

Mrkić: Izjavu Šokenhofa ne doživljavam kao uslov

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić izjavio je da izjavu Šokenhofa da Srbija još uvek nije spremna da počne pregovore sa EU ne doživljava kao novI uslov ili pretnju .

"To je jedno od mišljenja i ja ga nisam razumeo kao novu uslovnost i pretnju", rekao je Mrkić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom češke diplomatije Janom Kohoutom.

Češki ministar je, komentarišući ovu izjavu, rekao da nju treba gledati u kontekstu izborne kampanje u Nemačkoj.

"Ja je tako i gledam. Što se tiče članstva Srbije u EU tome prethodi dugačak proces koji je prošla i Češka.

Siguran sam da srpska vlada zna kakvi je zadaci čekaju i ubeđen sam da ćemo moći da pozdravimo Srbiju u evropskoj porodici što pre", rekao je Kohout.

Na pitanje da li je prethodna češka vlada prerano priznala nezavisnost Kosova, Kohout je podsetio da po ovom pitanju u Češkoj nije postojala jednoznačna podrška, već da je taj odnos u prilog nezavisnosti Kosova i protiv te nezavisnosti među češkim političarima i stanovništvom bila pola pola.

"Ali češku spoljnu politiku obeležava kontinuitet. To važi za ovo i druga pitanja. Respektujemo odluke prethodnika, što god da mislimo o njima", rekao je Kohout.

Mrkić je na pitanje šta za Srbiju znači činjenica da pet članica EU nije priznalo Kosovo rekao :

"Nije tajna da bi smo mi voleli da niko nije priznao Kosovo, ali sada smo koncentrisani na organizaciju prilika na KiM i sprovođenje briselskog sporazuma", rekao je Mrkić.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image